Lodówki dla rodziny. Wydajne, energooszczędne i imponująco pojemne
Przy zakupie lodówki zwracamy uwagę na markę, cenę urządzenia, jego klasę energetyczną, funkcjonalności, wymiary zewnętrzne i to, co najważniejsze: pojemność. Aby ta była duża, wcale nie musimy kupować ogromnej lodówki. Są na to lepsze sposoby.
05.08.2019 | aktual.: 05.08.2019 16:06
Pojemna lodówka – ile litrów powinno przypadać na domownika?
Każdy model lodówki w salonie AGD ma inną pojemność, którą mierzy się w litrach i często podaje oddzielnie dla zamrażalnika i chłodziarki. W zależności od źródła przyjmuje się, że dla jednej osoby lodówka powinna mieć ok. 120 l, a na każdego kolejnego domownika dolicza się kolejne 30 l. Za pojemną lodówkę przyjmuje się (szacunkowo) taką, która ma powyżej 250 l pojemności części chłodzącej i pojemną zamrażarkę (od ok. 80 l). Łączna pojemność rodzinnej lodówki to minimum 300 do 350 l - to tyle, ile ma większość modeli dwudrzwiowych.
Nie każdy wie, że urządzenie tej samej wysokości i pojemności może mieć... poniżej 70 cm szerokości i pojedyncze drzwi, a do tego kosztować około 2 tys. zł.
Zobacz także
Wąska, ale zmieści dużo jedzenia
Pionierem w dziedzinie wydajnych lodówek o cienkich ściankach jest Samsung z technologią Spacemax, która pozwala na znaczne powiększenie pojemności lodówki w głąb i wszerz. Rekordowe modele pozwalają zaoszczędzić nawet 38l, czyli więcej niż przypada na jednego członka rodziny. Wydajny system izolacji pozwala na zastosowanie zaskakująco cienkich ścianek. W takiej lodówce przechowasz więcej żywności, nie zajmując przy tym więcej miejsca w kuchni. Dodatkowy atut takiej lodówki to wzornictwo, gdyż bryła urządzenia jest mniej masywna i nie dominuje w nowoczesnej, eleganckiej kuchni.
Pojemna i kompaktowa – idealna do mieszkania w bloku
Do pewnego momentu wraz z pojemnością lodówki rosły także jej wymiary. Efektem tego są popularne, rodzinne lodówki typu side-by-side z podwójnymi drzwiami i pojemną częścią chłodzącą. Wybór takiego urządzenia wymaga jednak odpowiedniego lokalu – te modele są często głębsze niż inne lodówki i wystają poza fronty szafek. Do tego dochodzi jeszcze szerokość (minimum 90 cm) oraz pokaźna wysokość obejmująca chłodziarkę i pojemne szuflady zamrażarki. W kuchennym wnętrzu o przeciętnych wymiarach te modele porównuje się do... wind. A do małej kuchni, np. w mieszkaniu w bloku, po prostu się nie zmieszczą.
Lodówki o zwiększonej pojemności i niskim zużyciu energii to sposób na przechowywanie żywności na miarę naszych czasów. Nowoczesne chłodziarki z funkcją zamrażarki to już nie masywne pożeracze energii, których działanie daje się słyszeć nawet w sąsiednim pomieszczeniu, a ścianki zamrażarki szybko pokrywają się grubą warstwą szronu. Teraz jest inaczej: wysoka klasa energetyczna pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji, sprytne półki i szuflady mieszczą więcej jedzenia, a całość zamknięto w eleganckim sprzęcie, który wpasuje się w styl nowoczesnej kuchni i który szybko się czyści.