Jak wybrać promiennik ciepła? Alternatywa dla grzejników

Promienniki ciepła to wydajna alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Zazwyczaj kojarzą nam się z ogródkami restauracyjnymi, ale doskonale sprawdzą się również do domowych zastosowań. Jak działają promienniki ciepła? Jakie są rodzaje urządzeń? Gdzie można ich użyć? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Promiennik ciepła to doskonała alternatywa dla grzejnika
Promiennik ciepła to doskonała alternatywa dla grzejnika
Źródło zdjęć: © Unsplash+ | Luke Thornton

13.12.2023 11:04

Promienniki ciepła są rzadko spotykane w przypadku domowych zastosowań, choć stanowią wydajne i w miarę ekonomiczne źródło ciepła. Są też łatwe w obsłudze, a w najpopularniejszym wariancie, który jest zasilany gazem, zapewniają mobilność. Dlatego można je ze sobą zabierać również jako wyposażenie kampera lub przyczepy kempingowej, żeby ogrzać przedsionek w chłodne wieczory.

Jak działa promiennik ciepła?

Promiennik ciepła emituje fale podczerwieni, które ogrzewają powietrze w jego otoczeniu. Energia zasilania jest zamieniana na energię cieplną. Działają podobnie do klasycznych żarówek, które większość energii elektrycznej zużywały właśnie na wydzielanie ciepła, a nie na oświetlanie pomieszczenia. Grzałka w promienniku jest tak skonstruowana, by zamieniać większość energii w ciepło, choć przy okazji emituje też światło. W przeciwieństwie do klasycznych grzejników, promienniki nagrzewają poprzez promieniowanie, przez co szybko można odczuć efekty ich działania. Plusem tego rozwiązania jest też to, że promiennik nie wprawia powietrza w ruch, a więc nie wznosi kurzu i pyłu.

Jakie są rodzaje promienników?

Promienniki ciepła dzielimy ze względu na źródło zasilania. Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń, ale tylko dwa cieszą się największą popularnością. Pierwsze to promienniki elektryczne, które emitują promieniowanie podczerwone. Zaletą tych urządzeń jest cicha praca i łatwa obsługa, ponieważ wystarczy je podłączyć do sieci elektrycznej i można cieszyć się ciepłem. Nadają się do stosowania nie tylko w garażu lub na tarasie, ale również wewnątrz pomieszczeń.

Druga grupa to promienniki gazowe, które polecane są do ogrzewania otwartych, półotwartych i dużych przestrzeni. Jeżeli chcecie stosować go np. w małym garażu, to upewnijcie się, że macie w nim odpowiednią wentylację. Spalany gaz bardzo szybko wytwarza ciepło. Dodatkowo promienniki gazowe dzielimy na jasne i ciemne. Te pierwsze to promienniki ceramiczne o wysokiej intensywności. Płyty ceramiczne nagrzewają się nawet do temperatury 1000°C. Promienniki ciemne to promienniki rurowe, gdzie temperatura pracy sięga do ok. 400°C.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiadomo już, że występuje podział promienników ze względu na źródło zasilania. Co jeszcze musicie wiedzieć? Przy wyborze odpowiedniego urządzenia ważna będą takie kwestie jak jego moc oraz rozmiar. Te powinny być dobrane do pomieszczenia, które chcecie ogrzać. Niektóre promienniki mają możliwość montażu na ścianie. Warto wybrać urządzenie z zabezpieczeniem przed przegrzaniem, dzięki czemu jego użytkowanie będzie bezpieczne. Promienniki elektryczne dodatkowo mogą mieć termostat, regulację mocy i wyłącznik czasowy.

Źródło artykułu:WP Dom
porady konsumenckiepromiennikjaki grzejnik