Trwa ładowanie...

Jak dobrze mieć sąsiada… za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Dobry sąsiad to skarb, choć dziś wielu z nas o tym zapomina. Żyjemy anonimowo, zajęci swoimi sprawami, a mimo to miło jest po powrocie z pracy natknąć się na uśmiechniętą sąsiedzką twarz i mieć na kogo liczyć w razie potrzeby. Jednak nie ukrywajmy, ogrodzenie między sąsiadami jest potrzebne nawet w przypadku najlepszych relacji.

Jak dobrze mieć sąsiada… za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniuŹródło: Shutterstock.com
d4bfira
d4bfira

Budowa ogrodzenia

Jeśli zamierzasz postawić tradycyjne ogrodzenie o wysokości nieprzekraczającej 2,2 m, nie musisz mieć pozwolenia na budowę. Chyba że płot będzie miał charakter muru oporowego zabezpieczającego przed osuwaniem się gruntu, wtedy pozwolenie to jest niezbędne. Taka sytuacja może się zdarzyć, np. gdy odgradzane działki znajdują się na różnym poziomie. Ponadto ogrodzenie między sąsiadami musi spełniać określone warunki techniczne i nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i zwierząt. Dlatego poniżej wysokości 1,8 m zabrania się zamieszczania ostrych zakończeń.

Kto decyduje i utrzymuje

O rodzaju ogrodzenia między sąsiadami i kosztach decyduje strona, która podejmuje się jego budowy. Nie możesz zmusić sąsiada, żeby poniósł częściowe koszty inwestycji, na której zależy tylko tobie - to już jest jego dobra wola. Oczywiście najlepiej wspólnie zadecydować i wspólnie zapłacić, ale życie pokazuje, że nie zawsze jest to możliwe.

Prawo sąsiedzkie określa jednak, że w przypadku ogrodzenia granicznego obie strony są zobowiązane do troski o jego dobry stan. Rozumie się przez to utrzymanie ogrodzenia oraz bieżące naprawy i konserwację.

d4bfira

Granica ogrodzenia

Jeśli z sąsiadem łączą cię dobre relacje, nie powinieneś mieć trudności z umiejscowieniem ogrodzenia – stawia się je bowiem w osi wydzielającej posesje. W przeciwnym wypadku prawo sąsiedzkie mówi jasno, że trzeba wybudować ogrodzenie na swojej działce. Oznacza to, że nie może ono wychodzić na teren sąsiadujący, grozi to bowiem zaskarżeniem o naruszenie prywatności.

Jak w fortecy

Jeśli chcesz ochronić się przed wzrokiem wścibskiego sąsiada, postaw ogrodzenie murowane. Możesz je wykonać z cegieł klinkierowych lub silikatowych, dostępnych w wielu wariantach. Naturalnie i efektownie będzie wyglądał kamień, np. twardy i wytrzymały granit, bazalt albo kwarcyt. Prostszym w montażu, ale też ciekawym rozwiązaniem, są bloczki betonowe lub silikatowe (wapienno-piaskowe).

d4bfira

Pełne mury mogą jednak rzucać zbyt duży cień np. na rośliny, a poza tym wyglądać zbyt ciężko i przytłaczająco. Aby ogrodzenie sprawiało wrażenie lżejszego, można łączyć kamień czy tak popularny dziś beton z subtelniejszymi materiałami.

W sielskim klimacie

Jeśli lubisz drewno i chcesz, aby ogrodzenie powstało szybko, możesz kupić gotowe przęsła dostępne w przeróżnych wzorach. Płoty z laminowanych paneli drewnianych wyglądają swojsko, a estetycznie wykonane stanowią ozdobę ogrodu. Nie są jednak szczególnie stabilne i solidne.

Najmocniejszym drewnianym ogrodzeniem zdaje się być to wykonane z desek albo bali (dębowych, bukowych, świerkowych itp.), tylko że taki parkan niekoniecznie będzie pasował do nowoczesnego otoczenia.

d4bfira

Ażurowy szyk

Dużym powodzeniem cieszą się ogrodzenia metalowe. Przęsła ze stalowych prętów lub rur mogą nadawać im tradycyjny albo nowoczesny wygląd. Najdroższym metalowym rozwiązaniem są ręcznie kute, bogato zdobione elementy wykonywane na indywidualne zamówienie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dużo tańszą, choć nieco mniej efektowną alternatywą jest siatka w rolce lub nieco stabilniejsze od niej panele z siatki. Ich największa zaleta to szybki montaż.

d4bfira

Dobrej jakości i zgodne z prawem

Ogrodzenie, zarówno od ulicy, jak i to międzysąsiedzkie, powinno pasować do otoczenia. Warto zadbać o dobre materiały i wykonanie, to w końcu inwestycja na długie lata. Ceny zależą przede wszystkim od surowców. Przykładowo 10 m.b. ogrodzenia z desek drewnianych będzie kosztowało ok. 4000 zł, przęsła metalowe to wydatek ok. 1000 zł więcej, a ta sama długość płotu granitowego to wydatek rzędu 7000 zł (ceny obejmują dodatkowe koszty, np. fundamentów, zaprawy). Dla porównania cena 10 m.b. siatki ogrodzeniowej to nawet 100 zł (bez dodatkowych elementów).

Na koniec praktyczna rada: zanim zabierzesz się do budowy ogrodzenia, sprawdź, czy na twoim terenie z jakichś względów nie są zabronione wybrane przez ciebie materiały. I może jednak warto skonsultować swój wybór sąsiadem?

d4bfira
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bfira