11 pomysłów na ogrodzenie, które polubi nawet twój sąsiad

11 pomysłów na ogrodzenie, które polubi nawet twój sąsiad

24.02.2017 14:00

Należymy do nacji bardzo ceniących swoją prywatność, równie rozwinięte mamy poczucie własności, dlatego też budowanie ogrodzeń oddzielających naszą posesję od sąsiedzkich wyróżnia Polaków na tle wielu narodów. Warto jednak wybrać takie rozwiązanie, które posłuży budowaniu przyjaznych relacji z mieszkańcami pobliskich posesji.

Należymy do nacji bardzo ceniących swoją prywatność, równie rozwinięte mamy poczucie własności, dlatego też budowanie ogrodzeń oddzielających naszą posesję od sąsiedzkich wyróżnia Polaków na tle wielu narodów. Warto jednak wybrać takie rozwiązanie, które posłuży budowaniu przyjaznych relacji z mieszkańcami pobliskich posesji.
Decyzję o oddzieleniu ogrodzeniem naszej działki od sąsiednich możemy podjąć samodzielnie, bez zgody ich właścicieli. Przesłony tego rodzaju, jeśli ich wysokość nie przekracza 2,2 m, nie wymagają również pozwolenia czy też zgłoszenia. Możemy więc do ich wzniesienia wybrać materiał, który nam będzie najbardziej odpowiadał. Podejmijmy tę decyzję także z myślą o naszych sąsiadach - wszak nasz płot będzie także ich. Zastanówmy się, jakie propozycje będą akceptowane również za naszym płotem. Z pewnością dobrym wyborem będą różne formy żywopłotów, ogrodzenia neutralne, nieingerujące mocno w przestrzeń, a także wykonane z naturalnych materiałów.

1 / 11

Płot na zielono

Obraz
© Shutterstock

Ogrodzenie z zimozielonych roślin będzie ozdobą posesji przez cały rok. Żywopłot nie należy do trudnych w pielęgnacji,. Może być także pretekstem do spotkań sąsiedzkich podczas przycinania roślin. Najczęściej formuje się go z krzewów liściastych lub iglastych. Z łatwością dobierzemy odpowiednie do naszych preferencji, tym bardziej że tego typu ogrodzenie pasuje do każdego stylu architektonicznego budynku.

2 / 11

Żywopłot liściasty

Obraz
© Shutterstock

Najlepiej prezentują się żywopłoty utworzone z berberysów. Można z nich uformować przegrody o wysokości do 2,5 m. Jednak z uwagi na długie i bardzo ostre ciernie mogą ich nie zaakceptować rodziny mające dzieci i psy.
Bardzo efektowny i łatwy w pielęgnacji żywopłot uformujemy również z ligustra jajowatolistnego. Może się rozrosnąć bardzo szybko do wysokości nawet 5 m. Jego atutem są też kremowobiałe kwiaty, błyszczące, czarne owoce i gęste liście.
Efektowny żywopłot wyrośnie również z laurowiśni wschodniej, ostrokrzewu czy bukszpanu. Jednak ten ostatni osiągnie wysokość zaledwie 60-80 cm.

3 / 11

Żywopłot z tui

Obraz
© Shutterstock

Uformowane z tui żywopłoty należą do najbardziej popularnych. To rozwiązanie idealne dla osób ceniących sobie prywatność, niektóre z nich osiągają bowiem nawet 15 m wysokości. Szczególne polecana jest odmiana Szmaragd o charakterystycznym stożkowym pokroju, która bardzo szybko rośnie i tworzy wyjątkowo zwarte ogrodzenie. Dobrym wyborem będzie też łatwa w formowaniu tuja Brabant.

4 / 11

Żywopłot iglasty

Obraz
© Wiśniowski

Formuje się go nie tylko z tui. Mniej popularne, ale za to bardzo dekoracyjne są zielone ogrodzenia utworzone z cisu pospolitego, który jesienią zdobią czerwone, trujące owoce. Warto go posadzić, jeśli tylko dysponujemy żyzną glebą. Rośnie znacznie wolniej niż tuja, ponadto potrzebuje wielu lat, by osiągnąć wysoki rozmiar. Musimy też pamiętać o jego stałym nawadnianiu.
Rośliną na piękny żywopłot będzie także świerk syberyjski. Jego igły od spodu są srebrne, a z wierzchu zielone.

5 / 11

Żywopłot drewniany

Obraz
© Shutterstock

Dobrym sposobem na powiązanie domu (także sąsiada) z otoczeniem będzie wybór płotu drewnianego. Można go wykonać z drewnianych szczebli, żerdek czy poziomo umieszczonych desek (tarcicy). Chętnie wykorzystuje się zaimpregnowane elementy z tańszych gatunków drewna, takich jak sosnowe, jodłowe, świerkowe, olchowe czy osikowe. Trwałość wykonanego z nich ogrodzenia przedłuży zamocowanie drewnianych elementów do kotew umieszczonych w fundamencie lub podmurówce.

6 / 11

Drewniane panele

Obraz
© JAGRAM

Płoty w postaci gotowych paneli osłonowych to coraz popularniejsze ogrodzenie posesji międzysąsiedzkich. Są lekkie i łatwe w montażu. Występują w wielu wymiarach. Mogą być pełne, ażurowe lub mieszane. Można je osadzać zarówno na betonowym fundamencie, jak i bezpośrednio w gruncie, wykorzystując specjalne kotwy metalowe i drewniane słupy (co będzie rozwiązaniem znacznie mniej trwałym). Tego typu ogrodzeniu można nadać dowolną barwę za pomocą koloryzujących impregnatów, bejc, lakierobejc czy farb kryjących.

7 / 11

Siatka ogrodzeniowa

Obraz
© Betafence

To niedrogi i szybki sposób na stworzenie ogrodzenia między posesjami. Zaletą siatki jest też jej neutralność. Takie ażurowe ogrodzenie nie ingeruje mocno w estetykę, może być też podporą dla pnączy, z których utworzymy zieloną przegrodę między posesjami. Ocynkowana lub powleczona tworzywem sztucznym siatka będzie nam służyć przez długie lata.

8 / 11

Ogrodzenia modułowe

Obraz
© Wiśniowski

Eleganckim rozwiązaniem będzie wykonanie płotu z elementów metalowych modułowych określanych także jako ogrodzenia systemowe. Mogą je tworzyć przęsła wykonane z siatki czy też panelowe ogrodzenia stalowe. Tworzą je wypełnienia złożone z prostych profili lub giętych kształtowników. Konstrukcję wspierają stalowe słupki.

9 / 11

Swojski kamień

Obraz
© MD-KAM

Prestiżowy charakter naszej, a także sąsiedzkich posesji podkreśli wykonanie niewysokiego muru z elementów kamiennych. Najtańsze może się okazać wykorzystanie otoczaków. Efektowne ogrodzenie można także zbudować z doskonale wpisujących się w zielone otoczenie łupanych kamieni, choćby piaskowców czy wapieni. Efektownie wyglądają konstrukcje wzniesione z kamieni ciosanych o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu.

10 / 11

Efektowny klinkier

Obraz
© Wienerberger

Eleganckie i dobrze powiązane z otoczeniem ogrodzenie, które z pewnością zaakceptują sąsiedzi, można też wykonać z cegły lub płytek klinkierowych. Klinkier to materiał bardzo trwały, uniwersalny i efektowny. Jego atutem jest naturalna kolorystyka i charakterystyczny format cegiełki. Może posłużyć do wykonania ogrodzenia pełnego lub ażurowego.

11 / 11

Nowoczesne gabiony

Obraz
© Igel.com.pl

Ze względu na swoją nieoczywistą formę gabiony wniosły świeży powiew w budowaniu granic między posesjami. Gabiony to ażurowe kosze wykonane ze stalowej siatki, które tworzą systemowe ogrodzenie. Można je wypełniać różnymi elementami, w zależności od upodobań i wyobraźni. Najczęściej są to różne formy kamienne - ciosane, łamane, otoczaki, ale coraz chętniej sięga się także po elementy drewniane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)