Trwa ładowanie...
d1nihwz

Jak samodzielnie wyczyścić filtr w pralce? Poradnik praktyczny

Filtr w pralce jest bardzo ważnym elementem. Jego zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczeń z wody. Zablokowanie filtra skutkuje więc nadmiernym gromadzeniem się brudu i wody. Koniecznością jest więc regularne czyszczenie filtra. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie znacznie podnosi jakość prania i przedłuża żywotność urządzenia. Poniżej dowiemy się, m.in. jak odkręcić filtr oraz jak go wyciągnąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Filtr pralki to prawdziwy magnes na pieniądze
Filtr pralki to prawdziwy magnes na pieniądze (Fotolia, Fot: Helmut Seisenberger)
d1nihwz

Gdzie znajduje się filtr?

Odprowadzenie brudnej wody z pralki poprzez filtr jest niezwykle ważne. Mało kto wie, że to właśnie filtr „zbiera” wszelkie monety, kurz czy włosy – jednym słowem wszystko to, co mogliśmy zostawić w kieszeniach. Dlatego koniecznie należy zadbać o prawidłowe działanie tego elementu pralki i regularnie go oczyszczać. Udogodnieniem jest to, że większość nowych pralek zaopatrzona jest w specjalne kontrolki. Sygnalizują one na czerwono, jeśli filtr zostanie zatkany.

Zanim jednak zabierzemy się za czyszczenie, najpierw musimy zlokalizować filtr. Umiejscowiony jest on zazwyczaj z przodu, na samym dole pralki. Na pewno z łatwością go zauważymy. W tym miejscu znajduje się charakterystyczna klapka.

d1nihwz

Wieczko wystarczy lekko podważyć, aby dostać się do filtra. Niestety musimy też wiedzieć, jak odkręcić filtr i jak umiejętnie go wyciągnąć. O ile samo znalezienie nie jest problemem, to wyjęcie go już tak. Głównym czynnikiem jest rodzaj pralki. W zależności od producenta np. elektrolux i whirpool, wymiana filtra wykonywana jest w inny sposób, ponieważ filtry są w innych miejscach.

Jak wyciągnąć filtr?

No dobrze, ale jak wyciągnąć filtr ? Otóż należy wiedzieć, że w urządzeniu whirpool filtr znajdujący się w tradycyjnym miejscu wystarczy tylko odkręcić i już można go wyjąć. Nieco inaczej jest w pralkach firmy elektrolux. Tutaj producent zmienił lokalizację filtra w nowych urządzeniach i umieścił go wewnątrz bębna. Bardzo łatwo można go zauważyć dzięki charakterystycznej, wyrazistej barwie. W celu wyczyszczenia wystarczy po prostu go wyjąć.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia)

Kiedy wiemy już, jak odkręcić filtr, zarówno w pralkach elektrolux, jak i whirpool, nie będziemy mieli z tym problemu w innych modelach. Czyszczenie filtra w pralce polega na delikatnym umyciu go pod bieżącą wodą. Z miejsca jego ulokowania należy wyjąć wszelkie pozostałości. Zabieg ten wskazany jest minimum raz w miesiącu.

d1nihwz

Wyczyszczony filtr wkładamy na miejsce i zakręcamy. Ot i cała filozofia. Czyszczenie filtra w pralce jest tak proste, że z pewnością nie powinno nikomu sprawić problemu. Dzięki takiej pielęgnacji nasza pralka będzie nam służyła znacznie dłużej. Trzeba jednak wiedzieć, że im dłużej filtr nie jest wykręcany, tym później znacznie trudniej jest go wyciągnąć.

Wymiana filtra na nowy

Czasami może zdarzyć się jednak, że dotychczasowy filtr w pralce i pompa uległy zniszczeniu. Wtedy trzeba wymienić je na nowe. Sama wymiana filtra nie jest trudna. Gdybyśmy jednak chcieli skorzystać z pomocy fachowca, wówczas koszt usługi wyniesie 40 – 80 zł.
W sytuacji zepsucia pompy odpływowej wymiana jest konieczna. Tutaj usługa naprawy na pewno będzie droższa. Filtr pompy odpływowej blokuje się, gdy ilość zabrudzeń jest zbyt duża.

d1nihwz
Young man choosing washing machine in home appliance shopping mall supermarket Fotolia
Young man choosing washing machine in home appliance shopping mall supermarket (Fotolia)

Decydując się na wymianę filtra na nowy, trzeba kupić taki, który dedykowany jest do naszego urządzenia. Następnie, gdy wiemy już jak wyciągnąć filtr z pralki, wystarczy dobrze oczyścić komorę elementu. Na koniec wkładamy nowy filtr i gotowe.

Sprawdź także inne porady i informacje na temat wyboru, konserwacji i naprawy pralek w tych materiałach.

d1nihwz

Podziel się opinią

Share
d1nihwz
d1nihwz