Trwa ładowanie...

Płyty kuchenne wolnostojące – alternatywa dla kuchenki

Wolnostojące płyty grzewcze to świetny wybór dla tych, którzy cenią mobilność. Sprawdzą się w kuchni podczas wielkich, świątecznych przygotowań i będą dobrym prezentem dla tych, którzy uwielbiają eskapady w plenerze. Jaki model wybrać?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Płyty kuchenne wolnostojące – alternatywa dla kuchenkiŹródło: 123RF
d3ew9cc

Płyty kuchenne wolnostojące – jaki typ?

Płyty grzewcze różnią się przede wszystkim sposobem grzania. Na rynku możemy znaleźć zarówno modele wykorzystujące gaz, jak i modele elektryczne i indukcyjne.

Płyty gazowe wyposażone są w tradycyjne palniki, osadzone pod żeliwnymi rusztami. Są to najtańsze modele oferowane przez producentów. Zazwyczaj zawierają cztery pola grzewcze o różnych wielkościach, ale na rynku znajdziemy także egzemplarze z dwoma polami grzewczymi lub z jednym polem. Za płyty z czterema palnikami możemy zapłacić już nieco ponad 100 zł. Za płyty z jednym lub dwoma palnikami – nawet poniżej 100 zł.

Płyty kuchenne elektryczne to zgoła odmienny wariant, który wykorzystuje energię elektryczną. Te modele zawierają płytki grzewcze (zwykle spiralne grzałki pod warstwą żeliwa), którymi steruje się za pomocą pokręteł. Jest to dość tani i łatwy w obsłudze wybór, niemniej może być trudniejszy w czyszczeniu ze względu na brak jednolitej powierzchni.

Kuchenka indukcyjna nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka za wyjątkiem osób z rozrusznikiem serca i aparatem słuchowym. iStock.com
Kuchenka indukcyjna nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka za wyjątkiem osób z rozrusznikiem serca i aparatem słuchowym. Źródło: iStock.com

W grupie płyt elektrycznych znajdują się również płyty ceramiczne. To modele z płaską, jednolitą powierzchnią, wykonaną – jak sama nazwa wskazuje – z materiału ceramicznego, pod którym znajdują się spirale albo szybko ogrzewające się lampy halogenowe. Płyty ceramiczne zawierają często różne przydatne funkcje, np. blokada przed dziećmi lub timer.

Płyty indukcyjne to w zasadzie najdroższe rozwiązanie, ale za to bardzo nowoczesne, energooszczędne i eleganckie. Płyty indukcyjne działają poprzez indukcję elektromagnetyczną, która wytwarza energię ogrzewającą jedynie naczynie i jego zawartość. Płyty indukcyjne są łatwe w czyszczeniu, zapewniają szybkie gotowanie lub podgrzewanie. Dzięki dostępnym wskaźnikom umożliwiają kontrolę temperatury pól grzewczych.

d3ew9cc

Płyty kuchenne wolnostojące – jakie prezentujemy?

W naszym zestawieniu płyt kuchennych znalazły się modele gazowe, indukcyjne oraz elektryczne, z czterema lub dwoma polami grzewczymi bądź też z jednym, niewielkim polem grzewczym. Najtańsze są oczywiście płyty gazowe, które dostępne są już od 79,99 zł. Najdroższe są indukcyjne. Najwięcej zapłacimy za model dwupalnikowy (powyżej 400 zł).

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ew9cc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ew9cc
d3ew9cc