Trwa ładowanie...

Co możesz zrobić z tanich listewek kupionych w sklepie budowlanym?

Zrób to sam – zabawki, przydatne drobiazgi, nawet meble. A wszystko z drewnianych listewek dostępnych w każdym budowanym markecie i sklepie z drewnem. To świetny materiał dla początkujących i zaawansowanych stolarzy.

Co możesz zrobić z tanich listewek kupionych w sklepie budowlanym?Źródło: iStock.com
d2wsy4k
d2wsy4k

W warsztacie stolarskim wiele miejsca zajmują ciężkie, kosztowne maszyny, wyrównywarki, strugarki, grubiarki, piły. Stolarz-amator najczęściej nie ma nie miejsca – i wcale ich nie potrzebuje. Piękne i przydatne w domu przedmioty można wykonać z desek, kantówki i listew. Zwłaszcza te ostatnie okazują się znakomitym materiałem, łatwym w obróbce, lekkim i wszechstronnym. Nie każdy entuzjasta majsterkowania ma umiejętności Adama Słodowego, ale też nie trzeba zaczynać przygody z drewnem od własnoręcznego budowania kanoe i gitary akustycznej. Na początek – garść prostych pomysłów.

Drewniana skrzynka DIY

Skrzynka z listewek nie jest trudna w wykonaniu, a zawsze znajdzie zastosowanie. Małe, starannie wykończone egzemplarze przydają się do segregowania i eksponowania kuchennych drobiazgów. Większe można zrobić z odpadowego drewna, desek z palet czy grubych listew; znajdzie się dla nich miejsce w ogrodzie i samym warsztacie.
Zaopatrzona w górny uchwyt stanie się przenośnym przybornikiem na narzędzia, nosidełkiem na piwo albo gazetownikiem. Dokręcone od spodu kółka zmienią ją w mały transporter.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niech się schowa

Za czterema ścianami z listewek można z powodzeniem ukryć rząd koszy na segregowane odpady. Dzięki temu worki nie będą widoczne, łatwiej też zachować porządek.

Abażur z listewek

Tzw. żarówki edisonowskie są na tyle efektowne, że nie warto ukrywać ich pod kloszem. Najlepiej wyglądają zamknięte w ażurowej oprawie. Takie delikatne konstrukcje można z powodzeniem wykonać z cienkich listewek, złączonych w geometryczne formy.

d2wsy4k

Na święta – choinka

Osoby troszczące się o środowisko mają co rok przed wigilią twardy orzech do zgryzienia. Żywe drzewko? Szkoda ścinać. Doniczkowe? Nie przetrwa zimy w domu. Plastikowe? Będzie się rozkładać kilkaset lat. W takim razie może wystarczy stylizowana choinka z listewek? Na niej także można powiesić bombki i łańcuchy, rozłożyć w pobliżu drobne prezenty. Po świętach drewniany stroik nie zajmie wiele miejsca, a w kolejnym roku będzie wyglądał jak nowy.
Drewniana choinka może być prostą konstrukcją z kilku połączonych trójkątów albo skomplikowaną rzeźbą – wszystko zależy od inwencji wykonawcy.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Lampion

Szkielet z listewek, gwoździk do zamocowania świeczki, kilka arkuszy bibuły. To wystarczy do wykonania dekoracyjnego lampionu.

Dach nad głową

Listewki są co prawda zbyt delikatne, by można z nich było złożyć dom w ludzkiej skali, ale nadają się do budowy hoteli (dla owadów). Wystarczy trójkątna ramka wypełniona gliną albo ciasno ułożonymi rurkami – łodygami roślin. Takie schronienie służy wielu gatunkom, od dzikich pszczół po złotooki. Drewniane listwy są też dobrym materiałem budulcowym dla konstruktorów karmników czy domków dla jeży.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Zabudowa balkonu

Lekka kratownica z listewek nie jest barierą dla wiatru, ale daje osłonę przed spojrzeniami. Zwłaszcza, jeśli przy drewnianej konstrukcji posadzone zostanie jedno z szybko rosnących pnączy.

d2wsy4k

Ramki

Do oprawiania zdjęć, plakatów i rysunków przydają się ramki, a te w przydomowym warsztacie najłatwiej wykonać z drewna. Listewki można pozostawić w naturalnym kolorze, zabezpieczając olejem, woskiem albo lakierem. Jeśli jasny odcień materiału albo rysunek słojów nie pasują do aranżacji, wystarczy pomalować powierzchnie kryjącą farbą.

Unsplash
Źródło: Unsplash
d2wsy4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wsy4k