Trwa ładowanie...

Oświetlenie schodów w domu

Schody można oczywiście oświetlić tak jak każde inne miejsce w domu, ale warto rozważyć zastosowanie wygodniejszego, bardziej efektownego i zarazem efektywnego rozwiązania przeznaczonego specjalnie dla klatki schodowej...

Oświetlenie schodów w domuŹródło: Britop
d3liyi2
d3liyi2

Schody można oczywiście oświetlić tak jak każde inne miejsce w domu, ale warto rozważyć zastosowanie wygodniejszego, bardziej efektownego i zarazem efektywnego rozwiązania przeznaczonego specjalnie dla klatki schodowej...

Schody to miejsce nieco niebezpieczne – łatwo się na nich potknąć, a spadając z nich, można doznać poważnych obrażeń. Warto więc minimalizować ryzyko wypadku także przez ich oświetlenie. Znakomicie nadają się do tego coraz popularniejsze i tańsze LED-y. Generują stosunkowo dużo jasnego światła przy niewielkim poborze energii elektrycznej, więc można się pokusić o pozostawianie ich włączonych od zmierzchu do świtu bez obawy o wysokość rachunków za prąd. Za kilkadziesiąt złotych można też kupić czujnik ruchu włączający oświetlenie, gdy ktoś zbliży się do schodów, albo automat zmierzchowy automatycznie włączający światło, gdy zapadnie zmrok i wyłączający, gdy sztuczne oświetlenie przestanie być potrzebne.

Oświetlenie schodów: listwy

Do oświetlenia schodów można użyć opraw w postaci listew, w których umieszcza się taśmy LED-owe. Przykleja się je pod stopniami, w rogu między stopniami a podstopnicami, bądź ukrywa w wyfrezowanej szczelinie w stopniu lub podstopnicy. Cienkie, elastyczne przewody łączące źródła światła z zasilaczami można dość łatwo zamaskować.

Zasilacze stosuje się, aby obniżyć napięcie – ze względów bezpieczeństwa umieszczona w schodach instalacja powinna być zasilana bezpiecznym napięciem 12 V.

d3liyi2

Jeżeli chcesz w ten sposób oświetlić schody na zewnątrz domu, poszukaj opraw o wysokim stopniu szczelności. Są produkowane aluminiowe profile do umieszczenia w nich taśm LED-owych, które po zabezpieczeniu silikonem zapewniają stopień ochrony IP67, czyli całkowitą odporność na wnikanie pyłów i wody, nawet przy kompletnym zanurzeniu w niej. Same taśmy LED również są wykonywane w technologii zapewniającej im ochronę na poziomie IP67.

Oświetlenie schodów: punkty świetlne

Stopnie można też oświetlić z boku, umieszczając na ścianie, na niewielkiej wysokości nad nimi, płaskie punktowe oprawy schodowe, oczywiście również z LED-ami. Dzięki niewielkim rozmiarom tego typu źródeł światła oprawa ma grubość zaledwie kilkunastu milimetrów, więc może być przymocowana do powierzchni ściany – nie ma potrzeby wykuwania w niej zagłębienia. Są też jednak oprawy przeznaczone do umieszczenia w typowych puszkach instalacyjnych - w celu ich zamontowania wierci się w ścianie otwory, umieszcza w nich puszki, a w nich oprawy, które mogą być wówczas zlicowane ze ścianą.

Oświetlenie schodów: niewielka moc

Oświetlenie schodów nie wymaga dużego natężenia światła, a jeśli ma ono być stale włączone, powinno pobierać jak najmniej energii. Dlatego moc lampek służących do podświetlenia stopni wynosi nawet poniżej 0,5 W, co w zupełności wystarczy do zapewnienia światła, w którym wyraźnie widać, gdzie się zaczyna i kończy stopień, nawet jeśli oprawy są umieszczone przy co trzecim z nich.

d3liyi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3liyi2