OgródAranżacja ogrodu od zera. Krok po kroku

Aranżacja ogrodu od zera. Krok po kroku

Aranżacja ogrodu od zera. Krok po kroku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.01.2018 | aktual.: 07.01.2018 11:16

Stylowy, funkcjonalny ogród to marzenie każdego miłośnika wypoczynku pod gruszą. Należy jednak pamiętać, że zaprojektowanie ogrodowej przestrzeni, która cieszyłaby oko i zachwycała ergonomią, zawsze stanowi nie lada wyzwanie. Mamy dla ciebie kilka istotnych wskazówek, które pomogą ci zaaranżować efektowny ogród pełen przemyślanych rozwiązań i bujnych, harmonijnych nasadzeń.

Warto pamiętać o tym, że kolejność wykonywania prac podczas zakładania ogrodu jest niezwykle istotna. Dzięki uporządkowaniu konkretnych etapów aranżacja przydomowej przestrzeni przebiegnie płynnie i znacznie bardziej efektywnie. Dla przykładu, montaż instalacji elektrycznej powinien odbyć się przed założeniem systemu nawadniającego czy nasadzeniem roślin. Dzięki temu unikniesz poprawek, które mogłyby mieć zgubny wpływ na wygląd rabat czy ukształtowanie terenu.

1 / 8

Projektowanie ogrodu - od czego zacząć?

Obraz
© Casa Bianca/Homebook.pl

Pierwszym i najważniejszym krokiem poprzedzającym właściwe prace ogrodowe jest oczywiście stworzenie planu zagospodarowania przestrzeni. Zastanów się zatem, jakie strefy w ogrodzie pragniesz wyodrębnić, przeanalizuj usytuowanie działki względem stron świata, zaplanuj pierwsze nasadzenia. Możesz zrobić to manualnie, na kartce bądź wspomagając się specjalnym programem graficznym do projektowania ogrodów.

2 / 8

Jak stworzyć spójną aranżację ogrodu?

Obraz
© Comptoir de Famille by Coqlila

Oprócz opracowania planu aranżacji przestrzeni koniecznie zastanów się nad tym, w jakim stylu pragniesz zagospodarować ogród. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wówczas projekt będzie spójny i efektowny. W ogrodzie angielskim najważniejsza jest prostolinijność i swoboda. Rośliny mają się przenikać, tworząc naturalne kompozycje. Nie ma tu miejsca na estetykę "od linijki".

Ogród angielski pokocha dzwonki, irysy, rezedy i berberysy. Im więcej się tu dzieje, tym lepiej! Z kolei ogród japoński charakteryzuje skromna, ale bardzo przemyślana kompozycja. Główną rolę odgrywają mech, kamień i żwir. Projekt najczęściej uzupełniają malownicze oczka wodne i fantazyjne drzewka bonsai. Ogród francuski jest przeciwieństwem angielskiej swobody. Wymaga troskliwej pielęgnacji i systematycznego przycinania roślin. Francuska elegancja to formowane żywopłoty, symetryczne ścieżki i wytworne gazony. Misterne klomby świetnie komponują się z białymi żeliwnymi meblami ogrodowymi.

3 / 8

Czy warto łączyć etap budowy domu z aranżacją ogrodu?

Obraz
© Hdhome.pl - prezentacje nieruchomości/Homebook.pl

Wiele osób buduje ogród równocześnie z domem i według specjalistów jest to najlepsze wyjście. Łatwiej wówczas zadbać o rzeźbę terenu czy wkomponować taras w przydomową zieleń. Oczywiście nie oznacza to, że prac nad ogrodem nie można zacząć nieco później. Taka decyzja wiąże się z rozłożeniem budżetu, co dla wielu osób jest istotnym walorem.

4 / 8

Jak przeprowadzić pierwsze prace ziemne i porządkowe?

Obraz
© Tikkurila/Homebook.pl

Jeśli decydujesz się na aranżację ogrodu już po wzniesieniu budynku mieszkalnego, najpierw zadbaj o czystość i jakość gleby oraz wymarzoną rzeźbę terenu. Przydomowy ogród powinien zostać oczyszczony z wszelkich materiałów budowlanych i gruzu, a ziemia wyrównana. Pamiętaj jednak, aby wszelkie wzniesienia, skarpy i skalniaki usypywać dopiero po rozprowadzeniu i montażu instalacji elektrycznej.

5 / 8

Od czego zacząć montaż instalacji elektrycznej?

Obraz
© NIVE/Homebook.pl

Zastanów się, gdzie będzie biegła instalacja elektryczna. Pomóż sobie uprzednio wykonanymi szkicami projektowymi i rozrysuj nowy plan okablowania. Aby to zrobić, wyobraź sobie, w jaki sposób będą przebiegały ogrodowe ścieżki oraz zadecyduj, w jaki sposób chcesz je oświetlić. Oprócz tego wybierz, w których miejscach będą znajdowały się kinkiety zewnętrzne i zastanów się, czy planujesz oświetlenie oczka wodnego. Instalację możesz wykonać samodzielnie tylko wówczas, gdy będzie ona niskonapięciowa (12, 24 V).

6 / 8

Nawierzchnia ogrodu i mała architektura

Obraz
© Green Point Garden Design/Homebook.pl

Po rozprowadzeniu okablowania możesz zająć się budowaniem rzeźby terenu. Pamiętaj, że dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu ogrodu będzie on wyglądał na większy, a roślinność na bardziej bujną. Oprócz tego zajmij się tworzeniem ścieżek, murków, schodów oraz konstruowaniem małej architektury - pergol, altanek czy szklarni. Warto zrobić to przed rozpoczęciem nasadzeń, unikając tym samym niszczenia roślin.

7 / 8

Dlaczego warto zadbać o jakość gleby i system nawadniający?

Obraz
© Kärcher/Homebook.pl

Zanim zaczniesz sadzić rośliny, koniecznie zadbaj o jakość gleby. Jeżeli jej odczyn jest kwaśny, najlepiej zakupić wysokojakościową ziemię ogrodową i wysypać ją na przyszłych klombach kwiatowych i uprawnych. Jeśli gleba w ogrodzie jest żyzna, a jej odczyn zasadowy, najprawdopodobniej wystarczy tylko ją przekopać i zasilić specjalnym nawozem organicznym bądź wieloskładnikowym. Oprócz tego nie zapomnij o systemie nawadniającym (zraszającym bądź kropelkowym). Wiele roślin wymaga codziennego podlewania, zwłaszcza podczas letnich upałów, dlatego jest to absolutny must have.

8 / 8

Jakie rośliny zasadzić w ogrodzie?

Obraz
© Architektura Krajobrazu Piotr Dubec/Homebook.pl

Teraz przyszedł czas na najważniejsze, czyli nasadzenia. Zanim jednak zaczniesz ozdabiać ogród roślinami, zastanów się, które gatunki sprawdzą się w nim najlepiej. Jeśli nie przepadasz za częstymi pracami ogrodzie, postaw na kwiaty wieloletnie, niewymagające krzewy i zaplanuj obszerny trawnik, który wystarczy kosić raz na dwa tygodnie. Ciekawym pomysłem jest również obsadzenie skalniaków tzw. roślinami zadarniającymi, które płożą się i gęsto rozrastają, przez co udaremniają rozwój chwastom.

Artykuł pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Homebook.pl

Źródło artykułu:homebook.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)