Trwa ładowanie...
d1lgqxd

Pralkosuszarki coraz częściej w naszych domach. Zobacz, co oferują modele do 2 tys. zł

Czy da się kupić niedrogą, ale porządną pralkosuszarkę? Z jednej strony 2 tys. zł to niewiele, bo tego rodzaju urządzenia są często dużo droższe, ale z drugiej kupimy za tyle sprzęt o coraz lepszych parametrach i o odpowiednim stosunku jakości do ceny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domowa suszarka do prania to przydatne urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzisz dużo czasu
Domowa suszarka do prania to przydatne urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzisz dużo czasu (iStock.com)
d1lgqxd

Czym się kierować przy wyborze pralkosuszarki?

Suszarka do ubrań to urządzenie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na wieszaniu mokrego prania, zbieraniu go i prasowaniu. Podstawowe kryterium wyboru tego sprzętu to cena, ale najtańszą pralkosuszarkę znanej marki kupimy nawet za 1,4 tys. zł. To dobra inwestycja, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ubrania wyjęte z suszarki po zakończeniu trybu pracy często nie wymagają już prasowania.

Jeśli ogranicza nas budżet, musimy iść na pewne ustępstwa, ale jeśli dobrze przyjrzeć się ofercie dostępnej na rynku – wcale nie jest tak źle. Tańsze pralkosuszarki mogą mieć mniejszą pojemność i nie zawsze będą cicho pracować. Możliwe, że aby pranie było całkowicie suche, będziemy mogli załadować bęben do 75 proc. pojemności, a ich pełny czas pracy wyniesie do około 6 godzin, czyli nieco dłużej, niż w przypadku mocniejszych urządzeń. Jednak ich klasa energetyczna to już nawet A+++, a w liczbie funkcji niektóre modele w niczym nie ustępują droższym. Starsze pralkosuszarki czasami niszczyły ubrania, a w czasie intensywnej pracy mocno wibrowały lub wręcz przemieszczały się, ale te problemy nie dotyczą nowszych urządzeń.

d1lgqxd

Pierzemy i suszymy budżetowo - które urządzenie wybrać?

Wystarczy jedna wizyta w sklepie z AGD, aby stwierdzić, że na pralkosuszarkę lub suszarkę bębnową do ubrań musimy wydać minimum 4 tys. zł, a ceny wielu polecanych modeli sięgają nawet 10 tys. zł. To duża kwota jak na urządzenie, które ciepłym powietrzem odprowadzi wilgoć z bębna pralki. W optymalnym budżecie możemy jednak kupić uniwersalne urządzenie, dzięki któremu nasze pranie wyjmiemy z pralki czyste i suche, a nawet niewymagające prasowania. Często słyszy się lub czyta o tym, że ubrania po wyjęciu z suszarki bębnowej są mocno pogniecione, ale w wielu przypadkach jest to wina przeładowania bębna oraz niedostosowania programu prania i suszenia do delikatnych tkanin.

d1lgqxd

Masz 2 tys. zł i potrzebujesz pralkosuszarki?

Najtańsze, tradycyjne suszarki to modele wywiewowe. Pracują na zasadzie odprowadzania pary kanałem wentylacyjnym, przy równoczesnym podgrzewaniu wsadu. To tradycyjny, tani i przydatny model, który działa podobnie do pralki, z tym że nie nasącza prania wodą, tylko ją odprowadza jako parę wodną. Bardziej zaawansowane od suszarek wentylacyjnych są zdecydowanie suszarki kondensacyjne, które nie odprowadzają wilgoci do pomieszczenia, ale kondensują ją w urządzeniu i odprowadzają w stanie ciekłym do pojemnika, który opróżniamy po zakończeniu prania. W praktyce mamy więcej możliwości ustawienia jej tam, gdzie chcemy, bo taki model może, ale nie musi mieć połączenia z kanalizacją. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją np. w garażu, jeśli brak na nią miejsca w łazience, kuchni itd.

d1lgqxd

Czy suszarki zniszczą moje ubrania?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Starsze suszarki niszczyły ubrania, ale teraz każdy model bezpiecznie i delikatnie suszy wszystkie rzeczy – nawet te najbardziej delikatne, z jedwabiu, wełny i kaszmiru. To, w jakim stanie wyjmiemy ubrania z suszarki, wynika z tego, jaki program wybierzemy. Nowoczesne modele mają możliwość dobrania programu nawet do kaszmiru, jedwabiu i najcieńszych tkanin.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1lgqxd

d1lgqxd
d1lgqxd