Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED? Poradnik zrób to sam

Założenie takiego sufitu polega na podwieszeniu jednego poziomu z regipsów, do którego następnie mocuje się drugi, dodatkowo podświetlony. Tak stworzona konstrukcja efektownie rozświetla pomieszczenie i zdobi cały sufit.

Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED? Poradnik zrób to sam
Źródło zdjęć: © SOFISTO Pracownia Projektowa

02.07.2018 | aktual.: 04.07.2018 10:20

Podwieszenie płyt gipsowych to szybki sposób na wygładzenie starego sufitu, ukrycie instalacji elektrycznej i wentylacji, ale także okazja do stworzenia efektownej dekoracji. Coraz częściej montuje się dodatkową wyspę przy podwieszanym suficie i podświetla całą konstrukcję halogenami lub ledami. Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem led?

Oświetlenie w suficie podwieszanym – wyspa czy opaska dekoracyjna?

Tworzenie sufitu dwupoziomowego zależy wyłącznie od naszej wizji, chociaż warto zrobić wcześniej projekt i rysunki. Dodatkowe poziomy stworzone na suficie nie powinny zaburzać aranżacji całego pomieszczenia – zadbajmy, aby były zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne.

Do łazienek zaleca się stworzenie prostokątnej lub okrągłej wyspy na środku sufitu, po której krawędziach rozmieścimy halogeny. Dzięki temu będziemy mogli skupić pojedyncze wiązki światła na pożądanych częściach pomieszczenia (np. umywalce, lustrach czy prysznicu). Z w kuchniach czy salonach warto podwiesić sufit w formie opaski dekoracyjnej, którą montuje się po obrysie sufitu. Za taką opaską z łatwością schowamy mało estetyczny karnisz i uchwyty. Długie zasłony lub delikatne firanki wyłaniające się spod opaski otulą całe pomieszczenie, a padający na nie wieczorami blask z ledów stworzy intymną, kameralną atmosferę.

Jakie LED-y do sufitu podwieszanego?

Ze względu na dużą popularność takiego oświetlenia ledy są dostępne w różnych wariantach. Jakie najlepiej wybrać do sufitu podwieszanego?

Klasyczne oświetlenie ledowe zapalane jest za pomocą włącznika przy ścianie. Nowsze rozwiązania natomiast umożliwiają podświetlenie sufitu na czujnik ruchu czy przy użyciu małego pilota.

Obraz
© MKdezere.eu

Taśmy led występują w różnych kolorach, dlatego z łatwością dobierzemy oświetlenie do kolorystyki wnętrza. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na barwę diod (ciepła/zimna). Źle dobrana tonacja może zaburzyć aranżację całego pomieszczenia (wpłynie na kolory płytek lub mebli), dlatego najbezpieczniej jest wybrać ciepłą barwę, która jest przyjemna dla oka i nie będzie niekorzystnie wpływać na estetykę wnętrza.

Krok 1. Projekt sufitu

Ze względu na dość rozbudowaną konstrukcję takiego sufitu, warto wcześniej naszkicować projekt, dzięki czemu z łatwością rozłożymy prace na kilka etapów. Pierwszy poziom sufitu polega na podwieszeniu płyt gipsowych, które stworzą gładką i równą powierzchnię. Drugi poziom w formie opaski lub wyspy montujemy do podwieszonego już sufitu.

Krok 2. Podwieszenie pierwszego poziomu

Tworzenie dwupoziomowego sufitu rozpoczynamy od podwieszenia pierwszego poziomu. Wszystkie etapy opisaliśmy tutaj.

Podczas montażu sufitu należy pamiętać o wypuszczeniu instalacji elektrycznej pod oświetlenie ledowe.

Krok 3. Projekt drugiego poziomu

Prace rozpoczynamy od stworzenia projektu i rozrysowania podwieszonej konstrukcji na suficie. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozplanować montaż i obliczyć, ile materiałów będziemy potrzebować. Jeżeli tworzymy podwieszaną wyspę, rysujemy szkielet konstrukcji w formie prostopadłościanu. Opaskę z regipsów szkicujemy w oparciu o krawędzie sufitu.

W projekcie należy także przewidzieć rozmieszczenie oświetlenia. Producent w instrukcji powinien określić maksymalną długość jednej taśmy (zazwyczaj wynosi ona 5 m). Pod kolejne należy przeciągnąć dodatkowe kable z sufitu.

Ołówkiem rysujemy na suficie linie przebiegania szkieletu. Warto zrobić to precyzyjnie i dokładnie, aby konstrukcja była równa.

Krok 4. Montaż szkieletu opaski lub wyspy

Prace rozpoczynamy od montażu w poziomie profilów UD. Mocujemy je do sufitu za pomocą kołków do płyt gk. Następnie przycinamy profile i mocujemy je w pionie do tych poziomych (optymalny rozstaw to 40 cm). Długość pionowych profilów jest zależna od wysokości wyspy/opaski. Do nich następnie przykręcamy profile z poziomie, tworząc szkielet zabudowy. Dla wzmocnienia całej konstrukcji należy zamocować również poprzeczne profile wewnątrz szkieletu (najlepiej co 80 cm), aby całość była stabilna.

Uwaga! Montaż szkieletu należy przeprowadzić dokładnie i precyzyjnie. Starannie przycinamy profile, ponieważ każdy źle wymierzony centymetr będzie widoczny w konstrukcji, która może być przez to krzywa. Istotne, aby podczas prac cały czas kontrolować poziomicą i miarkami, czy szkielet z profilów jest równy i symetryczny.

Obraz
© MKdezere.eu

Krok 5. Obudowa płytami z zewnątrz

Następnie przechodzimy do mocowania płyt gipsowych w pionie. Docinamy paski regipsów i przykręcamy je do szkieletu konstrukcji. Pamiętajmy o wykonaniu otworów w płytach i wypuszczeniu kabli pod instalacje ledową.

Krok 6. Montaż płyty w poziomie

Przechodzimy do kluczowego etapu podwieszania sufitu dwupoziomowego. Obudowę stelaża wykańczamy, przykręcając płytę w poziomie. Płyta z jednej strony musi wystawać (na ok. 10 cm) tak, aby tworzyła półkę.

Krok 7. Instalacja oświetlenia

W półce należy zamontować podświetlenie. Przyklejamy taśmę ledową tak, aby najkorzystniej oświetlała całą konstrukcję. Jeśli jest taka konieczność, łączymy pojedyncze taśmy, lutując je ze sobą w jedną linię. Pamiętajmy, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Ze względu na napięcie taśmy ledowej, konieczne będzie zamontowanie zasilacza/transformatora. Producenci oferują wygodne rozwiązania w postaci zminiaturyzowanych zasilaczy, które ukrywa się za puszką w przełączniku.

Oświetlenie ledowe można uzupełnić lampami punktowymi, tzw. oczkami lub halogenami, których montaż polega na wywierceniu okrągłych otworów w płytach gipsowych i podpięciu ich do instalacji elektrycznej.

Krok 8. Obudowa półki

Półkę należy następnie obudować, aby ukryć taśmę ledową – tworzymy tzw. maskownicę z regipsów. Na krawędzi półki montujemy profil U, do którego następnie w pionie montujemy pasek płyty gipsowej. Tak stworzona maskownica powinna zakrywać instalację oświetlenia.

Krok 9. Wykończenie płyt

Drugi poziom sufitu należy wykończyć, wykonując standardowe spoinowanie i szpachlowanie płyt. W suficie dwupoziomowym bardzo ważne są narożniki. To na nich skupia się wzrok, a każda podświetlona nierówność będzie szpecić całą konstrukcję. Dlatego należy zadbać o kąty proste w narożnikach oraz precyzyjne wygładzenie płyt.

Jeśli płyty w narożnikach są bardzo nierówno przycięte, kąt prosty osiągniemy, zatapiając w masie gipsowej aluminiowy narożnik do płyt. Alternatywą dla narożników mogą być specjalne taśmy z wkładkami aluminiowymi, które pozwalają równo wykończyć płyty.

Źródło artykułu:homebook.pl
Komentarze (2)