Trwa ładowanie...

Piece na pellet. Plusy i minusy

Paliwo nazywane niekiedy „zielonym węglem” wciąż nie jest tak popularne jak węgiel, ale pod niektórymi względami go przewyższa. Ogrzewanie domu pelletem – ile kosztuje, czy jest wygodne, czy dymi i truje smogiem? Wszelkie informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Piece na pellet. Plusy i minusyŹródło: Shutterstock.com
djula24
djula24

Może mieć formę małych walców, czasem kulek, rozmiary nie przekraczają 6 mm. Pellet produkuje się ze sprasowanych zrębków, trocin i wiórów, ale też wytłoków rzepakowych, słomy, słonecznika i innych rodzajów biomasy. Najlepszą jakość ma pellet z drewna liściastego, np. dębowego lub bukowego. W każdym przypadku technologia wytwarzania jest ta sama – cząstki surowca są zgniatane pod wysokim ciśnieniem i formowane w miniaturowe brykiety. Producenci nie mogą stosować chemicznych dodatków ułatwiających spajanie surowca, ani dodawać zmielonych płyt meblowych czy innych zanieczyszczeń. Płonący pellet powinien pachnieć przyjemnie drewnem.

Pellet: ważna cena

Ogrzewanie domu piecem na pellet jest co najmniej o kilkanaście procent droższe niż w przypadku zastosowania kotła węglowego. Tona granulek kosztuje od ok. 600 zł (paliwo bezklasowe, bez atestów, kupowane luzem) po 1100 zł (workowany eko pellet klasy I, polecany do domów jednorodzinnych, certyfikowany, o podwyższonej wartości opałowej). Ceny węgla i pelletu są zatem porównywalne, ale pierwsze z tych paliw ma wyższą kaloryczność (ekogroszek ok. 25 MJ/kg, wysokiej jakości węgiel kamienny do 29 MJ/kg, pellet ok. 13-19 MJ/kg).

Kotły przeznaczone do spalania pelletu są bardziej skomplikowane i droższe od węglowych. Na zakup trzeba przeznaczyć przynajmniej 6 000 zł, a modele dobrej klasy kosztują ponad 10 000 zł.

djula24

Wygoda użytkowania

Czy warto płacić więcej za pellet, skoro węgiel jest tak łatwo dostępny? Za odpowiedzią twierdzącą stoi kilka ważnych argumentów. Zaostrzenie przepisów w wielu gminach uniemożliwia budowę domu opalanego węglem, a nie wszędzie jest możliwość skorzystania z ciepła miejskiego lub gazu. Ważnym atutem jest wygoda użytkowania. Podajnik mieści zapas paliwa na kilka dni. Jeśli paliwo jest dobrej jakości, kocioł wystarczy czyścić raz w tygodniu. Wiele nowych modeli kotłów wyposażono w system automatycznego rozpalania. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że eksploatacja wymaga mniej czasu i wysiłku niż przy zastosowaniu innych paliw stałych. Nie jest to jednak ogrzewanie „bezobsługowe” w przeciwieństwie do systemów elektrycznych i gazowych.

Ogrzewanie i środowisko

Pellet to paliwo mniej od węgla obciążające środowisko, a jego produkcja jest jedną z metod zagospodarowania odpadów drzewnych, od gałązek po pył ze stolarni. Zwolennicy pelletu podkreślają, że pozwala to ograniczyć liczbę ścinanych drzew, a zarazem ilość odpadów. Suchy granulat płonie „czysto”, bez wydzielania większych ilości substancji smolistych, pyłów, związków siarki i dioksyn. Pod tym względem wypada lepiej niż węgiel, ustępując jednak gazowi opałowemu. Z tony pelletu pozostaje około 4-6 kg popiołu, który może być wykorzystany w ogrodzie jako mineralny nawóz. To również przewaga tego paliwa nad węglem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Typowe problemy

Zalety pelletu są widoczne tylko wtedy, gdy paliwo ma odpowiednią jakość. Granulki muszą być suche i odpowiednio zagęszczone. Jeśli wilgotność paliwa przekracza 10%, jego wydajność opałowa znacznie spada, a podczas spalania powstaje więcej zanieczyszczeń odkładających się w kotle. To z kolei wymusza częstsze czyszczenie i zwiększa ryzyko awarii.

Niepożądana jest duża procentowa zawartość kory i pyłu. Najlepiej więc kupować paliwo z certyfikatami jakości DIN plus lub EN plus. Pellet łatwo wchłania wilgoć, na jego jakość mają więc wpływ także warunki przechowywania.

djula24

Zalety ogrzewania domu pelletem: wygoda użytkowania, czyste spalanie, niewielka ilość powstającego popiołu, niewielki wpływ na środowisko naturalne, cena paliwa (w porównaniu z gazem i elektrycznością). Wady: dość wysoki koszt kotła i instalacji, możliwe problemy z paliwem niskiej jakości, konieczność wygospodarowania miejsca na zapas paliwa.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
djula24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djula24