Trwa ładowanie...

Wydajne AGD do małej kuchni lub aneksu. Co warto kupić?

Kawalerka lub aneks kuchenny w małym mieszkaniu wymagają sporo sprytu w aranżacji przestrzeni. Oto nasze wskazówki i modele AGD polecane do najmniejszych kuchni.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wydajne AGD do małej kuchni lub aneksu. Co warto kupić?
Źródło: iStock.com
d16u2uw

Wybieramy AGD — inspiracje dla posiadaczy małych mieszkań

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia to prawdziwe wyzwane, kiedy przychodzi nam dobrać do niej odpowiednie urządzenia z kategorii tzw. dużego AGD. Każdy, kto zmaga się z organizacją kuchni na niewielkim metrażu, walczy o każdy centymetr półki i blatu. Największy problem to najczęściej lodówka, ale współczesne modele to urządzenia o coraz cieńszych ściankach i często imponującej pojemności. Wybór urządzeń o szerokości do 50 cm jest naprawdę duży i znajdziemy w tej kategorii sprzęt o wysoce zadowalających parametrach.

Warto przed zakupem porównać kilka modeli niewielkich lodówek, pralek czy zmywarek i nie sugerować się wyłącznie ceną. Może okazać się, że lepiej wyjdziemy na zakupie nieco droższego urządzenia. Jeśli dopłacimy do najtańszej kuchenki czy zmywarki 100 lub 200 zł, możemy wybrać sprzęt o wyższej klasie energetycznej, mniejszych wymiarach i o wysokiej wydajności.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Niedrogie AGD też może być dobre

Mało szafek, wąskie pomieszczenie, brak blatów roboczych, nic się nie mieści – istny koszmar. Tymczasem umiejętne dobranie sprzętów kuchennych i odrobina wyobraźni przestrzennej wystarczą, aby stworzyć przytulne, ale i funkcjonalne wnętrze. Kilka prostych trików pomoże w równie przyjemnym przygotowywaniu posiłków, co w dużej kuchni z dużą liczbą blatów, szafek i wszelkiego rodzaju urządzeń. Do niedawna urządzenie, które równocześnie było małe i wydajne, było droższe. Teraz mała pralka pierze równie dobrze co duża, a wąska zmywarka zmieści wszystkie brudne naczynia, łącznie z garnkiem i patelnią.

Nie tylko do kawalerki – AGD dla osób o niewielkich potrzebach

Nie zawsze oszczędność przestrzeni w urządzaniu kuchni i łazienki świadczy o tym, że nasz dom lub mieszkanie jest bardzo małe. Single, osoby, których często nie ma w domu, lub osoby starsze korzystają z niektórych urządzeń rzadziej niż rodziny z dziećmi. Przykładem może być pralka o niewielkiej pojemności i kompaktowych wymiarach, która zaspokoi mniejsze potrzeby.

Mała pralka może być modelem wyjątkowo płytkim, który wstawimy do wnęki, lub wąskim modelem ładowanym od góry – takie urządzenia zapewnią nam dokładnie wyprane ubrania, nie zajmą dużo przestrzeni i kupimy je w wersji energooszczędnej. Oszczędzamy więc na nich podwójnie: tańsze jest samo urządzenie, mniej wynoszą nas rachunki za prąd, a dodatkowo nadal możemy skorzystać z popularnego programu z połową wsadu.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Małe i mocne – AGD do małej kuchni

Jeśli planujemy zabudowę i wyposażenie małej kuchni, możemy wybrać płytę indukcyjną. Kiedy nie korzystamy z palników, taka płyta służy nam za zwykły blat. Zaletą tego rozwiązania w małych kuchniach jest to, że pod spodem zostaje miejsce np. na garnki, a sam piekarnik można umieścić powyżej poziomu blatu w pionowym słupku zabudowy.

Zabudowa kuchenna w pionie i duża liczba szafek pod sufitem to sprawdzony sposób na oszczędność miejsca na kuchennej podłodze. W wysoko zamontowanych szafkach zmieści się mnóstwo przedmiotów, z których korzystamy tylko raz na jakiś czas. Dodatkową wskazówką w urządzaniu niewielkich kuchni i aneksów kuchennych są modele AGD do zabudowy, które sprytnie skryto pod prostymi frontami szafek pod kolor ścian.

iStock.com
Źródło: iStock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d16u2uw

Podziel się opinią

Share
d16u2uw
d16u2uw