Trwa ładowanie...
d3akx0n

Co możesz zrobić z tanich listewek kupionych w sklepie budowlanym?

Zrób to sam – zabawki, przydatne drobiazgi, nawet meble. A wszystko z drewnianych listewek dostępnych w każdym budowanym markecie i sklepie z drewnem. To świetny materiał dla początkujących i zaawansowanych stolarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z kilku niedrogich listewek wyczarujesz prawdziwe cudeńka
Z kilku niedrogich listewek wyczarujesz prawdziwe cudeńka (iStock.com)
d3akx0n

W warsztacie stolarskim wiele miejsca zajmują ciężkie, kosztowne maszyny, wyrównywarki, strugarki, grubiarki, piły. Stolarz-amator najczęściej nie ma nie miejsca – i wcale ich nie potrzebuje. Piękne i przydatne w domu przedmioty można wykonać z desek, kantówki i listew. Zwłaszcza te ostatnie okazują się znakomitym materiałem, łatwym w obróbce, lekkim i wszechstronnym. Nie każdy entuzjasta majsterkowania ma umiejętności Adama Słodowego, ale też nie trzeba zaczynać przygody z drewnem od własnoręcznego budowania kanoe i gitary akustycznej. Na początek – garść prostych pomysłów.

Drewniana skrzynka DIY

Skrzynka z listewek nie jest trudna w wykonaniu, a zawsze znajdzie zastosowanie. Małe, starannie wykończone egzemplarze przydają się do segregowania i eksponowania kuchennych drobiazgów. Większe można zrobić z odpadowego drewna, desek z palet czy grubych listew; znajdzie się dla nich miejsce w ogrodzie i samym warsztacie.
Zaopatrzona w górny uchwyt stanie się przenośnym przybornikiem na narzędzia, nosidełkiem na piwo albo gazetownikiem. Dokręcone od spodu kółka zmienią ją w mały transporter.

Shutterstock.com

Niech się schowa

Za czterema ścianami z listewek można z powodzeniem ukryć rząd koszy na segregowane odpady. Dzięki temu worki nie będą widoczne, łatwiej też zachować porządek.

Abażur z listewek

Tzw. żarówki edisonowskie są na tyle efektowne, że nie warto ukrywać ich pod kloszem. Najlepiej wyglądają zamknięte w ażurowej oprawie. Takie delikatne konstrukcje można z powodzeniem wykonać z cienkich listewek, złączonych w geometryczne formy.

d3akx0n

Na święta – choinka

Osoby troszczące się o środowisko mają co rok przed wigilią twardy orzech do zgryzienia. Żywe drzewko? Szkoda ścinać. Doniczkowe? Nie przetrwa zimy w domu. Plastikowe? Będzie się rozkładać kilkaset lat. W takim razie może wystarczy stylizowana choinka z listewek? Na niej także można powiesić bombki i łańcuchy, rozłożyć w pobliżu drobne prezenty. Po świętach drewniany stroik nie zajmie wiele miejsca, a w kolejnym roku będzie wyglądał jak nowy.
Drewniana choinka może być prostą konstrukcją z kilku połączonych trójkątów albo skomplikowaną rzeźbą – wszystko zależy od inwencji wykonawcy.

iStock.com

Lampion

Szkielet z listewek, gwoździk do zamocowania świeczki, kilka arkuszy bibuły. To wystarczy do wykonania dekoracyjnego lampionu.

d3akx0n

Dach nad głową

Listewki są co prawda zbyt delikatne, by można z nich było złożyć dom w ludzkiej skali, ale nadają się do budowy hoteli (dla owadów). Wystarczy trójkątna ramka wypełniona gliną albo ciasno ułożonymi rurkami – łodygami roślin. Takie schronienie służy wielu gatunkom, od dzikich pszczół po złotooki. Drewniane listwy są też dobrym materiałem budulcowym dla konstruktorów karmników czy domków dla jeży.

iStock.com

Zabudowa balkonu

Lekka kratownica z listewek nie jest barierą dla wiatru, ale daje osłonę przed spojrzeniami. Zwłaszcza, jeśli przy drewnianej konstrukcji posadzone zostanie jedno z szybko rosnących pnączy.

d3akx0n

Ramki

Do oprawiania zdjęć, plakatów i rysunków przydają się ramki, a te w przydomowym warsztacie najłatwiej wykonać z drewna. Listewki można pozostawić w naturalnym kolorze, zabezpieczając olejem, woskiem albo lakierem. Jeśli jasny odcień materiału albo rysunek słojów nie pasują do aranżacji, wystarczy pomalować powierzchnie kryjącą farbą.

Unsplash
d3akx0n

Podziel się opinią

Share

d3akx0n

d3akx0n