WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
WGN Nieruchomości
Nieruchomości
16-06-2017 (15:41)

Mieszkanie pod chmurami? Kup penthouse

Mieć pod sobą panoramę miasta? Z wysokości kilkuset metrów obserwować ulice, domy, arterie? Na takie atrakcje trzeba mieć bardzo gruby portfel. Penthouse'y, czyli mieszkania na najwyższych kondygnacjach wieżowców należą do najbardziej luksusowych i najdroższych typów apartamentów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkanie pod chmurami? Kup penthouse
(Shutterstock.com)
WP

Czym jest penthouse? Najkrócej rzecz ujmując jest po prostu mieszkaniem na samym szczycie budynku. Jednak nie mowa tu o zwykłym mieszkaniu. Chodzi o apartament, a więc nieruchomość bardzo wygodną, przestronną o odpowiednio wysokim standardzie, szeregu udogodnień, często dwukondygnacyjną. Penthouse jest najczęściej najwygodniejszym i największym spośród wszystkich apartamentów w budynku. Bywa, że dysponuje również dużym tarasem widokowym.
W Polsce o penthouse'ach w odniesieniu do naszego rynku nieruchomości mówi się mniej więcej od 10 lat, a więc od czasu, gdy zaczęły rosnąć pierwsze wieżowce. Dziś dzielnicę wysokich budynków ma już Warszawa, wieżowce wyrosły też m.in. w Trójmieście i Wrocławiu. Luksusowe mieszkania na najwyższych piętrach powstają też w apartamentowcach. Krótko mówiąc penthouse w Polsce to dziecko rozwijającego się rynku nieruchomości luksusowych.

Nowoczesne oświetlenie upiększa wnętrza. Super!

Ile za ten luksus w Polsce?

Inwestorzy nie zawsze ujawniają ceny ofertowe luksusowych nieruchomości. Wiadomo jednak, że te mogą być astronomiczne. Ceny apartamentów na szczycie w najbardziej prestiżowych inwestycjach w Polsce oznaczają wydatek od kilkunastu do 20 tys. zł za mkw. Swego czasu głośno było o ofercie Złotej 44 na 50 piętrze żagla w Warszawie, gdzie cena mkw. dochodziła aż do 65 tys. zł. Najdroższy apartament o powierzchni 374 mkw. osiągnął ceną 20 mln zł.
We Wrocławiu kilka lat temu w kontekście najdroższego mieszkania na szczycie wieży (227 mkw.) padła cena ponad 8 mln zł. W Trójmieście lokalnym drapaczem chmur jest Sea Towers, gdzie ceny osiągają 20 tys. zł/mkw. Tu również wydatek za życie na szczycie wynosił kilka milionów. Cenę za 230 mkw. określano na ponad 6 mln zł. Z kolei luksus po krakowsku to Angel Wawel. Swego czasu najbardziej wystawny apartament wystawiono tam za bagatela... 5 mln euro.

Oblicza przepychu

Co – poza wspaniałym widokiem – dostaje za tak wielkie pieniądze nabywca? W przypadku krakowskiego Angel Wawel chodziło o 700 mkw. powierzchni zlokalizowanej na trzech kondygnacjach, z prywatną windą, wydzielona strefą spa, salą kinową, własną winnicą, a nawet oddzielną częścią dla służby. Nieruchomość jest o tyle wyjątkowa, że ten królewski apartament znajduje się w byłej... kaplicy. Ściany są zdobione zabytkowymi, XIX-wiecznymi malowidłami Jana Bukowskiego (jego prace można podziwiać m.in. w Sanktuarium w Mogile oraz na Sali Rady Miasta Krakowa), a sufity zdobią odrestaurowane drewniane stropy.

WP

Inny przykład luksusu to wrocławska inwestycja OVO Wrocław, czyli wielofunkcyjny budynek z hotelem Hilton, apartamentami i biurami. Penthouse’y OVO Wrocław znajdą się na 6., ostatnim piętrze kompleksu. Warte są od miliona do kilku mln zł. Mają wyższą niż typowe mieszkania wysokość – nawet do 3 m. Każdy jest też wyposażony w przesuwne panoramiczne okna – przeszklenie sięga od podłogi do sufitu, co potęguje wrażenie wolnej przestrzeni i dodatkowo naświetla wnętrze. Do katalogu udogodnień, poza najnowocześniejszymi rozwiązaniami samych mieszkań należy dodać również dostęp do 24-godzinnej obsługi indywidualnego concierge’a, a także pięciogwiazdkowego hotelu.

Luksus za granicą

Choć ceny polskich penthouse'ów robią wrażenie, bledną przy ofertach z najbardziej rozwiniętych rynków luksusu. Długo by je wymieniać. Czołówka cenowa cały czas się zmienia. Ostatnio na prowadzenie wysunął się penthouse z Monako. W ukończonym niedawno nowym apartamentowcu Tour Odeon najdroższy apartament 3300-metrowy Penthouse Sky zlokalizowany na pięciu piętrach z basenem na dachu (na wysokości bliskiej 170 metrów) kosztuje bagatela 300 mln euro....

Monika Prądzyńska, WGN Nieruchomości

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP