Trwa ładowanie...

Ile trzeba zapłacić za dobry kocioł na pellet? Sprawdzamy

Kocioł na pellet jest jednym z coraz popularniejszych sposobów na ogrzewanie budynków mieszkalnych. Ogrzewanie pelletem niesie ze sobą wiele korzyści, które opiszemy w dalszej części tekstu. Jak kształtują się ceny pieców na pellet, jak wybrać właściwy kocioł, a także która marka jest godna uwagi? Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania i zaprezentujemy kilka popularnych modeli.

Ile trzeba zapłacić za dobry kocioł na pellet? SprawdzamyŹródło: iStock.com
dbckmax

Co powinny zawierać wydajne kotły na pellet?

Piece c.o. z automatycznym czyszczeniem podajnika
Wybierając kocioł na pellet, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcję samooczyszczania wymiennika. Jest to ważne zarówno ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych.

Dobrej jakości piec z podajnikiem będzie wyposażony w pełną funkcję samoczyszczenia. Dzięki temu ograniczamy czas potrzebny do obsługi kotła. Co więcej, funkcja samoczyszczenia wymiennika zwiększa wydajność spalania.

Zautomatyzowany kocioł na pellet czyści wymiennik nawet kilka razy dziennie. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet niewielka ilość osadu na wymienniku wpływa na zmniejszenie jego sprawności. Im bardziej zanieczyszczony jest nasz wymiennik, tym więcej niewykorzystanego ciepła ulatuje przez przewody kominowe. Dlatego samoczyszczący piec z podajnikiem na pellet drzewny może posiadać podobną wydajność, co kocioł na ekogroszek.

dbckmax

Starszego typu piece c.o. bez funkcji samoczyszczenia wymiennika nie są w stanie zapewnić tak dobrych wyników grzewczych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.

Dobór mocy grzewczej

Zarówno kocioł na pellet, jak i kocioł na ekogroszek powinny zostać dobrane adekwatnie do potrzeb użytkowych. Jednym z ważniejszych parametrów jest tu moc grzewcza. Kotły na pelet mogą być przystosowane do różnych warunków pracy.

Trzeba pamiętać, iż przez większość sezonu grzewczego piece będą pracowały z mocą nominalną, która jest mniejsza od mocy maksymalnej. Zbyt wysoka moc maksymalna sprawi, że piec spali więcej opału, a co za tym idzie będzie mniej energooszczędny. Co więcej, ceny kotłów na pellet o większej mocy będą nieco wyższe. Dlatego w niektórych wypadkach okażą się niepotrzebnym zwiększeniem wydatków.

dbckmax

Dlatego wybierając kocioł na pellet czy kocioł na ekogroszek należy sugerować się mocą obliczoną w projekcie budowlanym naszego domu. Moc kotła powinna wzrosnąć jedynie wtedy, gdy planujemy dodatkowe ogrzewanie c.w.u. W tym wypadku dobieramy piece c.o. w oparciu o moc projektową i planowane zużycie ciepłej wody użytkowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wybieramy najlepszy piec z podajnikiem

Uznani producenci i opinie o piecach na pellet
Wybierając kotły na pellet warto sugerować się wskazówkami użytkowników. Najlepsze opinie o piecach na pellet dotyczą modeli wyprodukowanych przez renomowanych producentów. Należą do nich między innymi Defro, Sas, Kostrzewa czy Heiztechnik.

Zadowoleni inwestorzy doceniają łatwość obsługi pieców oraz ich wysoką sprawność. Często podkreślanym atutem są również atrakcyjne ceny pelletu, które wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków.

dbckmax

Przychylne opinie o piecach na pellet dotyczą w szczególności modeli z zaawansowaną automatyką, która zmniejsza częstotliwość obsługi. Dlatego w dalszej części tekstu opiszemy kilka popularnych, dobrej jakości kotłów.

Ceny kotłów na pellet – oto kilka popularnych rozwiązań

Ceny pieców na pellet mogą okazać się dość zróżnicowane. Wszystko zależy od ich parametrów technicznych, jakości wykonania oraz funkcji dodatkowych. Poniżej wskażemy kilka przykładowych modeli. Piece c.o. opisane w rankingu zostały przedstawione w kolejności przypadkowej.

Kotły na pelet Sas Bio Solid 25 kW – piec z podajnikiem automatycznym i palnikiem Multi Flame z rusztem automatycznym. Spełnia wymagania piątej klasy PN-EN 303-5:2012. Model wyposażono w zapalarkę automatyczną oraz mechaniczne zabezpieczenie przed cofaniem płomienia do zapalnika. Ceny kotłów na pellet Sas Bio Solid 25 kW osiągają 13 600 zł.

dbckmax

Kotły na pelet Kostrzewa Twin Bio NE 12 kW – piec z podajnikiem (290 l) na pellet drzewny klasy A1 i owies. Wyposażony w zaawansowany system sterowania oraz automatykę zapewnia wydajne ogrzewanie pelletem. Ceny pieców na pellet Kostrzewa Twin Bio NE 12 kW osiągają kwotę 9 500 zł.

Kotły na pelet Heiztechnik HT DesPell Gl 20 kW – mocny piec z podajnikiem automatycznym na pellet drzewny lub brykiet. Posiada zaawansowany system sterowania i pełną automatykę. Warto także podkreślić bardzo dobre opinie o piecach na pellet Heiztechnik. Ceny pieców na pellet HT DesPell Gl 20 kW osiągają 15800 zł.

Kotły na pelet Defro Sigma Ekopell 12 kW – to bardzo dobrej jakości piece c.o. z mechanicznym czyszczeniem wymiennika ciepła. Wyróżniają się wysoką sprawnością cieplną, osiągającą 90 %. Dzięki nowoczesnemu wykonaniu piec może być równie wydajny jak zaawansowany kocioł na ekogroszek. Model Defro Sigma Ekopell 12 kW wyposażono też w układ samoczynnego zapłonu paliwa oraz katalizatory ceramiczne stabilizujące proces spalania. Ceny kotłów na pellet o mocy 12 kW wynoszą ok. 12000 zł.

Ceny pelletu

Omawiając ogrzewanie pelletem warto także przybliżyć koszty zakupu opału. Okazuje się, że ceny pelletu są dość atrakcyjne.
Ceny pelletu I klasy wynoszą około 800-1100 zł za tonę. Warto przy tym podkreślić, iż jest to materiał o dużej wartości opałowej. Ogrzewanie pelletem klasy I wiąże się z najmniejszą ilością popiołu i spieków. Tego rodzaju pellet drzewny jest szczególnie polecany do kotłów w pełni zautomatyzowanych.

Ceny pelletu klasy II mogą okazać się nieco bardziej atrakcyjne. Stawka za tonę materiału wynosi około 700-800 zł.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także nieco tańszy pellet klasy B. Pamiętajmy, że najniższe ceny pelletu wiążą się z najgorszą jakością. Mniejsza wartość opałowa, rozbieżna granulacja, duża ilość popiołu oraz spieków sprawiają, że opał klasy B nie nadaje się do pieców z podajnikiem.

dbckmax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbckmax