Trwa ładowanie...

Rynek wtórny domów jednorodzinnych – jakie domy wybierają Polacy?

Polacy preferują stosunkowo niewielkie metraże domów jednorodzinnych. Standardowe powierzchnie to 120–130 mkw. Na rynku wtórnym ceny takich nieruchomości są bardzo zróżnicowane w zależności od standardu, typu budownictwa czy lokalizacji.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rynek wtórny domów jednorodzinnych – jakie domy wybierają Polacy?Źródło: Shutterstock.com
d41gttz

W jakich domach gustują Polacy? Z informacji ankietowych zebranych przez serwis oferteo.pl wynika, że w naszym kraju zazwyczaj powstają domy w tradycyjnej technologii, tzn. murowane z bloczków komórkowych bądź cegieł ceramicznych. Najpopularniejszym pokryciem dachu jest dachówka ceramiczna.

Polskie domy zazwyczaj mają jedno piętro, ok. 1/3 to budynki parterowe. Tylko 15 proc. badanych decydowało się na podpiwniczenie swojej nieruchomości. Jeśli chodzi o ogrzewanie – zdecydowanie dominują piece gazowe. Powoli, ale stopniowo rośnie zainteresowanie energią odnawialną – 15 proc. pytanych zainstalowało w domu pompę ciepła, a 7 proc. kolektory słoneczne.

Dane GUS (“Mały Rocznik Statystyczny 2016”) wskazują, że powierzchnia nowobudowanych domów jednorodzinnych w naszym kraju sukcesywnie się zmniejsza. Jeszcze w 2010 r. średni metraż nieruchomości wybudowanej na własny użytek wynosił nieco ponad 145 mkw. W 2015 r. był już o 10 mkw. mniejszy. A więc w ciągu 5 lat przeciętna powierzchnia stawianych domów zmniejszyła się o blisko 7 proc.

d41gttz

Te informacje korespondują z obserwacjami i danymi z rynku. Obecnie budujący dużo rzadziej decydują się na tzw. domy wielopokoleniowe, czyli duże, kilkukondygnacyjne, przeznaczone dla całej rodziny.

Ten model ustępuje budownictwu kompaktowemu. W ofercie firm deweloperskich przybywa domów małych, poniżej 100 mkw. Na obszarach miast rośnie zabudowa szeregowa i bliźniacza.

Ile za dom jednorodzinny?

Z danych zebranych przez analityków WGN na podstawie ofert z rynku wtórnego wynika, że w skali kraju przeciętna cena mkw. domu wolnostojącego wynosi obecnie ok. 3 tys. zł/mkw. Tańsze budownictwo jednorodzinne dotyczy mniejszych ośrodków i wsi, oddalonych od dużych miast.

d41gttz

Oferty luksusowe i najlepsze lokalizacje

Najwyższe wyceny uzyskują natomiast domy w wiodących metropoliach czy też gminach sąsiadujących. Im bliżej ośrodków takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań, tym drożej. Jedna z kosztowniejszych ofert: luksusowa 220-metrowa willa z wewnętrznym basenem, zlokalizowana w granicach Wrocławia została wyceniona na blisko 4 mln zł.

Dobre lokalizacje to nie tylko największe miasta, ale również miejscowości atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie. Za 200-metrowy dom w Pobierowie, znajdujący się w sąsiedztwie plaży, trzeba zapłacić 2,5 mln zł. Stawka za mkw. wynosi 12,5 tys zł. 500-metrowa posiadłość z własnymi stawami, zlokalizowana ok. 30 km od Warszawy może kosztować nawet ponad 5 mln zł. Cena za mkw. przekracza 11 tys.

Posiadłość na Mazurach między Giżyckiem a Mikołajkami, z własną linią brzegową i pomostem została natomiast wyceniona na 4 mln zł. Stawka za mkw. to ponad 13 tys. zł.

Duże miasta

Zazwyczaj ceny budownictwa jednorodzinnego w przeciętnym standardzie w dużych miastach kształtują się w przedziale 4–5 tys. zł/mkw.

d41gttz

230-metrowy dom na warszawskim Wawrze został wyceniony na 1,2 mln zł. Stawka za mkw. to nieco ponad 5 tys. zł. 135-metrowy dom wolnostojący, zrealizowany w 2009 r., zlokalizowany pod Wrocławiem będzie kosztował natomiast ok. 500 tys. zł. Stawka za mkw. wynosi 4 tys. zł.

Niższe ceny mkw. częściej dotyczą większych nieruchomości. Przykładowo: 320-metrowy dom na zachodnich rubieżach miasta wyceniono na nieco ponad 800 tys. zł., co daje cenę za mkw. wynoszącą ok. 2600 zł.

Najtańsze oferty

Klienci preferują nowe budownictwo jednorodzinne, czyli powstałe po 2000 r. Popularnością cieszą się też względnie niewielkie metraże oraz zabudowa szeregowa w granicach miast. Najniżej wyceniane są natomiast domy postawione w przestarzałej technologii, z okresu PRL, czy też wiejskie domy drewniane.

Znaczenie ma również lokalizacja – jak wspomnieliśmy: najtaniej jest w małych miejscowościach, oddalonych od miast wojewódzkich. Starsze obiekty mieszkalne, zwłaszcza do remontu, można kupić w takich lokalizacjach nawet w cenach do 100 tys. zł. Przykładowo: 120-metrowy dom zlokalizowany we wsi na Warmii i Mazurach wyceniono na 85 tys. zł.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d41gttz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41gttz
d41gttz