Trwa ładowanie...

Wiosna w ogrodzie: jak ciąć żywopłot?

Jak odpowiednio zadbać o ogród po zimie, gdy za żywopłotem czeka już najbarwniejsza pora roku? Wbrew pozorom cięcie żywopłotu jest pracą, która wymaga precyzji i ogromnej cierpliwości. Radzimy, jak osiągnąć najlepszy efekt.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wiosna w ogrodzie: jak ciąć żywopłot?Źródło: Shutterstock
d24tbkv
d24tbkv

Żywopłot stanowi naturalną osłonę nie tylko przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także przed hałasem docierającym z ruchliwej ulicy. Ta zielona ściana z odpowiednio dobranych gatunków krzewów iglastych lub liściastych spełnia jednocześnie funkcję maskującą oraz estetyczną, ciesząc wzrok właścicieli ogrodu. Cięcie żywopłotu ma znaczny wpływ na jego uformowanie i dalszy rozwój. Najlepiej przeprowadzać je w okresie przedwiośnia, kiedy powoli zaczyna rozkwitać pierwsza roślinność. Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem.

Kiedy i jak przycinać żywopłot liściasty?

Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne – to od niego zależy późniejszy wygląd roślinności. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy niżej – do 15 cm nad ziemią. Za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

- Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem zasychają. W pielęgnacji żywopłotu najwiązniejsza jest systematyczność i regularność. Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną wysokość, powinno się ciąć często – nawet raz w miesiącu, aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu - radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.

Przycinanie żywopłotów iglastych

Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem. Kiedy zauważysz, że korona zimozielonego żywopłotu jest zbyt rzadka, powinieneś ją jak najszybciej przyciąć. Pędy wierzchołkowe skraca się o 10-20 cm, a boczne nieco mniej, usuwając przy tym pędy suche i uszkodzone. Do tej czynności przydadzą się odpowiednie nożyce do cięcia żywopłotu. Cięcie należy ponowić w okresie wczesnoletnim, gdy już się rozwiną tegoroczne pędy.

Najważniejsze wskazówki dotyczące doboru narzędzi do przycinania

  • Narzędzia do pielęgnacji, sekatory i nożyce do cięcia żywopłotu powinny być naostrzone i czyste. Praca tępymi przyrządami może skutkować uszkodzeniem pędów;
  • Sprzęt do cięcia powinien być dopasowany do wielkości i wieku, a także umiejętności ogrodnika;
  • Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących przydomowe ogrody, najlepszym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem;
  • Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć do miejsc trudno dostępnych.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d24tbkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24tbkv