Butle z gazem wciąż są w co trzecim polskim domu
Liczba gospodarstw domowych, które wykorzystują butle z gazem, nadal pozostaje bardzo wysoka. Warto dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczą takiego źródła energii.
30.12.2020 12:44
Poziom pokrycia Polski siecią gazową wciąż jest mniejszy niż może sądzić wiele osób. Dane GUS-u wskazują, że w 2019 r. z sieci gazowej korzystało około 20,3 mln Polaków. Oznaczało to tylko niewielki wzrost względem wyniku z 2002 r. (19,9 mln). Trudno się zatem dziwić, że bardzo wiele gospodarstw domowych nadal wykorzystuje gaz ciekły, który jest dostarczany w postaci butli. Sytuację może nieco zmienić trwający program gazyfikacji. Ma on skutkować zwiększeniem liczby gmin z dostępem do sieci gazowej o kolejne 300.
Warto jednak pamiętać, że postępy w rozbudowie sieci gazowej nie zawsze wpływają na szybką decyzję właścicieli domów o wykonaniu odpowiedniego przyłącza. Dlatego można spodziewać się, że użytkowanie w gospodarstwach domowych gazu ciekłego nadal będzie popularnym zjawiskiem przez kolejne lata. Eksperci RynekPierwotny.pl oprócz prezentacji danych o wykorzystywaniu butli z gazem przez Polaków, postanowili przybliżyć również przepisy dotyczące takiej praktyki.
Jedna trzecia rodaków wykorzystuje butle do gotowania …
Więcej o wykorzystaniu gazu z butli w polskich domach może nam powiedzieć Główny Urząd Statystyczny. Raport tej instytucji wskazuje, że w 2018 r. do gotowania posiłków najczęściej były używane następujące nośniki energii:
- energia elektryczna - 75,5% gospodarstw domowych
- gaz ziemny - 51,9% gospodarstw domowych
- gaz ciekły - 33,8% gospodarstw domowych
Podane powyżej odsetki nie sumują się do 100,0%. Wynika to z faktu, że każde gospodarstwo domowe może wykorzystywać więcej niż jeden nośnik energii. Przykładowo osoby używające ciekłego gazu z butli do podgrzewania i gotowania posiłków, najczęściej posiadają kuchenkę, w której piekarnik jest elektryczny.
Jeżeli sprawdzimy analogiczne dane GUS z 2009 roku, to okazuje się, że wówczas do gotowania posiłków najczęściej wykorzystywano następujące rodzaje nośników energii:
- energia elektryczna - 61,0% gospodarstw domowych
- gaz ziemny - 52,6% gospodarstw domowych
- gaz ciekły - 38,4% gospodarstw domowych
Powyższe informacje potwierdzają, że gaz ciekły jest wypierany z polskich domów jako paliwo do zasilania kuchenek, ale ten proces postępuje niezbyt szybko.
Wiele rodzin nieostrożnie obchodzi się z butlami gazowymi
Można przypuszczać, że wielu użytkowników butli z gazem, niestety nie zna obowiązujących przepisów, które dotyczą takich urządzeń. Ważne jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065). Ten akt prawny podaje m.in. następujące zasady użytkowania butli gazowych przez gospodarstwa domowe:
- zabronione jest użytkowanie urządzeń zasilanych z butli w budynku, który posiada podłączenie do sieci gazowej (paragraf 157 ustęp 6 rozporządzenia)
- w budynkach nie można użytkować butli o większej pojemności gazu niż 11 kilogramów (paragraf 177 rozporządzenia)
- w jednym lokalu lub domu nie można używać więcej niż dwóch butli (paragraf 177 pkt 1 rozporządzenia)
- pomieszczenie, w którym została zainstalowana butla, nie powinno mieć temperatury wyższej niż 35 stopni Celsjusza (paragraf 177 pkt 2 rozporządzenia)
- butla powinna zostać zainstalowana w pozycji pionowej i musi być chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi (paragraf 177 pkt 3 i 4 rozporządzenia)
- między butlą i urządzeniami emitującymi ciepło trzeba zachować odległość wynoszącą co najmniej 1,5 metra, ale ten przepis nie dotyczy zestawów urządzeń gazowych z butlami (paragraf 177 pkt 5 rozporządzenia)
- butla nie może być umieszczana bliżej niż 1 metr od urządzeń mogących spowodować iskrzenie (paragraf 177 pkt 6 rozporządzenia)
- urządzenia gazowe muszą być łączone z reduktorem ciśnienia gazu na butli przy pomocy elastycznego przewodu o długości do 3 metrów, który jest odporny na składniki gazu płynnego oraz uszkodzenia mechaniczne i ma wytrzymałość na ciśnienie minimum 300 kPa oraz temperaturę do 60 stopni Celsjusza (paragraf 177 pkt 7 rozporządzenia)
- urządzenie gazowe o mocy cieplnej większej niż 10 kW trzeba łączyć z odpowiednim przewodem elastycznym (patrz punkt poprzedni) rurą stalową o długości co najmniej 0,5 metra
Oprócz przepisów, których stosowanie w razie pożaru bierze pod uwagę m.in. ubezpieczyciel, ważne są również rozsądne zachowania. Wyniki raportu „Użytkownicy gazu w butlach – postawy i zachowania związane z bezpieczeństwem” mówią, że 16% użytkowników butli gazowych sprawdza szczelność ich podłączenia przy pomocy zapalniczki lub zapałki. Może być to niebezpieczne, jeżeli w powietrzu zdołał już się nagromadzić gaz z nieszczelnej butli.
Zobacz także