Trwa ładowanie...

Obrzeża ogrodowe. Oddzielą, uporządkują i ozdobią ogród

W zadbanym ogrodzie każdy element ma swoje miejsce. Aby miejsce wypoczynku było oddzielone np. od placu zabaw, warto wyznaczyć między nimi wyraźną granicę. Pomogą nam w tym obrzeża ogrodowe.

Obrzeża ogrodowe. Oddzielą, uporządkują i ozdobią ogródŹródło: Shutterstock.com
d41ni20
d41ni20

Płotki, obrzeża i ogrodzenia do ogrodu

Zadbany trawnik, piękne rośliny i funkcjonalna przestrzeń do miłego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi – oto ogród idealny. Płotki, palisady i różnego rodzaju obrzeża odzielą wszystkie strefy, podkreślą ważne dla nas elementy, a także ozdobią ogród. Ich zaletą jest duże zróżnicowanie rodzajów, wielkości, kształtów, kolorów, a także możliwości montażu.

Idealny prorządek w ogrodzie – obrzeża ogrodowe

Obrzeża i płotki ogrodowe dają nam możliwość dowolnej i dynamicznej zmiany aranżacji ogrodu. W przeciwieństwie do ogrodzeń, które często są montowane na stałe, sprytne płotki i palisady wbija się w ziemię dzięki prętom lub zaostrzonym palikom. Aby montaż takich obrzeży był możliwy, a efekt zadowalał nas estetycznie, podłoże nie powinno być kamieniste czy zbyt mokre.

W doborze obrzeży ogrodowych do naszego ogródka ważny jest wybór produktu, który będzie odporny na zmiany temperatury i poziomu wilgotności. Obrzeża z tworzyw sztucznych są obecnie dużo bardziej odporne na przebarwienia na skutek ekspozycji na słońce niż kiedyś, a trwałe impregnaty do drewna skutecznie podnoszą trwałość popularnych, ładnych i niedrogich płotków sosnowych.

Niektóre obrzeża ogrodowe w sposób niemal niewidoczny odgradzają przestrzeń trawnika od miejsca, gdzie zaplanowaliśmy umiejscowienie roślin ozdobnych. Nie mają walorów dekoracyjnych – separują miejsce, gdzie rośnie trawa, od np. wysypanych rozdrobnioną korą drzewną lub żwirem stref. Obrzeże jest na tyle wysokie, że kamyki zostaną na swoim miejscu, ale też powinno być na tyle niskie, aby swobodnie przejechała nad nim kosiarka do trawy.

123RF
Źródło: 123RF

Tworzywo, drewno czy metal?

Materiał, z którego wykonane zostało obrzeże, wpływa na jego funkcjonalność, trwałość oraz estetykę całego ogrodu. Najtańsze, łatwe w montażu i dość trwałe są obrzeża z tworzywa sztucznego. Wiele z nich umiejętnie imitują strukturę i kolorystykę drewna. Płotek z naturalnego surowca zawsze jednak bezie prezentował się w ogrodzie bardziej naturalnie. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać produkt dobrze zaimpregnowany, dzięki czemu dolne partie płotków z czasem nie będą się przebarwiać i gnić.

d41ni20

Trwałe płotki i ozdobne obrzeża z fantazyjnie połączonych, metalowych prętów prezentują się w ogródku bardzo efektownie. W zależności od stylu, w którym urządzamy ogród, możemy wybrać metalowe obrzeże w prostej, minimalistycznej formie stalowego paska, siatkę lub płotek nawiązujący wizualnie do kutych ogrodzeń.

Płotek czy palisada?

Obrzeże może być rozwijane z rolki lub składać się z pojedynczych paneli, które wpijamy w ziemię tuż obok siebie lub w niewielkich odstępach. Obrzeże z rolki zapewni nam efekt płynnej linii oddzielającej np. chodnik od trawnika. Dzięki dużej elastyczności łatwiej nim ogrodzić niewielkie elementy ogrodu czy pojedynczą roślinę. Obrzeże z paneli wydzieli estetyczne pola w kształcie np. kwadratów czy prostokątów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ogród jak z bajki – płotki, które upiększą ogród

Dekoracyjne płotki ogrodowe i palisady mogą stanowić piękną ozdobę ogrodu. Fantazyjne panele z drewnianych listewek lub metalowych prętów to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów tzw. małej architektury. Poza formą obrzeży, ciekawy efekt może nam zapewnić także odpowiednia kolorystyka. Kontrastująca biel, czerń czy naturalne odcienie drewna o wyraźnej strukturze będą prezentować się na tle zielonego ogrodu bardzo elegancko.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d41ni20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ni20