Ogrzewanie wody energią ze słońca to sposób na niższe rachunki. Jak zastosować kolektory słoneczne?
Widząc kolektory słoneczne, często zadajemy sobie pytanie na temat ich opłacalności. Istnieje wiele teorii na ich temat, wśród których powielane są nieprawdziwe informacje. Warto dowiedzieć się czegoś więcej w tej dziedzinie. Czy rzeczywiście są one takie opłacalne, czy niestety służą jedynie do zbicia wielkiego zysku przez ich producentów?
29.01.2020 13:17
Instalacja solarna
Instalacja solarna nie ogranicza się wyłącznie do zastosowania kolektorów słonecznych, ponieważ pojęcie to oznacza różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest gromadzenie energii słonecznej, a następnie przetwarzanie jej na przetworzenie w energię użytkową. Najczęściej naturalne źródło energii, jakimi są promienie słoneczne, wykorzystuje się do ogrzania wody użytkowej. Stąd też spopularyzowane zostało takie pojęcie, jak instalacja solarna do c.w.u.
Ciekawostką jest to, iż historia wykorzystania energii solarnej nie ma oficjalnego początku. Ludzie od pradziejów wykorzystywali energię wytwarzaną przez promienie słoneczne do własnego użytku. Początkowo energia solarna potrzebna była głównie do suszenia plonów, ziół, owoców, a nawet mięsa. Następnie planowano wszelkie budowy w taki sposób, by jak najefektowniej wykorzystać każdy promień słoneczny do ogrzania wnętrz budynków. Ogrzewanie solarne przy pomocy kolektorów, zaczęto stosować w południowo-zachodnich obszarach Europy. Włochy i Francja, jako pierwsze zauważyły ogromne korzyści wypływające z zastosowania kolektorów słonecznych. Kraje z tak dużym poziomem nasłonecznienia zaczęły dzielić się swoimi innowacjami w pozostałych państwach europejskich.
Rodzaje kolektorów
Kolektory słoneczne są urządzeniami zaliczającymi się do instalacji solarnej. Ich głównym zadaniem jest przetworzenie energii słonecznej, na energię cieplną użytkową. W domach wykorzystuje się ją do ogrzania wody użytkowej.
Popularny podział obejmuje dwa typy kolektorów: kolektory płaskie i kolektory słoneczne próżniowe. Jednak wdając się w bardziej szczegółową klasyfikację, możemy rozróżnić jeszcze kilka typów kolektorów słonecznych, o których więcej przeczytasz w tym artykułach.
Zasada działania
Już wiemy, że uzyskanie ciepłej wody użytkowej polega na przetwarzaniu energii słonecznej w energię cieplną. Jednak instalacja solarna jest odpowiedzialna nie tylko za samo przetwarzanie, ale również magazynowanie energii cieplnej. W tym celu wykorzystuje się zasobnik solarny. Dzięki niemu wykorzystanie promieniowania słonecznego jest wyjątkowo efektywne.
Na prawidłowe funkcjonowanie kolektorów ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę jak najmniejszą długość rur łączących zasobnik solarny z kolektorem. Istotna jest odpowiednia izolacja, chroniąca przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Produkcja ciepłej wody użytkowej została usystematyzowana poprzez prawidłowo działający zasobnikowy wymiennik ciepła. Jest on odpowiedzialny za magazynowanie ciepłej wody użytkowej. W innym przypadku musielibyśmy korzystać z niej tylko w momencie największego nasłonecznienia, czyli w ciągu dnia. Jest to raczej niemożliwe, ponieważ zwykle w tym czasie jesteśmy poza domem.
Kolektory próżniowe czy kolektory płaskie?
Decydując się na ogrzewanie solarne przy pomocy kolektorów słonecznych, często zadajemy sobie pytanie, które urządzenia będą lepsze: kolektory płaskie, czy próżniowe. Dla nas najważniejsze jest to, aby instalacja solarna działała jak najefektywniej. Specjaliści właśnie z tego powodu zalecają montaż kolektorów próżniowych.
Urządzenia te w odróżnieniu od kolektorów płaskich, charakteryzują się zdecydowanie mniejszymi stratami ciepła. Dzięki temu podgrzewanie ciepłej wody zachodzi znacznie szybciej, również przy dość sporym zachmurzeniu. Jednak ostateczny wybór kolektora powinien zawsze być indywidualnie podjętą decyzją.
Ogrzewanie solarne w liczbach
Podgrzewanie ciepłej wody różnymi źródłami energii - porównanie kosztów
Porównanie kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu różnych źródeł energii. Zestawienie dotyczy ogrzania ok. 300 litrów ciepłej wody użytkowej:
- Ogrzanie przy pomocy bojlera elektrycznego - 6,90 zł
- Ogrzanie przy pomocy kotła olejowego - 6,50 zł
- Ogrzanie przy pomocy kotła gazowego - od 3,10 do 5,20 zł
- Ogrzanie przy pomocy kotła na drewno - 2,60 zł
- Ogrzanie przy pomocy kotła węglowego - 2,10 zł
- Ogrzanie przy pomocy pompy ciepła - 1,90 zł
- Ogrzanie przy pomocy instalacji solarnej - ok. 0,30 zł
Jak widać, instalacja solarna do c.w.u. wychodzi najkorzystniej pod względem cenowym. Nawet pompa ciepła pod tym względem jest prawie siedmiokrotnie droższa, chociaż również uchodzi za cenne źródło pozyskiwania energii.
Wśród urządzeń służących do pozyskiwania i przetwarzania naturalnych źródeł energii znajduje się pompa ciepła, a także ogrzewanie solarne. Jednak w zestawieniu kosztów zużycia energii potrzebnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej, zdecydowanie wygrywa montaż kolektorów słonecznych. Zatem są to urządzenia służące do efektywnego oraz ekonomicznego wykorzystania energii słonecznej na potrzeby domowe. Ponadto koszt jednego kolektora słonecznego waha się na poziomie od 2 do 4 tys. złotych.
Natomiast inwestycja w pompę ciepła jest w stanie pochłonąć sumę w wysokości od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Dużym plusem jest również to, iż ogrzewanie solarne nie wymaga od nas spełnienia rygorystycznych warunków technicznych, a także lokalizacji w specyficznych warunkach pogodowych. W przypadku pompy ciepła jest to już bardziej skomplikowane.