Parterowe mieszkania są znacznie tańsze? Zobacz wnioski ekspertów
W Internecie można czasem przeczytać, że nowe mieszkania położone na parterze są odczuwalnie tańsze. Sprawdzamy, czy taka zależność cenowa rzeczywiście jest widoczna.
29.05.2020 11:27
Materiał Partnera RynekPierwotny.pl
Różne artykuły i analizy poświęcone rynkowi pierwotnemu, dość często wspominają o możliwości okazyjnego zakupu mieszkania położonego na pierwszej kondygnacji. Trudno jednak zaprzeczyć, że niektórzy potencjalni nabywcy z góry odrzucają nowe lokale umiejscowione na parterze. Taka sytuacja ma związek między innymi z obawami o prywatność, hałas oraz bezpieczeństwo. Nie bez przyczyny, część deweloperów woli na pierwszej kondygnacji wybudować lokale użytkowe. Mimo tego, mieszkania położone na parterze dość często znajdziemy w ofercie firm deweloperskich. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy takie parterowe lokale w ujęciu statystycznym są nieco tańsze.
Nowe „M” z parteru przeciętnie kosztuje o 3% mniej
Portal RynekPierwotny.pl dysponuje największą w Polsce bazą ofert nowych mieszkań. Dzięki niej można sprawdzić różnicę między przeciętną ceną 1 mkw. nowych „M” z parteru i analogicznym wskaźnikiem cenowym, który dotyczy wszystkich lokali deweloperskich. Poniższa tabela przedstawia informacje na ten temat ze wszystkich miast wojewódzkich. Po wykonaniu dodatkowych obliczeń okazuje się, że w kwietniu 2020 r. relacje cenowe między parterowymi mieszkaniami i wszystkimi nowymi lokalami były następujące:
- Białystok - mieszkania parterowe droższe o 1%
- Bydgoszcz - mieszkania parterowe tańsze o 5%
- Gdańsk - mieszkania parterowe droższe o 4%
- Gorzów Wlk. - mieszkania parterowe z bardzo podobną ceną
- Katowice - mieszkania parterowe tańsze o 7%
- Kielce - mieszkania parterowe tańsze o 4%
- Kraków - mieszkania parterowe tańsze o 3%
- Łódź - mieszkania parterowe tańsze o 3%
- Lublin - mieszkania parterowe tańsze o 3%
- Olsztyn - mieszkania parterowe tańsze o 6%
- Opole - mieszkania parterowe tańsze o 2%
- Poznań - mieszkania parterowe tańsze o 5%
- Rzeszów - mieszkania parterowe tańsze o 8%
- Szczecin - mieszkania parterowe tańsze o 3%
- Toruń - mieszkania parterowe droższe o 6%
- Warszawa - mieszkania parterowe tańsze o 12%
- Wrocław - mieszkania parterowe tańsze o 5%
- Zielona Góra - mieszkania parterowe tańsze o 1%
Powyższe wyniki odpowiadają wcześniejszym przypuszczeniom. Okazuje się bowiem, że nowy lokal z parteru statystycznie jest o 3% tańszy od rynkowej średniej. W przypadku Warszawy oraz Rzeszowa, różnice cenowe na korzyść parterowych „M” są o wiele większe (odpowiednio: 12% i 8% w kwietniu 2020 r.). Dodatnie wyniki wskazujące na wyższą średnią cenę 1 mkw. mieszkań z parteru (np. w Toruniu) nie powinny dziwić. W przypadku mniejszych rynków deweloperskich, wprowadzenie kilku „droższych” inwestycji z wieloma mieszkaniami znajdującymi się na parterze może wywołać taki efekt cenowy.
Deweloperzy zachęcają nie tylko niższymi cenami
Ogólny wniosek po przeanalizowaniu danych RynekPierwotny.pl jest taki, że mieszkania parterowe faktycznie cechują się nieco niższym poziomem cen. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w kwietniu 2020 r. średnia różnica cenowa na korzyść takich mieszkań z pierwszej kondygnacji nie była bardzo duża. Wynika to z faktu, że deweloperzy nie zawsze próbują zachęcić do zakupu parterowego mieszkania poprzez znacznie niższą cenę ofertową. Inwestorzy, którzy nie wybudowali lokali użytkowych na całym przyziemiu, dość często stosują inne zachęty. Jako przykład można wymienić ogródek dla właściciela parterowego mieszkania albo dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe w lokalach położonych najniżej.
Materiał Partnera RynekPierwotny.pl