Trwa ładowanie...

Lepiej remontować niż kupić nowe ″m″?

Niektóre używane mieszkania kuszą ceną znacznie niższą od lokalnej średniej. Tych lokali mogą szukać np. osoby z Warszawy i Krakowa, planujące uzyskanie rządowej dopłaty.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Lepiej remontować niż kupić nowe ″m″?Źródło: Shutterstock.com
d1p0wdg
d1p0wdg

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl w wymienionych miastach poziom limitów MdM dla rynku wtórnego wymusza poszukiwanie mieszkań z najniższej półki cenowej. Osoby nabywające takie lokale często muszą później ponosić wysokie koszty remontu – nawet 2 tys. zł za mkw.

Niska cena lokalu z rynku wtórnego, często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Koszty takiej operacji można przeanalizować na przykładzie średniej wielkości mieszkania (54 mkw.), dla którego specjaliści z serwisu kb.pl przygotowali dokładne kosztorysy remontowe. Przykładowe mieszkanie znajduje się na terenie średniej wielkości miasta z Małopolski i jest umiejscowione w starszej kamienicy. Analizowany lokal składa się z następujących części:

  • salonu (15 mkw.),
  • osobnej kuchni (6 mkw.),
  • łazienki (5 mkw.),
  • dwóch sypialni (po 12 mkw. każda),
  • przedpokoju (4 mkw.).

Pomimo braku problemów (np. grzyba czy wilgoci), właściciel przykładowego lokum postanowił je gruntownie wyremontować. Mowa o wymianie okien, instalacji, podłóg i płytek ceramicznych oraz ponownym tynkowaniu ścian. Oprócz tego, przykładowy remont wymaga zakupu nowych mebli, sprzętu AGD i pozostałych elementów wyposażenia lokalu (np. drzwi wewnętrznych oraz grzejników). Taki remont z pewnością zasługuje na miano generalnego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

– Po przeanalizowaniu kosztorysów z serwisu kb.pl okazuje się, że rozpiętość kosztów generalnego remontu jest bardzo duża. W zależności od przyjętego wariantu (oszczędnościowy, standardowy lub luksusowy), łączny koszt prac (z wliczeniem robocizny) wynosi odpowiednio 51 632 zł, 78 178 zł oraz 136 090 zł. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wybór tańszych materiałów budowlanych i wykończeniowych (w ramach cięcia kosztów), będzie skutkował szybszym remontem w przyszłości – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Skorzystanie z pomocy znajomych lub członków rodziny, którzy mają odpowiednie umiejętności manualne, wydaje się znacznie lepszym sposobem na obniżenie kosztów.

Rynek Pierwotny
Źródło: Rynek Pierwotny

Na uwagę zasługują również koszty remontu przeliczone na mkw. przykładowego mieszkania trzypokojowego. W zależności od wybranego wariantu, takie jednostkowe koszty wynoszą: 956 zł za mkw. (wariant oszczędnościowy), 1448 zł za mkw. (wariant standardowy) oraz 2520 zł za mkw. (wariant luksusowy). Te kwoty potwierdzają, że rozpiętość kosztów remontu bywa bardzo duża nawet po przyjęciu zbliżonych stawek za robociznę.

d1p0wdg

Gruntowny remont może być droższy niż wykończenie nowego lokum…

Wyniki przykładowych obliczeń potwierdzają, że koszt gruntownego remontu bywa taki sam, a nawet wyższy niż wykończenia mieszkania kupionego od dewelopera. Tę zależność można wytłumaczyć. Podczas generalnego remontu, trzeba zakupić i wymienić pewne elementy, które już znajdują się na wyposażeniu mieszkania oddanego w stanie deweloperskim. Jako przykład mogą posłużyć np. kaloryfery i okna. W części nowych mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów, dodatkowo znajdziemy natomiast takie elementy jak armatura sanitarna.

W nawiązaniu do wyboru pomiędzy nowymi i starszymi mieszkaniami warto zwrócić uwagę, że klienci deweloperów zwykle nabywają lokal cechujący się znacznie mniejszą energochłonnością. Ta różnica będzie wpływać między innymi na przyszłe rachunki za ogrzewanie. Gruntowny remont nie pozwoli na bardzo znaczące ograniczenie energochłonności lokalu znajdującego się np. w słabo ocieplonym albo wręcz nieocieplonym bloku z wielkiej płyty.

Z uwagi na wspomniane problemy, najlepszą alternatywą dla nowych mieszkań wydają się lokale wybudowane 10–15 lat temu – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Takie mieszkania na ogół nie wymagają jeszcze dużego wkładu finansowego i często nie odstają od nowych konstrukcji pod względem wspomnianej energochłonności oraz estetyki.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1p0wdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0wdg