Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
wkład własny
20-12-2016 13:19

Zmienia się wymagana wysokość wkładu własnego. Spiesz się!

Jeżeli rozglądasz się za własnym mieszkaniem, warto podjąć decyzję jeszcze w 2014 r., korzystając ze wsparcia programu Mieszkanie dla Młodych, które umożliwia pokrycie 5 proc. dopłaty, a więc całości wymaganego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wkładu własnego.

Zmienia się wymagana wysokość wkładu własnego. Spiesz się!Źródło: Shutterstock
d4lkrut
d4lkrut

Jeżeli rozglądasz się za własnym mieszkaniem, warto podjąć decyzję jeszcze w 2014 r., korzystając ze wsparcia programu Mieszkanie dla Młodych, które umożliwia pokrycie 5 proc. dopłaty, a więc całości wymaganego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wkładu własnego.

Od 1 stycznia 2015 r. limit wkładu własnego idzie w górę - każdy, kto chce wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, musi przynieść co najmniej 10 proc. pieniędzy z własnej kieszeni. Jeśli więc chcesz kupić za pieniądze banku mieszkanie warte 250 tys. zł, będziesz mógł pożyczyć tylko 225 tys. zł, zaś o pozostałe 25 tys. zł będziesz musiał postarać się samodzielnie. Dziś wystarczyłoby 12,5 tys. zł.

- Do końca 2014 r. dopłata udzielana w ramach MDM wystarcza na pokrycie minimalnego 5-proc. progu wkładu własnego. To wynik rekomendacji "S", wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jednak z początkiem 2015 r. wchodzą zmiany podwyższające limit wkładu własnego do 10 proc., rok później zwiększając go do 15 proc., a w 2017 roku do 20 proc. To posunięcie szczególnie odczują single oraz bezdzietne małżeństwa. W ich przypadku dopłata w programie MDM już nie wystarczy i wymagane będzie samodzielne dofinasowanie, inaczej bank nie udzieli kredytu - mówi Ryszard Banacki, rzecznik prasowy Tynkbud-1.

Kto może wziąć udział w MDM?

Z programu MDM mogą skorzystać osoby spełniające odpowiednie warunki, m.in. wiek do 35 lat, bycie singlem lub w związku małżeńskim (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego kredytobiorcy). Mieszkania biorące udział w programie muszą pochodzić z rynku pierwotnego oraz być pierwszym lokalem kredytobiorcy. Cena jednostkowa metra kwadratowego mieszkania musi mieścić się w ustalonych na dany kwartał wskaźnikach, ich wysokość określana jest przez wojewodów (w każdym województwie wygląda to inaczej - w ostatnim kwartale 2014 dla Warszawy jest to 6580 zł/mkw.). Całościowa powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 mkw.

d4lkrut

Jaką dopłatę można otrzymać?

Wsparcie odnosi się do wartości odtworzeniowej danego mieszkania i wynosi 10% tej wartości dla singli i bezdzietnych małżeństw. 15% mogą uzyskać małżeństwa z dziećmi i osoby samotnie wychowujące dzieci + 5% jeśli w ciągu 5 lat pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w rodzinie.

Kiedy otrzymasz dopłatę?

MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Po uruchomieniu kredytu bank, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, pomniejsza kwotę kredytu o sumę dofinansowania, BGK dokonuje przelewu środków w ostatniej transzy płatności. Kredyt nie może być krótszy niż na 15 lat (wyłącznie w złotówkach), a udział własny nie może przekraczać 50 proc. ceny zakupu mieszkania.

Warto również pamiętać:

Dofinansowanie można stracić, jeżeli w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytobiorca dokona zbycia prawa własności lub współwłasności mieszkania kupionego w ramach programu, wynajmie lub użyczy mieszkanie, zmieni sposób jego użytkowania w sposób uniemożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (czyli przerobi mieszkanie np. na sklep), uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego (wyłączając nieruchomość otrzymaną w drodze spadku lub zawarcia małżeństwa). W takich przypadkach kredytobiorca powinien zwrócić kwotę dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu, który pozostał do końca tych 5 lat. Jeżeli więc sprzedasz mieszkanie po czterech latach, powinieneś zwrócić 12/60 kwoty dopłaty. Po upływie 5 lat możesz bez przeszkód dysponować mieszkaniem.

d4lkrut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lkrut