Trwa ładowanie...
ycipk-l4gd96

Lodówki dla rodziny. Wydajne, energooszczędne i imponująco pojemne

Przy zakupie lodówki zwracamy uwagę na markę, cenę urządzenia, jego klasę energetyczną, funkcjonalności, wymiary zewnętrzne i to, co najważniejsze: pojemność. Aby ta była duża, wcale nie musimy kupować ogromnej lodówki. Są na to lepsze sposoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Duża lodówka nie zawsze zajmuje dużo miejsca
Duża lodówka nie zawsze zajmuje dużo miejsca (iStock.com, Fot: cyano66)
ycipk-l4gd96

Pojemna lodówka – ile litrów powinno przypadać na domownika?

Każdy model lodówki w salonie AGD ma inną pojemność, którą mierzy się w litrach i często podaje oddzielnie dla zamrażalnika i chłodziarki. W zależności od źródła przyjmuje się, że dla jednej osoby lodówka powinna mieć ok. 120 l, a na każdego kolejnego domownika dolicza się kolejne 30 l. Za pojemną lodówkę przyjmuje się (szacunkowo) taką, która ma powyżej 250 l pojemności części chłodzącej i pojemną zamrażarkę (od ok. 80 l). Łączna pojemność rodzinnej lodówki to minimum 300 do 350 l - to tyle, ile ma większość modeli dwudrzwiowych.

ycipk-l4gd96

Nie każdy wie, że urządzenie tej samej wysokości i pojemności może mieć... poniżej 70 cm szerokości i pojedyncze drzwi, a do tego kosztować około 2 tys. zł.

Wąska, ale zmieści dużo jedzenia

ycipk-l4gd96

Pionierem w dziedzinie wydajnych lodówek o cienkich ściankach jest Samsung z technologią Spacemax, która pozwala na znaczne powiększenie pojemności lodówki w głąb i wszerz. Rekordowe modele pozwalają zaoszczędzić nawet 38l, czyli więcej niż przypada na jednego członka rodziny. Wydajny system izolacji pozwala na zastosowanie zaskakująco cienkich ścianek. W takiej lodówce przechowasz więcej żywności, nie zajmując przy tym więcej miejsca w kuchni. Dodatkowy atut takiej lodówki to wzornictwo, gdyż bryła urządzenia jest mniej masywna i nie dominuje w nowoczesnej, eleganckiej kuchni.

Pojemna i kompaktowa – idealna do mieszkania w bloku

ycipk-l4gd96

Do pewnego momentu wraz z pojemnością lodówki rosły także jej wymiary. Efektem tego są popularne, rodzinne lodówki typu side-by-side z podwójnymi drzwiami i pojemną częścią chłodzącą. Wybór takiego urządzenia wymaga jednak odpowiedniego lokalu – te modele są często głębsze niż inne lodówki i wystają poza fronty szafek. Do tego dochodzi jeszcze szerokość (minimum 90 cm) oraz pokaźna wysokość obejmująca chłodziarkę i pojemne szuflady zamrażarki. W kuchennym wnętrzu o przeciętnych wymiarach te modele porównuje się do... wind. A do małej kuchni, np. w mieszkaniu w bloku, po prostu się nie zmieszczą.

Lodówki o zwiększonej pojemności i niskim zużyciu energii to sposób na przechowywanie żywności na miarę naszych czasów. Nowoczesne chłodziarki z funkcją zamrażarki to już nie masywne pożeracze energii, których działanie daje się słyszeć nawet w sąsiednim pomieszczeniu, a ścianki zamrażarki szybko pokrywają się grubą warstwą szronu. Teraz jest inaczej: wysoka klasa energetyczna pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji, sprytne półki i szuflady mieszczą więcej jedzenia, a całość zamknięto w eleganckim sprzęcie, który wpasuje się w styl nowoczesnej kuchni i który szybko się czyści.

ycipk-l4gd96
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-l4gd96

ycipk-l4gd96
ycipk-l4gd96