Trwa ładowanie...

Żywopłot formowany - jakie wybrać rośliny by mieć piękną „zieloną ścianę"

Żywopłot formowany - jakie wybrać rośliny by mieć piękną „zieloną ścianę"Źródło: shutterstock
d1affml
d1affml

Żywopłot to znakomity pomysł na zielone ogrodzenie ogrodu albo parawan oddzielający zaciszny zakątek czy miejsce do grillowania w ogrodzie. Jakie rośliny wybrać na żywopłot formowany, aby stworzyły piękną zieloną ścianę?

Żywopłoty formowane wymagają systematycznego przycinania, co pozwala na otrzymanie określonego kształtu zielonej ściany. Jeśli chcemy w ogrodzie założyć żywopłot formowany, czyli strzyżony, musimy odpowiednio dobrać gatunki bądź odmiany roślin.

Nie wszystkie rośliny nadają się na żywopłot formowany. Najlepsze są takie gatunki i odmiany, które dobrze znoszą strzyżenie, ładnie się zagęszczają, a ich pędy łatwo się rozkrzewiają. Rośliny o takich cechach znakomicie nadają się do formowania. Żywopłot formowany można założyć zarówno z drzew i krzewów liściastych, jak drzew i krzewów iglastych (potocznie zwanych iglakami) – zaletą tych drugich jest to, że są zimozielone. Ten typ żywopłotu najczęściej zakłada się jednego gatunku albo odmiany rośliny, choć można także utworzyć żywopłot kilkugatunkowy.

Do najpopularniejszych roślin liściastych do tworzenia żywopłotów strzyżonych należą:

  • bukszpan wiecznie zielony – ma drobne liście i gęsty pokrój, znakomicie znosi cięcie i dlatego doskonale nadaje się na formowane żywopłoty i obwódki;
  • ligustr pospolity – krzew mało wymagający, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, rośnie szybko, dzięki czemu dość szybko powstanie z niego efektowny żywopłot;
  • irga błyszcząca – znakomicie znosi cięcie, ale także mróz i suszę, jej liście przebarwiają się jesienią na czerwono;
  • berberys Thunberga – do wyboru jest wiele odmian tej rośliny, które różni się między innymi kolorem liści; dodatkową zaletą berberysów są ich ozdobne owoce;
  • grab pospolity – rośnie powoli, ale systematycznie cięty ładnie się zagęszcza i tworzy gęstą zieloną ścianę;
  • buk pospolity – znakomity na wysokie żywopłoty formowane, jesienią liście buków przebarwiają się na kolor żółty bądź czerwonobrązowy.
d1affml

Inne rośliny na żywopłoty formowane to: lipa drobnolistna i szerokolistna, forsycja pośrednia, pęcherznica kalinolistna, irga pomarszczona, trzmielina.

Z roślin iglastych (drzew i krzewów) doskonałe na formowane żywopłoty są:

  • cis pospolity – to roślina długowieczna, rośnie bardzo powoli; znakomicie znosi nawet intensywne cięcie;
  • żywotnik zachodni – ma kolumnowy pokrój, gęste zielone ściany można utworzyć z różnych odmian żywotnika zachodniego – do najpopularniejszych należą 'Brabant', 'Columna' i 'Smaragd';
  • modrzew – żywopłoty można zakładać z modrzewia europejskiego i z modrzewia japońskiego – oba rosną szybko i wymagają cięcia dwa razy w sezonie; jesienią igły modrzewia przebarwiają się na żółtozłoty kolor.

Inne iglaki nadające się na żywopłoty formowane to: świerk pospolity, świerk biały, choina kanadyjska, cyprysik groszkowy, jałowce: pośredni, wirginijski, sabiński i płożący.

d1affml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1affml