10 sposobów na mniej kurzu w domu. Będziesz mógł rzadziej sprzątać

Jak sprawić, żeby kurz nie osadzał się w domu tak szybko i by łatwo można było go usunąć? Przewodnik dla tych, którzy chcą rzadziej sprzątać, a jednocześnie cieszyć się czystym mieszkaniem. Tak, można to osiągnąć – i to bez wielkich wydatków.

10 sposobów na mniej kurzu w domu. Będziesz mógł rzadziej sprzątać
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

20.11.2019 | aktual.: 20.11.2019 14:32

Osadza się niepostrzeżenie, powoli, ale nieubłaganie. Sąd się bierze? Zewsząd. I w każdym domu jest inny. Bure drobiny kurzu to dla naukowca fascynujący mikroświat, pełen mikroskopijnych zwierząt, grzybów, zarodników i pyłku. A także drobin piasku i złuszczonego naskórka, sierści i włosów, włókien roślinnych, mikroskopijnych kawałków tworzyw sztucznych, sadzy.

Dla dbających o czystość to jednak przede wszystkim irytujący kłopot. Walki z kurzem nie da się całkowicie wygrać – mieszkańcy domu sami są jednym z jego źródeł – ale można go ograniczyć.

Obraz
© iStock.com

Minimalizm się opłaca

Zabawki, figurki, bukiety suchych kwiatów, pamiątki z podróży mają wspólną cechę – skomplikowane kształty z mnóstwem zakamarków. Szybko osadza się na nich kurz, a czyszczenie jest uciążliwe i zabiera wiele czasu. Porządek można utrzymać łatwiej, jeśli liczbę dekoracyjnych drobiazgów ograniczy się do minimum. Jeśli to niemożliwe, dobrze jest przynajmniej ukryć je w szafkach i przeszklonych gablotkach. Również książki zbierają na grzbietach mniej pyłu, gdy chronią je szyby biblioteczki.

Żaluzje, zasłony, firanki

Ciepłe powietrze wznoszące się nad grzejnikami unosi odrobiny kurzu. To jeden z powodów, dla których żaluzje tak szybko się brudzą. Niestety, mycie listewek jest kłopotliwe. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są rolety i tradycyjne zasłony, niż żaluzje. Te ostatnie, podobnie jak firanki trzeba regularnie prać. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie zewnętrznych przesłon.

Wietrzenie

Zawsze dobrze jest wpuścić do domu trochę świeżego powietrza – ale lepiej zrezygnować z wietrzenia w godzinach szczytu, zwłaszcza gdy w pobliżu przebiega ruchliwa ulica.

Mieszkanie bez dywanu

Aby pozbyć się kurzu z gładkiej podłogi, wystarczy przetrzeć ją mopem czy wilgotną szmatką. Dywany, zwłaszcza te o długim włosiu, wymagają odkurzania i prania. Tradycyjne, wełniane sprzyjają dodatkowo rozwojowi roztoczy. Mimo niewątpliwej urody kobierców i kilimów, może warto więc z nich zrezygnować?

Obraz
© iStock.com

Ważne kolory

Trudno namawiać do kupowania mebli w kolorze kurzu… ale skoro nie da się całkowicie tego niechcianego gościa pozbyć, trzeba z nim sobie radzić inaczej. Na lśniących, ciemnych powierzchniach widać każdy pyłek, wymagają więc ciągłego czyszczenia. Meble w naturalnym kolorze drewna są pod tym względem znacznie mniej kłopotliwe.

Sprzątanie: po kolei

Przy usuwaniu kurzu z mieszkania najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej jest zacząć od powierzchni położonych blisko sufitu: lampy, wierzchu szafy, górnej krawędzi drzwi. Następnie schodzi się coraz niżej, aż do ciemnych kątów pod łóżkiem. Dzięki tej kolejności kurz z góry nie będzie opadał na świeżo oczyszczone miejsca.

Wentylacja bez barier

Zanieczyszczone powietrze uchodzi z mieszkania przez kanały wentylacyjne. Po drodze pozostawia na kratkach kurz i inne zanieczyszczenia. Ta nieprzyjemnie wyglądająca, szara warstwa powinna być regularnie usuwana, w przeciwnym razie stanie się blokadą.

Obraz
© iStock.com

Czysta robota

Jeśli odkurzacz ma wypełniony śmieciami worek i stary filtr, walka z kurzem zaczyna przypominać kampanie Don Kichota. Powietrze wyrzucane z urządzenia roznosi drobny pył po mieszkaniu. Jeszcze gorzej dzieje się, gdy strumień trafi w jeszcze niesprzątnięty kąt. Kłaczki kurzu są wówczas porywane w górę, a później stopniowo osiadają w całej okolicy. Sprzątanie warto więc zacząć od doprowadzenia do porządku samego odkurzacza. Bardzo dobrze sprawdzają się też polecane dla alergików modele z filtrem wodnym. Pomocą w usuwaniu sierści i piasku z podłóg mogą być odkurzacze samojezdne.

Trochę techniki

Drobne cząstki kurzu nie opadają na ziemię przez całe godziny. Jednym ze sposobów na pozbycie się ich z domu jest zastosowanie mechanicznych oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te zatrzymują nawet 99% zanieczyszczeń – oczywiście pod warunkiem, że ich filtry są regularnie wymieniane.
Ta sama zasada dotyczy filtrów w nawiewnikach okiennych. Zatrzymują one m.in. pył i substancje smoliste, zabezpieczają też przed insektami.

Na zielono

Żeby w naturalny sposób poprawić jakość powietrza i jego wilgotność, wystarczy kilka roślin pokojowych. Z zadaniem najlepiej radzą sobie gatunki o licznych, drobnych liściach. Także tym naturalnym „filtrom” potrzebna jest pielęgnacja, co pewien czas dobrze jest zrosić je wodą, zetrzeć kurz, przyciąć postarzałe liście.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)