ycipk-4f7is2

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Żywopłot formowany - jakie wybrać rośliny by mieć piękną „zieloną ścianę"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żywopłot formowany - jakie wybrać rośliny by mieć piękną „zieloną ścianę"
(shutterstock)
ycipk-4f7is2

Żywopłot to znakomity pomysł na zielone ogrodzenie ogrodu albo parawan oddzielający zaciszny zakątek czy miejsce do grillowania w ogrodzie. Jakie rośliny wybrać na żywopłot formowany, aby stworzyły piękną zieloną ścianę?

Żywopłoty formowane wymagają systematycznego przycinania, co pozwala na otrzymanie określonego kształtu zielonej ściany. Jeśli chcemy w ogrodzie założyć żywopłot formowany, czyli strzyżony, musimy odpowiednio dobrać gatunki bądź odmiany roślin.

Nie wszystkie rośliny nadają się na żywopłot formowany. Najlepsze są takie gatunki i odmiany, które dobrze znoszą strzyżenie, ładnie się zagęszczają, a ich pędy łatwo się rozkrzewiają. Rośliny o takich cechach znakomicie nadają się do formowania. Żywopłot formowany można założyć zarówno z drzew i krzewów liściastych, jak drzew i krzewów iglastych (potocznie zwanych iglakami) – zaletą tych drugich jest to, że są zimozielone. Ten typ żywopłotu najczęściej zakłada się jednego gatunku albo odmiany rośliny, choć można także utworzyć żywopłot kilkugatunkowy.

ycipk-4f7is2

Do najpopularniejszych roślin liściastych do tworzenia żywopłotów strzyżonych należą:

  • bukszpan wiecznie zielony – ma drobne liście i gęsty pokrój, znakomicie znosi cięcie i dlatego doskonale nadaje się na formowane żywopłoty i obwódki;
  • ligustr pospolity – krzew mało wymagający, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, rośnie szybko, dzięki czemu dość szybko powstanie z niego efektowny żywopłot;
  • irga błyszcząca – znakomicie znosi cięcie, ale także mróz i suszę, jej liście przebarwiają się jesienią na czerwono;
  • berberys Thunberga – do wyboru jest wiele odmian tej rośliny, które różni się między innymi kolorem liści; dodatkową zaletą berberysów są ich ozdobne owoce;
  • grab pospolity – rośnie powoli, ale systematycznie cięty ładnie się zagęszcza i tworzy gęstą zieloną ścianę;
  • buk pospolity – znakomity na wysokie żywopłoty formowane, jesienią liście buków przebarwiają się na kolor żółty bądź czerwonobrązowy.

Inne rośliny na żywopłoty formowane to: lipa drobnolistna i szerokolistna, forsycja pośrednia, pęcherznica kalinolistna, irga pomarszczona, trzmielina.

Z roślin iglastych (drzew i krzewów) doskonałe na formowane żywopłoty są:

ycipk-4f7is2
  • cis pospolity – to roślina długowieczna, rośnie bardzo powoli; znakomicie znosi nawet intensywne cięcie;
  • żywotnik zachodni – ma kolumnowy pokrój, gęste zielone ściany można utworzyć z różnych odmian żywotnika zachodniego – do najpopularniejszych należą 'Brabant', 'Columna' i 'Smaragd';
  • modrzew – żywopłoty można zakładać z modrzewia europejskiego i z modrzewia japońskiego – oba rosną szybko i wymagają cięcia dwa razy w sezonie; jesienią igły modrzewia przebarwiają się na żółtozłoty kolor.

Inne iglaki nadające się na żywopłoty formowane to: świerk pospolity, świerk biały, choina kanadyjska, cyprysik groszkowy, jałowce: pośredni, wirginijski, sabiński i płożący.

Polub WP Dom
ycipk-4f7is2
ycipk-4f7is2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4f7is2