Jakiego kota wybrać? Rasowego czy zwykłego dachowca?
Koty zajmują swoje miejsce w historii świata od wielu wieków. Czczone w starożytnym Egipcie lub wiązane z przesądami w średniowieczu, dziś zajęły miejsce w naszych domach i sercach. Kot domowy jest członkiem wielu rodzin i obecnie jest to najpopularniejsze zwierzę domowe na świecie.
25.05.2020 11:56
Podstawowe informacje o kotach
Zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcje kota warto poznać zwyczaje i tryb życia tego gatunku. Bez względu bowiem, czy wybierzemy szarego kota dachowca czy kota rasowego, spotkamy się z podobnymi problemami i zachowaniami pupila.
Koty to zwierzęta, których główna aktywność przypada późnym wieczorem i wczesnym rankiem. Potrzebują zabawy, by zrealizować swoje łowieckie instynkty oraz miejsc, z których mogą obserwować otoczenie, pozostając prawie niezauważone. Uwielbiają kryjówki, drapaki i półki. Dzienna długość snu kota najczęściej wynosi około 14 godzin, ale część domowych śpiochów przesypia nawet 20 godzin w ciągu doby.
Koty to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że ich układ pokarmowy przystosowany jest głównie do pokarmów mięsnych, dlatego (w przeciwieństwie do psów) nie mogą być żywione dietą wegetariańską.
Niewysterylizowane kotki po osiągnięciu dojrzałości płciowej będą prezentowały zachowania rujowe, które mogą być dość uciążliwe. Zwierzę jest w tym czasie dość głośne, ociera się o domowników i sprzęty, a także częściej oddaje mocz.
Kocury natomiast mają w zwyczaju znaczenie swojego terenu moczem. W tym celu kot oddaje niewielkie ilości moczu najczęściej na powierzchnie pionowe. Chcąc zapobiec tego typu zachowaniom należy poddać go zabiegowi kastracji, zanim zacznie znaczenie lub krótko po tym, gdyż w innym przypadku może znaczyć z przyzwyczajenia. Inną przyczyną znaczenia terenu po kastracji może być stres spowodowany zmianami w jego otoczeniu.
Wszystko o dachowcach
Koty dachowe mogą trafić do naszego domu na kilka sposobów. Coraz popularniejsze stają się adopcje z fundacji ratujących bezdomne zwierzęta. Koty takie przebywają już w domach tymczasowych, a my możemy na stronach fundacji obejrzeć zdjęcia oraz przeczytać niezbędne informacje o historii i charakterze kota. Druga droga prowadzi przez schroniska, w których zawsze przebywa duża ilość zwierząt. Możemy także znaleźć bezdomnego kota błąkającego się na ulicy, działkach lub podwórku.
Kot dachowiec może być rudy, czarny, szary, szylkretowy, biały lub biało-czarny. Nie istnieje bowiem żaden konkretny wzorzec. Bardzo popularny szary kot pręgowany czy każdy inny kot dachowiec nie odbiega jednak inteligencją od rasowych kolegów. Potrafi nauczyć się sztuczek, reagowania na własne imię oraz przestrzegania zasad panujących w domu.
Koty dachowe nie mają żadnych dokumentów i zwykle mało wiemy o ich przeszłości. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który określi szacunkowy wiek kota i jego stan zdrowia, a także opracuje plan profilaktyki lub ewentualnego leczenia.
Koty przygarnięte ze schronisk i fundacji mogą wykazywać szereg zaburzeń behawioralnych, które związane są z przeżywanym przez nie stresem oraz ich nieznaną przeszłością. Nie jest to oczywiście reguła, ale warto być świadomym i przygotowanym na niektóre problemy, które trzeba będzie rozwiązać, wykazując się cierpliwością i sporą dawką miłości.
Koty rasowe
Chcąc wybrać kota rasowego mamy ułatwienie w postaci licznych charakterystyk ras, opisów ich pielęgnacji i dokumentacji, jaką otrzymujemy przy zakupie kota z hodowli. Kocięta takie są już zazwyczaj pierwszy raz odrobaczone, a często także zaszczepione i zachipowane.
Wybierając dobrą i rzetelną hodowlę, możemy mieć też pewność, że kotki zostały dobrze zsocjalizowane. Oznacza to, iż kocięta miały okazję obserwować matkę oraz wykazywać naturalny koci behawior podczas zabaw z rodzeństwem. Powinny być także oswojone z człowiekiem oraz przynajmniej częścią czynności pielęgnacyjnych.
Wybór jest ogromny. Istnieje wiele ras krótkowłosych i długowłosych. Nie ma także problemów, jeśli marzy nam się kot bez sierści. Wybierać możemy również pod względem wielkości, ubarwienia i usposobienia. Informacje o ogólnych cechach rasy znajdziemy zarówno w książkach, jak i w sieci. Hodowcy mogą ocenić także wstępnie charakter kociąt na podstawie ich zachowania w pierwszych tygodniach życia.
Najpopularniejsze obecnie rasy kotów to maine coony, brytyjskie koty krótkowłose, koty bengalskie i perskie. Koty te wybierane są ze względu na swój charakter i piękny wygląd.
Wady i zalety
Szary kot przygarnięty z podwórka ma wiele zalet. Jedną z nich jest kwestia finansowa. Kolejna to natomiast ich zdrowie, gdyż w dużej mierze omija je część schorzeń, do których predysponowane są koty rasowe. Przygarnięcie dachowca to także gest wielkiego serca i krok do zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt.
Istnieją także wady i ograniczenia. Kot urodzony i wychowany dziko może być trudniejszy do oswojenia, a uniemożliwienie mu wychodzenia na zewnątrz może skutkować zaburzeniami zachowania. Domowe warunki łatwiej docenią przygarnięte kocięta.
Zaletą kotów rasowych może być powtarzalność wyglądu i przynajmniej częściowo określony charakter. Kot, którego kupimy to w kwestii wyglądu kot ze zdjęcia, które znajdziemy na stronach hodowli. Takiego pupila, jeśli tylko chcemy, możemy także zabierać na wystawy.
Do wad kotów rasowych zaliczyć można natomiast schorzenia, na które podatne są poszczególne rasy. Ich opis znajduje się zwykle w ogólnych charakterystykach ras. Drugą kwestią jest cena, która potrafi sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych w zależności od rasy i hodowli.
Materiał Partnera KB.pl