Trwa ładowanie...
d17oorr

10 sposobów na mniej kurzu w domu. Będziesz mógł rzadziej sprzątać

Jak sprawić, żeby kurz nie osadzał się w domu tak szybko i by łatwo można było go usunąć? Przewodnik dla tych, którzy chcą rzadziej sprzątać, a jednocześnie cieszyć się czystym mieszkaniem. Tak, można to osiągnąć – i to bez wielkich wydatków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Istnieją sposoby, dzięki którym sprzątanie będzie rzadsze niż dotychczas
Istnieją sposoby, dzięki którym sprzątanie będzie rzadsze niż dotychczas (Shutterstock.com)
d17oorr

Osadza się niepostrzeżenie, powoli, ale nieubłaganie. Sąd się bierze? Zewsząd. I w każdym domu jest inny. Bure drobiny kurzu to dla naukowca fascynujący mikroświat, pełen mikroskopijnych zwierząt, grzybów, zarodników i pyłku. A także drobin piasku i złuszczonego naskórka, sierści i włosów, włókien roślinnych, mikroskopijnych kawałków tworzyw sztucznych, sadzy.

Dla dbających o czystość to jednak przede wszystkim irytujący kłopot. Walki z kurzem nie da się całkowicie wygrać – mieszkańcy domu sami są jednym z jego źródeł – ale można go ograniczyć.

iStock.com

Minimalizm się opłaca

Zabawki, figurki, bukiety suchych kwiatów, pamiątki z podróży mają wspólną cechę – skomplikowane kształty z mnóstwem zakamarków. Szybko osadza się na nich kurz, a czyszczenie jest uciążliwe i zabiera wiele czasu. Porządek można utrzymać łatwiej, jeśli liczbę dekoracyjnych drobiazgów ograniczy się do minimum. Jeśli to niemożliwe, dobrze jest przynajmniej ukryć je w szafkach i przeszklonych gablotkach. Również książki zbierają na grzbietach mniej pyłu, gdy chronią je szyby biblioteczki.

d17oorr

Żaluzje, zasłony, firanki

Ciepłe powietrze wznoszące się nad grzejnikami unosi odrobiny kurzu. To jeden z powodów, dla których żaluzje tak szybko się brudzą. Niestety, mycie listewek jest kłopotliwe. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są rolety i tradycyjne zasłony, niż żaluzje. Te ostatnie, podobnie jak firanki trzeba regularnie prać. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie zewnętrznych przesłon.

Wietrzenie

Zawsze dobrze jest wpuścić do domu trochę świeżego powietrza – ale lepiej zrezygnować z wietrzenia w godzinach szczytu, zwłaszcza gdy w pobliżu przebiega ruchliwa ulica.

d17oorr

Mieszkanie bez dywanu

Aby pozbyć się kurzu z gładkiej podłogi, wystarczy przetrzeć ją mopem czy wilgotną szmatką. Dywany, zwłaszcza te o długim włosiu, wymagają odkurzania i prania. Tradycyjne, wełniane sprzyjają dodatkowo rozwojowi roztoczy. Mimo niewątpliwej urody kobierców i kilimów, może warto więc z nich zrezygnować?

iStock.com

Ważne kolory

Trudno namawiać do kupowania mebli w kolorze kurzu… ale skoro nie da się całkowicie tego niechcianego gościa pozbyć, trzeba z nim sobie radzić inaczej. Na lśniących, ciemnych powierzchniach widać każdy pyłek, wymagają więc ciągłego czyszczenia. Meble w naturalnym kolorze drewna są pod tym względem znacznie mniej kłopotliwe.

d17oorr

Sprzątanie: po kolei

Przy usuwaniu kurzu z mieszkania najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej jest zacząć od powierzchni położonych blisko sufitu: lampy, wierzchu szafy, górnej krawędzi drzwi. Następnie schodzi się coraz niżej, aż do ciemnych kątów pod łóżkiem. Dzięki tej kolejności kurz z góry nie będzie opadał na świeżo oczyszczone miejsca.

Wentylacja bez barier

Zanieczyszczone powietrze uchodzi z mieszkania przez kanały wentylacyjne. Po drodze pozostawia na kratkach kurz i inne zanieczyszczenia. Ta nieprzyjemnie wyglądająca, szara warstwa powinna być regularnie usuwana, w przeciwnym razie stanie się blokadą.

iStock.com

Czysta robota

Jeśli odkurzacz ma wypełniony śmieciami worek i stary filtr, walka z kurzem zaczyna przypominać kampanie Don Kichota. Powietrze wyrzucane z urządzenia roznosi drobny pył po mieszkaniu. Jeszcze gorzej dzieje się, gdy strumień trafi w jeszcze niesprzątnięty kąt. Kłaczki kurzu są wówczas porywane w górę, a później stopniowo osiadają w całej okolicy. Sprzątanie warto więc zacząć od doprowadzenia do porządku samego odkurzacza. Bardzo dobrze sprawdzają się też polecane dla alergików modele z filtrem wodnym. Pomocą w usuwaniu sierści i piasku z podłóg mogą być odkurzacze samojezdne.

d17oorr

Trochę techniki

Drobne cząstki kurzu nie opadają na ziemię przez całe godziny. Jednym ze sposobów na pozbycie się ich z domu jest zastosowanie mechanicznych oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te zatrzymują nawet 99% zanieczyszczeń – oczywiście pod warunkiem, że ich filtry są regularnie wymieniane.
Ta sama zasada dotyczy filtrów w nawiewnikach okiennych. Zatrzymują one m.in. pył i substancje smoliste, zabezpieczają też przed insektami.

Na zielono

Żeby w naturalny sposób poprawić jakość powietrza i jego wilgotność, wystarczy kilka roślin pokojowych. Z zadaniem najlepiej radzą sobie gatunki o licznych, drobnych liściach. Także tym naturalnym „filtrom” potrzebna jest pielęgnacja, co pewien czas dobrze jest zrosić je wodą, zetrzeć kurz, przyciąć postarzałe liście.

d17oorr

Podziel się opinią

Share

d17oorr

d17oorr