WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Salon dobrze oświetlony. Jak rozplanować oświetlenie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Salon dobrze oświetlony. Jak rozplanować oświetlenie?
(shutterstock.com)

Oświetlenie w pokoju dziennym ma kluczowe znaczenie. To miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Ponieważ salon spełnia wiele funkcji jednocześnie, jego oświetlenie powinno być zróżnicowane i dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Planując oświetlenie warto wykorzystać jego naturalne możliwości i wydłużyć, maksymalnie jak to możliwe, działanie światła dziennego. To wszystko zależy oczywiście od liczby okien w pomieszczeniu i ich wielkości. kiedy już jesteśmy mieszkańcami danego salonu, nie bardzo możemy o tym decydować, podobnie jak o lokalizacji salonu względem kierunków świata. Inaczej natomiast jest, kiedy jesteśmy na etapie wyboru mieszkania. Idealnie oczywiście, jeśli znajdziemy takie lokum, w którym pokój dzienny znajduje się od strony południowej. Wtedy długo będziemy mogli cieszyć się światłem dziennym i znacznie ograniczymy zużycie energii na jego doświetlenie.

wp

Oświetlenie salonu za dnia
Nadmiaru światła nigdy za wiele. O ile liczby i wielkości okien nie jesteśmy w stanie zmienić, o tyle możemy mieć wpływ na ich zdolność do regulacji wpadającego światła. Gdy w salonie jest mało okien lub są niewielkich rozmiarów, starajmy się nie wieszać grubych, przytłaczających zasłon, na rzecz delikatnych rolet czy delikatnych firanek. Te ostatnie, gdy są z bardzo kryjących materiałów, też potrafią znacząco obniżyć poziom doświetlenia pomieszczenia.

Oświetlenie salonu po zmroku
Planując sztuczne oświetlenie we wnętrzu, warto dokonać podziału pomieszczenia na strefy i mieć już koncepcję mebli i ogólnego wystroju w pomieszczeniu. Innego oświetlenia będzie wymagała część wypoczynkowa, innego kącik do pracy, a jeszcze innego strefa wyciszenia, kiedy salon pełni jednocześnie funkcję sypialni. Kluczowe znaczenie ma tu rozplanowanie instalacji elektrycznej doprowadzającej prąd, a także wielkość pomieszczenia: im większe, tym punktów źródła światła powinno być więcej. Nie zapomnijmy też o właściwym rozplanowaniu sterowników światła (włączników i wyłączników) – zarówno ze względu na ich funkcjonalność, jak i estetykę.

Oświetlenie części jadalnej
Właściwe oświetlenie tej części jest bardzo ważne. To dlatego konieczne jest określenie lokalizacji stołu w salonie. To jedno z tych miejsc, w których zastosowanie klasycznego górnego oświetlenia (w nowoczesnych aranżacjach bardzo często zapominane) jest rzeczywiście uzasadnione. Dobrze jest, by było ono nieco obniżone nad stołem i znajdowało się w centralnej jego części.

Oświetlenie strefy wypoczynku
Tu spotkać można różne rozwiązania: albo oświetlenie boczne (kinkiety) albo górne, ale na zasadzie wszelkich podświetleń np. halogenów czy doświetleń podwieszanych sufitów. Jeżeli jesteśmy miłośnikami wypoczynku na kanapie, warto rozważyć postawienie przy niej lampy stojącej, dającej bezpośrednie oświetlenie. To absolutny priorytet, kiedy salon służy nam także jako miejsce do spania. Wtedy lampa przy kanapie jest jednocześnie naszą lampką nocną. Dwa w jednym. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wielofunkcyjnych.

wp

Światło jako dekoracja
W obecnych, nowoczesnych aranżacjach możemy spotkać wiele ciekawych propozycji oświetlenia, które jest jednocześnie dekoracją: podświetlane witrynki czy kąciki telewizyjne. Najważniejsze, by zostało ona zaplanowane we wstępnym projekcie, podobnie jak całość stałego oświetlenia. Pamiętajmy też, że choć dzięki oświetleniu możemy osiągnąć różne efekty, nie wolno nam przesadzać z jego różnorodnością. Żeby nie okazało się, że z większości i tak nie będziemy korzystać. Jeśli chcemy we wnętrzu osiągnąć różne efekty nastrojowe, lepiej więcej uwagi poświęcić dopracowaniu poziomu światła gotowych punktów oświetleniowych, niż mnożyć je w nieskończoność.

Polub WP Dom
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.