Trwa ładowanie...
ycipk-3x2q5v

Domek na narzędzia w ogrodzie. Miej wszystko poukładane

Utrzymanie ogrodu w idealnym stanie wymaga sporo pracy i odpowiednich narzędzi. Nie musisz zagracać nimi piwnicy lub garażu, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w małą szopę ogrodową. W ten sposób wszystko będzie zawsze pod ręką.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobra narzędziownia na podwórku to więcej miejsca w garażu
Dobra narzędziownia na podwórku to więcej miejsca w garażu (Shutterstock.com)
ycipk-3x2q5v

Jeśli w garażu cały czas obijasz się o kosiarkę lub taczki, warto pomyśleć o zewnętrznym domku ogrodowym. Sprawdzi się nawet na niewielkich przestrzeniach i z powodzeniem pomieścisz w nim wiele niepotrzebnych na co dzień sprzętów. Możesz wykonać ją samodzielnie lub kupić gotowy model.

Drewno czy tworzywo

ycipk-3x2q5v

Domek na narzędzia powinien być wytrzymały i funkcjonalny. Kupujesz go na lata, więc powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów. Aby dobrze komponował się z resztą ogrodu, warto wybrać materiał podobny do tego, z którego zbudowany jest dom i inne elementy konstrukcyjne ogrodu. Jeśli więc masz drewniany taras, dobrze będzie ustawić na podwórku domek ogrodowy z tego samego materiału, w dodatku pomalowany podobnym impregnatem.

Drewno wymaga jednak cyklicznej konserwacji mniej więcej co dwa – trzy lata, poza tym sam materiał jest stosunkowo drogi. Tańszym pomysłem będzie narzędziownia wykonana z tworzywa sztucznego. Jest odporne na promienie słoneczne i deszcz, a w dodatku nie wymaga częstej konserwacji, wystarczy raz na jakiś czas opłukać go wodą. Domki z tworzywa sztucznego są też nieco lżejsze niż drewniane i łatwo je przenosić.

ycipk-3x2q5v

Rozmiar i budowa

Wielkość narzędziowni to kwestia tego, co zamierzasz w niej przechowywać. Jeśli potrzebujesz jedynie miejsca do schowania łopat czy grabi, nie potrzebujesz wiele, z powodzeniem wystarczy niewielka przybudówka, którą możesz postawić przy ścianie. Jeżeli zamierzasz przechowywać w niej również kosiarkę do trawy czy taczki, lepiej postawić na wolnostojący domek na narzędzia.

Pamiętaj również, że narzędziownia to nie rupieciarnia i nie możesz składać tam wszystkiego na kupkę. Wszystkie narzędzia powinny być łatwo dostępne, dlatego należy odpowiednio zagospodarować ściany. Począwszy od haczyków do zawieszania drobnych narzędzi, aż po panele ścienne i skrzynki, wszystko musi być dokładnie przemyślane.

ycipk-3x2q5v
Istnieją lepsze sposoby na przechowywanie narzędzi Pixabay.com
Podziel się

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, domek nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Drewno stosunkowo szybko się wypaczy pod wpływem wilgoci, a niestabilne podłoże sprawi, że konstrukcja szybko osiądzie. Dlatego zawczasu warto przygotować wylewkę pod praktyczną narzędziownię lub ewentualnie wytyczyć kwadrat z dobrze utwardzonego żwiru. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka, domek z biegiem czasu zatopi się w trawniku, jeśli z kolei będzie zbyt wysoko, powstanie próg, przez który będziesz mieć problem na przykład z wprowadzeniem do środka kosiarki.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3x2q5v

ycipk-3x2q5v
ycipk-3x2q5v