OgródDomek na narzędzia w ogrodzie. Miej wszystko poukładane

Domek na narzędzia w ogrodzie. Miej wszystko poukładane

Utrzymanie ogrodu w idealnym stanie wymaga sporo pracy i odpowiednich narzędzi. Nie musisz zagracać nimi piwnicy lub garażu, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w małą szopę ogrodową. W ten sposób wszystko będzie zawsze pod ręką.

Domek na narzędzia w ogrodzie. Miej wszystko poukładane
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.03.2019 13:19

Jeśli w garażu cały czas obijasz się o kosiarkę lub taczki, warto pomyśleć o zewnętrznym domku ogrodowym. Sprawdzi się nawet na niewielkich przestrzeniach i z powodzeniem pomieścisz w nim wiele niepotrzebnych na co dzień sprzętów. Możesz wykonać ją samodzielnie lub kupić gotowy model.

Drewno czy tworzywo

Domek na narzędzia powinien być wytrzymały i funkcjonalny. Kupujesz go na lata, więc powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów. Aby dobrze komponował się z resztą ogrodu, warto wybrać materiał podobny do tego, z którego zbudowany jest dom i inne elementy konstrukcyjne ogrodu. Jeśli więc masz drewniany taras, dobrze będzie ustawić na podwórku domek ogrodowy z tego samego materiału, w dodatku pomalowany podobnym impregnatem.

Drewno wymaga jednak cyklicznej konserwacji mniej więcej co dwa – trzy lata, poza tym sam materiał jest stosunkowo drogi. Tańszym pomysłem będzie narzędziownia wykonana z tworzywa sztucznego. Jest odporne na promienie słoneczne i deszcz, a w dodatku nie wymaga częstej konserwacji, wystarczy raz na jakiś czas opłukać go wodą. Domki z tworzywa sztucznego są też nieco lżejsze niż drewniane i łatwo je przenosić.

Rozmiar i budowa

Wielkość narzędziowni to kwestia tego, co zamierzasz w niej przechowywać. Jeśli potrzebujesz jedynie miejsca do schowania łopat czy grabi, nie potrzebujesz wiele, z powodzeniem wystarczy niewielka przybudówka, którą możesz postawić przy ścianie. Jeżeli zamierzasz przechowywać w niej również kosiarkę do trawy czy taczki, lepiej postawić na wolnostojący domek na narzędzia.

Pamiętaj również, że narzędziownia to nie rupieciarnia i nie możesz składać tam wszystkiego na kupkę. Wszystkie narzędzia powinny być łatwo dostępne, dlatego należy odpowiednio zagospodarować ściany. Począwszy od haczyków do zawieszania drobnych narzędzi, aż po panele ścienne i skrzynki, wszystko musi być dokładnie przemyślane.

Obraz
© Pixabay.com

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, domek nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Drewno stosunkowo szybko się wypaczy pod wpływem wilgoci, a niestabilne podłoże sprawi, że konstrukcja szybko osiądzie. Dlatego zawczasu warto przygotować wylewkę pod praktyczną narzędziownię lub ewentualnie wytyczyć kwadrat z dobrze utwardzonego żwiru. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka, domek z biegiem czasu zatopi się w trawniku, jeśli z kolei będzie zbyt wysoko, powstanie próg, przez który będziesz mieć problem na przykład z wprowadzeniem do środka kosiarki.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)