Mole spożywcze w natarciu. Jak się ich pozbyć?
Potrafią być bardzo natrętne i szybko się rozmnażają. Mole spożywcze - bo o nich mowa - lubią domowe szafki z sypkimi produktami spożywczymi. Poznaj skuteczne sposoby zwalczania niechcianych gości.
12.04.2018 | aktual.: 13.04.2018 11:36
Każdy, kto podjął walkę z molami spożywczymi, wie, że nie jest łatwo się ich pozbyć. Twoją bronią jest wiedza, czego nie lubią owady. Tylko wówczas można wypowiedzieć im otwartą wojnę. Na szczęście jest kilka sposobów na uporanie się z uciążliwymi atakami moli na domowe produkty spożywcze. Niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie do walki, jak również zapobieganie przed ponownym zagnieżdżaniem się owadów.
#
Mole spożywcze potrafią się bardzo naprzykrzać. Gdy opanują kuchnię, nie wiadomo, od czego zacząć porządki. Okazuje się też, że wiele działań nie przynosi długotrwałych skutków. Dlatego należy podejść do problemu kompleksowo, a w poszkiwaniu larw owadów - sumiennie przeszukać szafki, Najlepsze efekty daje całkowite opróżnienie szafek czy półek w spiżarni, gdzie zaobserwowałeś obecność owadów. Każdy pojemnik i produkt należy uważnie obejrzeć. Wszystko, co zostało zaatakowane przez szkodniki, musisz wyrzucić. Taka żywność nie nadaje się do spożycia.
Opróżnione szafki dokładnie umyj detergentem. Wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do zmywania naczyń. Najlepiej przetrzeć też pojemniki od zewnątrz, nawet te z pozornie niezaatakowaną żywnością. Pamiętaj, aby nie przechowywać produktów w otwartych torebkach i naczyniach. Zastosuj gumki i spinacze uniemożliwiające dostanie się moli do środka. Szczelnie zwiąż torebki z cukrem czy bułką tartą. Łatwiej też będzie utrzymać porządek w szafce, w której żywność przechowywana jest w szczelnie zamykanych pojemnikach.
Domowe sposoby na mole
#
Dobrze jest wiedzieć, których zapachów mole spożywcze nie znoszą. Owady uciekają z miejsc, w których unosi się woń octu, odstrasza je też zapach goździków, liści laurowych, mięty, cytryny, pomarańczy i wanilii. Z tych wszystkich produktów możesz stworzyć preparaty służące do walki z molami, zwłaszcza że nie są one uciążliwe dla domowników. Zanim na powrót ustawisz w umytych szafkach produkty spożywcze, wstaw do nich na kilka minut naczynie z podgrzanym w garnku octem i zamknij drzwiczki, aby przez jakiś czas ocet parował. Działanie warto powtórzyć kilka razy w celu całkowitego usunięcia moli.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj
Podobnie działa napar z przypraw takich jak goździki lub liście laurowe. Gorąca mięta również upora się z natrętnymi owadami. Miłą woń w domu, nieznośną jednak dla moli spożywczych, roztoczy aromat waniliowy stosowany zwykle do ciast. Warto zrobić aromatyczną poduszkę (z tkaniny lub waty) nasączoną tym płynem i wstawić ją do szafki. Nie musisz jej wyjmować - wystarczy co jakiś czas odświeżać zapach. Wówczas będziesz mieć pewność, że mole nie wrócą.
Jeśli nie masz w domu zapachu waniliowego, odpowiedni będzie aromat pomarańczowy lub cytrynowy. Również sok z tych owoców stanie się skuteczny w walce z owadami. Obierając cytrusy, nie wyrzucaj skórek. Połóż je na półkach w szafkach i spiżarni - zadziałają jak odstraszacze dla moli spożywczych.
#
W sklepach znajdziesz gotowe specyfiki ułatwiające walkę ze szkodnikami. Najbardziej popularne są pułapki na mole spożywcze w formie plastrów z klejem, przeznaczone do umieszczenia w miejscach, gdzie występują owady. Wystarczy odkleić zabezpieczającą folię z plastra i przymocować go do drzwiczek szafki kuchennej od wewnętrznej strony. Fruwając, mole przyklejają się do pułapki, przez co zostają trwale unieruchomione. Inne produkty wykorzystują zapachy. Znajdziesz wśród nich pułapki feromonowe. Człowiek nie wyczuwa ich woni, nie zawierają też środków owadobójczych, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi. Wabią mole, aby weszły np. do lejkowatej pułapki, z której same już się nie wydostaną.