Najlepsze rośliny na żywopłot
Dobry żywopłot to zwarta ściana pędów i liści. Niskim umownie podzielisz przestrzeń i nadasz charakter kompozycjom ogrodowym. Wysoki będzie skutecznym ogrodzeniem, które nie tylko chroni przed nieproszonymi gośćmi i spojrzeniami ciekawskich, ale też osłoni przed wiatrem i przenoszonymi przez jego podmuchy kurzem i spalinami.
15.06.2018 | aktual.: 17.06.2018 08:43
Na terenie otoczonym wysokim żywopłotem panuje temperatura o kilka stopni wyższa, a hałas jest o kilka decybeli niższy niż na zewnątrz. To jednak nie koniec korzyści z posiadania żywopłotu. W żywopłotowej gęstwinie gniazdują ptaki. W najbliższej okolicy szukają owadów, ich jaj i larw, dzięki czemu rośliny są zdrowsze i lepiej rosną. Oto najpopularniejsze rośliny na żywopłot.
Bukszpan wieczniezielony. Zwarty krzew o zimozielonych liściach preferujący gleby żyzne, obojętne do wapiennych, mało wymagający co do gleby i nasłonecznienia. Doskonale znosi cięcie. Odmiana 'Latifolia Maculata' (młode przyrosty są żółtozielone) nadaje się na niskie żywopłoty i obwódki. Z kolei odmiana 'Rotundifolia' dorasta nawet do 4 m wysokości.
Berberys Thunberga. Ma cierniste pędy, przeciętne wymagania glebowe, dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Znosi cięcie.
Odmiany o pokroju kulistym nadają się na obwódki: 'Admiration' o liściach czerwonych z żółtym marginesem i 'Kobold' o liściach zielonych dorastają do 0,5 m wysokości, czerwonolistna 'Bagatelle' – do 0,4 m, a żółtozielona 'Tiny Gold' - do 0,3 m wysokości. Atrakcyjne odmiany o wyprostowanych pędach, jak dorastające do 1,5 m 'Erecta' o jasnozielonych liściach i 'Red Pillar', osiągająca 1 m złocistozielona 'Golden Rocket' oraz purpurowoczerwona 'Helmond Pillar' wysokości 0,6 m doskonale sprawdzają się w niskich żywopłotach nieformowanych. Odmiany o purpurowych liściach dorastające do 2 m wysokości, jak 'Atroputpurea' i 'Red Chief', nadają się na wysokie żywopłoty naturalne i formowane (znoszą cięcie).
Zobacz koniecznie: Sezon na włamania trwa w najlepsze. Pomysłowe patenty pozwolą ci spać bezpiecznie
Tawuła japońska. Ma małe wymagania glebowe, najlepiej rośnie w pełnym słońcu i obficie kwitnie na pędach jednorocznych. Odmiany osiągające do 0,5 m wysokości, jak 'Bullata', 'Crispa', 'Golden Carpet', 'Golden Princess', dobrze nadają się na obwódki, natomiast wyższe, jak 'Albiflora', 'Anthony Watherer' czy Dart's Red' dorastające do 0,8 m, przy podobnej średnicy sprawdzają się w niskich żywopłotach naturalnych (choć można je też formować).
Cis pospolity. Zimozielony krzew iglasty, który może rosnąć zarówno w słońcu, cieniu i półcieniu. Wymaga gleby żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Dorasta nawet do 4 m wysokości i bardzo dobrze znosi cięcie. Nowa odmiana o złocistych igłach 'Fastigiata Aureomarginata' potrzebuje więcej światła.
Forsycja pośrednia. Potrzebuje umiarkowanie zasobnej gleby. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Nadaje się na żywopłoty naturalne oraz formowane. Obficie kwitnie wczesną wiosną przed rozwojem liści na pędach wieloletnich. Dobrze znosi cięcie – w żywopłotach formowanych najlepiej zrobić to tuż przed rozwojem pąków, aby wyrastające po cięciu młode pędy nie psuły efektu żółtej ściany. Odmiany 'Golden Times', 'Goldzauber', 'Lynwood' dorastają do 2-3 m wysokości.
Grab pospolity. Drzewo rozgałęziające się nisko nad ziemią. Tolerancyjne co do nasłonecznienia, preferuje gleby żyzne, obojętne lub zasadowe. Doskonale znosi cięcie, a ponieważ dorasta do 4 m wysokości, można wykorzystać go do tworzenia wysokich żywopłotowych ścian.
Ligustr pospolity. Częściowo zimozielony. Wyjątkowo mało wymagający krzew, tolerujący suszę i mróz. Dobrze rośnie w słońcu, cieniu i półcieniu. Doskonale zagęszcza się po cięciu – można tworzyć z niego zielone ściany do wysokości 3 m.
( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35057/rosliny-na-zwyoplot-ognik-szkarlatny.jpeg ))
Ognik szkarłatny. Częściowo zimozielony. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, w miejscach słonecznych i półcienistych. Kwitnie obficie na kilkuletnich pędach – drobne białe kwiaty zebrane są w baldachogrona, a jesienią dojrzewają pomarańczowe, czerwone lub żółte owoce. Najlepiej prezentuje się w żywopłotach naturalnych, bo cięcie sprawia, że przez kilka sezonów nie ma owoców. Odmiany takie, jak 'Kasan' i 'Orange Glowe' o owocach oranżowych, 'Red Kolumn' – czerwonych, 'Golden Charmer' – żółtych, 'Orange Charmer' – pomarańczowych dorastają do 2-2,5 m wysokości.
Porzeczka alpejska 'Schmidt'. Mało wymagający krzew bardzo wcześnie zieleniący się wiosną. Dobrze rośnie w słońcu, półcieniu i cieniu. Dorasta nawet do 2 m wysokości.
Róża pomarszczona. Może dorastać nawet do 2 m wysokości. Rośnie na kwaśnej, piaszczystej glebie. Odporna na mróz i choroby. Ma pędy pokryte kolcami i szczecinkami, a że rozrasta się przy pomocy rozłogów, tworzy gąszcz praktycznie nie do przebycia. Doskonała na żywopłoty nieformowane, ale warto ograniczać jej ekspansywność.
Żywotnik zachodni.Iglasty krzew zimozielony. Wymaga dość żyznych i umiarkowanie wilgotnych gleb oraz dobrego nasłonecznienia. Dobrze znosi cięcie młodych pędów. Na żywopłoty nadają się zwłaszcza odmiany o pokroju kolumnowym lub wąskostożkowym, takie jak 'Columna', 'Brabant', 'Frieslandia', 'Holmstrup', 'Smaragd' o zielonych pędach oraz ''Aurescens', 'Europe Gold', 'Holmstrup's Yellow' o pędach żółtych. Dorastają do 2-3 m wysokości. Posadzone w rozstawie 0,6-0,8 m po kilku latach tworzą zieloną ścianę żywopłotu, która dzięki cięciu możne się stać gładką powierzchnią.