Jakie garnki wybrać? Rodzaje, zestawy, materiał
Każdy miłośnik gotowania powinien mieć w domu solidne garnki wysokiej jakości. Sprawdź, jakie rodzaje są dostępne w sklepach i z jakich materiałów się je wykonuje.
17.02.2019 | aktual.: 18.02.2019 10:30
Garnki - rodzaje
Garnki różnią się rozmiarami oraz funkcjonalnością. Typowe modele do gotowania i duszenia mają szeroką podstawę, dwie rączki po przeciwnych stronach oraz pokrywkę (nowoczesne pokrywki mają na uchwycie mierniki temperatury). W sklepach można dostać również garnki do gotowania na parze, które zawierają wyjmowane sito albo dziurkowane podstawy wbudowane w korpus, i szybkowary, czyli specjalistyczne garnki z bardzo szczelną pokrywą, służącą gotowaniu w bardzo krótkim czasie.
Garnki mogą mieć różne kształty i wysokości, które ułatwiają przyrządzanie potraw. Garnki do szparagów i makaronu spaghetti są wysokie i mogą zawierać wyjmowane sitko umożliwiające komfortowe odcedzanie. Garnki do mleka są z kolei nieco mniejsze i mogą mieć stożek na krawędzi, który ułatwia wlewanie płynu do innego naczynia. Garnki do ryb zaś są niskie, ale podłużne.
Garnki - zestawy
Garnki można kupić osobno, ale można także wybrać zestaw, na który składają się zwykle modele z pokrywkami w różnych rozmiarach do standardowego gotowania. Do tego dołącza się także często rondel z długą rączką oraz patelnię z pokrywką. Zestawy garnków to świetne rozwiązanie dla tych, którzy właśnie urządzają nową kuchnię w nowym miejscu. W zależności od materiału oraz liczby elementów mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.
Garnki - materiały
Garnki produkuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze są modele wykonane ze stali i aluminium. Garnki stalowe świetnie przewodzą ciepło, są trwałe i można je stosować na kuchenkach indukcyjnych. Garnki aluminiowe również są bardzo trwałe i dobrze przewodzą ciepło, ale mogą wydzielać substancje niebezpieczne dla zdrowia, jeśli gotuje się w nich potrawy kwaśne, np. bigos.
W sklepach dostaniemy także garnki żeliwne, miedziane i szklane. Garnki żeliwne są dość ciężkie, ale świetnie rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują. Garnki miedziane wyglądają bardzo elegancko, doskonale rozprowadzają ciepło, ale są drogie i ciężkie. Garnki szklane nadają się do kuchenek indukcyjnych, nie pochłaniają zapachów i ich nie oddają, ale nie są zbyt trwałe i łatwo tracą ciepło.
Prócz materiału liczy się także powłoka. Garnki pokrywa się najczęściej emalią, ceramiką, tytanem i teflonem. Tytan i ceramika są bardzo trwałe i uważa się je za najlepsze rodzaje powłok. Można mieszać w nich ostrymi sztućcami bez obaw o to, że popękają. Garnki pokryte emalią są bezpieczne, dość szeroko stosowane, ale mniej odporne na zarysowania. Teflon zaś nie przywiera i można na nim smażyć bez użycia tłuszczu, ale jest bardzo nietrwały i łatwo go zarysować, toteż do mieszania potraw powinno się używać drewnianych sztućców.