Trwa ładowanie...

Przez lata niedocenione, dziś coraz bardziej popularne. Suszarki do ubrań

Przez wiele lat suszarki traktowane były po macoszemu. Pokutowały mity, że niszczą ubrania i powodują nieprzyjemny zapach, nie dosuszają, są głośne i prądożerne, a w dodatku zajmują sporo miejsca. Dziś jednak opinie te trafiły między bajki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Przez lata niedocenione, dziś coraz bardziej popularne. Suszarki do ubrańŹródło: Shutterstock.com
d370ln6
d370ln6

Suszarek coraz więcej

Dane mówią same za siebie: według CECED Polska – Związku Pracodawców AGD – 2017 to kolejny rekordowy rok sprzedaży suszarek do ubrań. W ubiegłym roku sprzedano ich w Polsce 72 tys., czyli tyle, co łącznie… w ciągu ośmiu lat (2004-2011). W sumie w 2017 roku rynek urósł aż o 85 proc., zaś jego wartość wynosi rocznie ok. 130 mln zł. Również styczeń 2018 był rekordowy pod tym względem, a warto też wiedzieć, że jesteśmy największym producentem suszarek w Europie.

Można powiedzieć, że z suszarkami jest podobnie, jak wcześniej ze zmywarkami czy automatycznymi skrzyniami biegów w samochodach. Wszyscy mówią, że to niepotrzebne, dopóki nie zaczną korzystać. A gdy już zaczną, nie wyobrażają sobie, że kiedyś mogli się bez tego obyć.

Co przekonuje nas do kupna suszarek? Oczywiście po pierwsze wygoda i związana z tym oszczędność czasu – w ten sposób jesteśmy w stanie po prostu szybko wysuszyć ubrania czy inne rzeczy. Prawie natychmiast po wyjęciu z suszarki można je założyć na siebie. Nie musimy też gimnastykować się, co zrobić z praniem – gdzie je rozwiesić (lub, nie daj Boże, obwiesić nim kaloryfery). Unikamy też w ten sposób wilgoci (dokuczliwej szczególnie zimą) oraz zapachu prania w całym mieszkaniu.

Suszarka… ale jaka?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są tzw. suszarki kondensacyjne. Ich działanie polega na tym, że wilgoć z prania zamienia się w parę wodną, która jest następnie skraplana, i w postaci wody gromadzi się w specjalnym zbiorniku (lub odprowadzana jest do sieci kanalizacyjnej). Innym rodzajem, coraz rzadziej już spotykanym, są suszarki wywiewowe (ewakuacyjne czy napowietrzane), w których wilgoć usuwana jest z prania w postaci pary wodnej. Takie suszarki są jednak coraz bardziej wypierane z rynku przez modele kondensacyjne.

Do wyboru mamy też urządzanie wolno stojące i do zabudowy. I znowu: wśród tych pierwszych wybór jest zdecydowanie większy, poza tym dzielą się one na te ładowane z góry i z przodu. Wśród suszarek pod zabudowę modeli do wyboru jest mniej i można je ładować wyłącznie od frontu.

d370ln6

Kwestia dostępu do bębna jest dość istotna, gdyż modele ładowane od góry i z przodu diametralnie się od siebie różnią. Te ładowane z przodu są większe i bardziej pojemne. Są też mniej wygodne (trzeba się do nich schylać) i… bardziej niebezpieczne, jeśli np. mamy dzieci i obawiamy się, żeby nie dobrały się do nisko umieszczonego bębna. Wady jednych są zaletami drugich; te ładowane od góry zajmują mniej miejsca, są bardziej wygodne w użyciu i bezpieczniejsze, ale za cenę mniejszej pojemności.

Od czego zależy cena suszarki?

Oczywiście cena zależy od modelu suszarki. Kupując model wywiewny, trzeba być przygotowanym na wydatek od 800 zł, jednak ich wybór w sklepach jest niewielki. Ceny suszarek kondensacyjnych w najbardziej popularnym segmencie zaczynają się od 1200 zł i sięgają 2500 zł.

Najdroższe są suszarki wyposażone dodatkowo w tzw. pompę cieplną, która wykorzystuje gorące powietrze w kolejnych fazach suszenia. Mają one dodatkowe programy, np. do suszenia zimnym powietrzem, a także do wełny lub pluszaków, rozbudowane wyświetlacze (pokazujące np. pozostały czas suszenia) lub podświetlany bęben (ułatwia to jego opróżnianie). Oczywiście najdroższe suszarki są także wyjąkowo ciche i najbardziej oszczędne.

d370ln6

Od czego zależy cena?

Cena zależy od wielu parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim będą to:
- pojemność bębna: zwykle w przedziale od 7 do 9 kg. Im większy bęben, tym droższa suszarka;
- szybkość obrotów bębna: im większa, tym czas suszenia krótszy i pobór prądu mniejszy;
- klasa energetyczna: te z najwyższą klasą A+++ zużyją trzy razy mniej prądu niż suszarki o klasie energetycznej B;

- poziom hałasu – im niższy, tym cena wyższa;
- liczba programów i funkcje dodatkowe. Oczywiście suszarki, tak jak inne urządzania, są coraz lepiej wyposażone, ale za dodatkowe funkcje i programy (podobnie jak te w pralkach automatycznych) trzeba oczywiście zapłacić. Wśród czujników i wskaźników znajdziemy m.in.: opróżnienia pojemnika na wodę, oczyszczenia filtra, opóźnienie czasu startu (ustawiamy początek suszenia na dogodną godzinę), czujnik wilgotności (dostosowuje długość suszenia do wilgotności prania), sygnał akustyczny zakończenia programu, możliwość zmiany kierunku otwierania drzwiczek (dzięki temu można zmienić kierunek otwierania drzwi w zależności od tego, gdzie zamierzamy ustawić suszarkę).

Najczęstsze błędy podczas używania suszarki

Nie wszystkie rzeczy można suszyć w suszarce. Jak to sprawdzić? Taka informacja powinna znajdować się na metce ubrania. Symbol kwadratu z umieszczonym w środku kółkiem oznacza, że można daną rzecz włożyć do suszarki, a ten sam znak, ale przekreślony, oznacza, że nie wolno w ten sposób suszyć. Można jeszcze spotkać się z innymi symbolami na odzieży: kółko w kwadracie z jedną kropką na środku oznacza, że trzeba suszyć w niskiej temperaturze, taki sam symbol z dwiema kropkami oznajmia, że suszymy w normalnej temperaturze.

W jaki sposób prawidłowo używać suszarki? Przede wszystkim bardzo ważne jest jej ustawienie: podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD należy zapewnić odpowiednią wentylację, a więc nie wolno przysuwać urządzenia do ściany lub innych urządzeń, a także blisko przedmiotów, które mogą zatkać wlot lub wylot powietrza. Nie należy jej też stawiać w zbyt zimnych pomieszczaniach (np. chłodnej piwnicy) ani w miejscu, gdzie będzie narażona na przegrzanie. Jak podają producenci, optymalna temperatura dla suszarki to od 2 do 35 stopni Celsjusza.

d370ln6

Jak wspomnieliśmy, na metkach ubrań znajdują się ważne informacje, więc należy je czytać. Pod żadnym pozorem nie wolno przeładowywać bębna. Zakazane jest umieszczanie w nim ociekających wodą rzeczy (np. śpiworów czy dżinsów), gdyż prowadzi to do jego uszkodzenia. Dlatego zawsze do suszarki wkładaj pranie wcześniej odwirowane w pralce. Ponadto nie wolno suszyć w ten sposób rzeczy gumowych lub czyszczonych wcześniej chemicznie, bo to może spowodować… pożar. Po każdym suszeniu trzeba pamiętać o tym, żeby wylać wodę z pojemnika i oczyścić filtr. Jak to zrobić, na pewno dowiemy się z instrukcji obsługi.

Co zrobić, gdy brzydko pachnie?

Na ogół sami jesteśmy sobie winni, np. susząc rzeczy, których wcześniej nie wypraliśmy lub za szybko zamykając suszarkę. Żeby uniknąć przykrego zapachu, pod żadnym pozorem nie należy suszyć brudnych ubrań ani od razu zamykać drzwiczek. Po każdym suszeniu należy je zostawić otwarte, tak, żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Po każdym suszeniu bęben trzeba przetrzeć miękką i czystą ściereczką. Nie stosuj żadnych środków chemicznych ani twardych gąbek czy innych szorstkich przedmiotów. Żeby natomiast drzwiczki nie przywierały i łatwo się otwierały, co jakiś czas warto ich uszczelki przetrzeć wilgotną ściereczką.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d370ln6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d370ln6