Co zrobić w lutym w ogrodzie? O tych pracach lepiej nie zapomnij
Ogród w lutym nie wymaga wytężonej pracy, jednakże o niektórych zabiegach pielęgnacyjnych nie można zapomnieć. To dobry czas, by zaplanować zakup nasion czy sadzonek i wprowadzenie nowych elementów do ogrodu. Sprawdź, co jest najważniejsze w lutym według kalendarza ogrodnika.
12.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 11:35
Większość prac w lutym w ogrodzie sprowadza się do ochrony roślin, a bardziej wzmożonych zabiegów wymaga jedynie przydomowy sad. Uwagę należy poświęcić także roślinom zimozielonym, które pielęgnuje się nieco inaczej w porównaniu z gatunkami zrzucającymi liście.
Luty w przydomowym sadzie - cięcie prześwietlające drzew i krzewów
Jednym z najważniejszych zabiegów zimowych jest cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych. Najpopularniejsze, powszechnie uprawiane gatunki przycina się w styczniu bądź lutym. Wykonuje się wtedy cięcie jabłoni, grusz, drzew pestkowych, porzeczek, agrestu i orzechów laskowych. Pod koniec lutego przy ciepłej pogodzie można przyciąć aktinidie.
Ważna zasada: cięcia drzew nie wolno wykonywać w czasie dużych mrozów (poniżej -8°C). Rany po cięciu posmaruj maścią ogrodniczą, dzięki temu ogranicza się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Konary i grubsze pnie drzew owocowych przez zimę powinny być pokryte białym preparatem, który odbija światła ograniczając nagrzewanie kory i drewna. Tym samym ogranicza powstanie ran zgorzelinowych. Dlatego na początku zimy wykonuje się bielenie. W lutym może zajść konieczność ponowienia zabiegu, jeśli substancja została w dużym stopniu wymyta przez opady śniegu i deszczu.
Kalendarz ogrodnika w lutym - zakładanie warzywniaka
Na parapetach można rozpocząć produkcję rozsady (sadzonek) niektórych gatunków warzyw. Zwykle wysiewa się je od połowy miesiąca i pod koniec lutego. Sieje się m.in. nasiona endywii, selera korzeniowego, wczesnych odmian kalafiora i kapusty głowiastej, a także bobu (chociaż w tym wypadku popularniejszy jest siew bezpośredni do gruntu). Do siewu można używać skrzyń, lecz praktyczniejsze są multiplaty – wielodoniczki. Ponadto zgodnie z Zero Waste warto korzystać z opakowań po jogurtach, serkach homogenizowanych i innych produktach spożywczych. Na dnie pojemników należy wykonać otwory dla odpływu nadmiaru wody. Dla utrzymania czystości używa się podstawek lub tacek.
Zimą można na bieżąco zbierać niektóre warzywa! Przykłady to jarmuż, brukselka i pietruszka. Pozostają na zimę w gruncie, jednak warto okrywać jena noc podwójną warstwą białej agrowłókniny. Taka ochrona jest szczególnie potrzebna w chłodniejszych rejonach Polski.
Pozostałe ważne prace w ogrodzie w lutym
U roślin chronionych przed mrozem sprawdź stan osłon. Być może trzeba je poprawić (np. kaptury z agrowłókniny) lub dosypać materiał ściółkujący. Nie usuwaj śniegu spod roślin, to naturalna ochrona korzeni przed mrozem. Trzeba unikać intensywnego deptania śniegu, np. na trawniku, a także usypywania kopców w czasie odśnieżania chodnika, gdyż może to prowadzić do tworzenia pokryw lodowo-śniegowych (jeśli śnieg zalega przez długi czas), słabo przepuszczających powietrze, a więc szkodliwych dla roślin.
W oczku wodnym, w którym nie odpompowano wody powinno się zadbać, aby powierzchnia lustra nie zamarzła. Stosuje się sztuczne przeręble, ewentualnie pozostawia skimmer (pływający filtr), który dobrze sprawdza się również w tej roli.
Krzewy i drzewa zimozielone, np. iglaki i bukszpany trzeba podlewać także zimą! Nawadnianie jest sporadyczne, do kilku zabiegów. Rośliny podlewaj w czasie umiarkowanie chłodnych dni (bezmroźnych). Dzięki temu ogranicza się skutki suszy fizjologicznej (sytuacji, gdy rośliny tracą wodę przez zielone części, ale nie mogą pobrać ubytków z zamarzniętej gleby). Rezultatem suszy fizjologicznej jest wiosenne brązowienie igieł, łusek i liści. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zasychania roślin.
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreator
W lutym prace w ogrodzie są sporadyczne, jednakże nie można ich bagatelizować. Są przede wszystkim ważne dla dobrej zdrowotności uprawianych roślin.