Trwa ładowanie...
d2d2ra8

Wydajne AGD do małej kuchni lub aneksu. Co warto kupić?

Kawalerka lub aneks kuchenny w małym mieszkaniu wymagają sporo sprytu w aranżacji przestrzeni. Oto nasze wskazówki i modele AGD polecane do najmniejszych kuchni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet niewielka wnęka może zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty
Nawet niewielka wnęka może zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty (iStock.com)
d2d2ra8

Wybieramy AGD — inspiracje dla posiadaczy małych mieszkań

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia to prawdziwe wyzwane, kiedy przychodzi nam dobrać do niej odpowiednie urządzenia z kategorii tzw. dużego AGD. Każdy, kto zmaga się z organizacją kuchni na niewielkim metrażu, walczy o każdy centymetr półki i blatu. Największy problem to najczęściej lodówka, ale współczesne modele to urządzenia o coraz cieńszych ściankach i często imponującej pojemności. Wybór urządzeń o szerokości do 50 cm jest naprawdę duży i znajdziemy w tej kategorii sprzęt o wysoce zadowalających parametrach.

Warto przed zakupem porównać kilka modeli niewielkich lodówek, pralek czy zmywarek i nie sugerować się wyłącznie ceną. Może okazać się, że lepiej wyjdziemy na zakupie nieco droższego urządzenia. Jeśli dopłacimy do najtańszej kuchenki czy zmywarki 100 lub 200 zł, możemy wybrać sprzęt o wyższej klasie energetycznej, mniejszych wymiarach i o wysokiej wydajności.

iStock.com
Podziel się

Niedrogie AGD też może być dobre

Mało szafek, wąskie pomieszczenie, brak blatów roboczych, nic się nie mieści – istny koszmar. Tymczasem umiejętne dobranie sprzętów kuchennych i odrobina wyobraźni przestrzennej wystarczą, aby stworzyć przytulne, ale i funkcjonalne wnętrze. Kilka prostych trików pomoże w równie przyjemnym przygotowywaniu posiłków, co w dużej kuchni z dużą liczbą blatów, szafek i wszelkiego rodzaju urządzeń. Do niedawna urządzenie, które równocześnie było małe i wydajne, było droższe. Teraz mała pralka pierze równie dobrze co duża, a wąska zmywarka zmieści wszystkie brudne naczynia, łącznie z garnkiem i patelnią.

Nie tylko do kawalerki – AGD dla osób o niewielkich potrzebach

Nie zawsze oszczędność przestrzeni w urządzaniu kuchni i łazienki świadczy o tym, że nasz dom lub mieszkanie jest bardzo małe. Single, osoby, których często nie ma w domu, lub osoby starsze korzystają z niektórych urządzeń rzadziej niż rodziny z dziećmi. Przykładem może być pralka o niewielkiej pojemności i kompaktowych wymiarach, która zaspokoi mniejsze potrzeby.

Mała pralka może być modelem wyjątkowo płytkim, który wstawimy do wnęki, lub wąskim modelem ładowanym od góry – takie urządzenia zapewnią nam dokładnie wyprane ubrania, nie zajmą dużo przestrzeni i kupimy je w wersji energooszczędnej. Oszczędzamy więc na nich podwójnie: tańsze jest samo urządzenie, mniej wynoszą nas rachunki za prąd, a dodatkowo nadal możemy skorzystać z popularnego programu z połową wsadu.

iStock.com
Podziel się

Małe i mocne – AGD do małej kuchni

Jeśli planujemy zabudowę i wyposażenie małej kuchni, możemy wybrać płytę indukcyjną. Kiedy nie korzystamy z palników, taka płyta służy nam za zwykły blat. Zaletą tego rozwiązania w małych kuchniach jest to, że pod spodem zostaje miejsce np. na garnki, a sam piekarnik można umieścić powyżej poziomu blatu w pionowym słupku zabudowy.

Zabudowa kuchenna w pionie i duża liczba szafek pod sufitem to sprawdzony sposób na oszczędność miejsca na kuchennej podłodze. W wysoko zamontowanych szafkach zmieści się mnóstwo przedmiotów, z których korzystamy tylko raz na jakiś czas. Dodatkową wskazówką w urządzaniu niewielkich kuchni i aneksów kuchennych są modele AGD do zabudowy, które sprytnie skryto pod prostymi frontami szafek pod kolor ścian.

iStock.com
Podziel się
d2d2ra8

Podziel się opinią

Share

d2d2ra8

d2d2ra8