Trwa ładowanie...

Jak dbać o pralkę, by służyła długie lata bez awarii? Unikaj tych błędów

Nie wyobrażamy sobie życia bez pralki, a o praniu ręcznym nikt nie chce nawet słyszeć. Mimo reklam i ostrzeżeń rzadko jednak myślimy o tym, jak chronić sprzęt, by maksymalnie wydłużyć okres jego eksploatacji. Jak zadbać więc o pralkę, by służyła nam przez wiele lat?

Jak dbać o pralkę, by służyła długie lata bez awarii? Unikaj tych błędówŹródło: Shutterstock.com
d43wl1d
d43wl1d

Powinniśmy wyrobić sobie kilka nawyków, aby sprzęt piorący pracował jak najdłużej, i to w jak najlepszej kondycji. Ponieważ pralka nie należy do urządzeń stosunkowo tanich, lepiej jest o nią dbać, niż wymieniać, co w większości przypadków powoduje różne niedogodności - serwisowanie urządzenia wymaga czasem demontażu zabudowy i odłączania od instalacji. Pozostaje również kwestia transportu do punktu serwisowego lub ze sklepu do domu. Czego zatem unikać, by pralka się nie psuła?

Niefrasobliwe pranie

#

Aby dbać o pralkę, trzeba zacząć kontrolować to, co się do niej wrzuca. Choć pozostawiona w kieszeni chusteczka higieniczna wydaje się niegroźna, wpływa ona na powolne niszczenie urządzenia. Dlatego przed każdym praniem sprawdź stan kieszeni. Pralce mogą też zaszkodzić drobne elementy wpadające w szczeliny, takie jak zapałki, monety, guziki itp. Także naszywane koraliki czy cekiny odrywają się czasem w trakcie prania. Dlatego taką odzież trzeba zabezpieczyć (najlepiej prać w woreczkach).

d43wl1d

Nie powinno się też wkładać zbyt wielu ubrań do bębna, gdyż po zmoczeniu ich waga może przekroczyć dopuszczalną. Pralka nie lubi, gdy kładziemy na jej pokrywie mokre wyprane ubrania, tym samym ją obciążając. Niedopuszczalne jest również stosowanie środków piorących nieprzystosowanych do prania mechanicznego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kamień to wróg

#

Twarda woda jest najczęstszym powodem psucia się pralki. Kamień osadza się na grzałce oraz niszczy bęben. Dlatego nie powinno się lekceważyć w tym względzie zaleceń producenta. Do urządzenia zawsze dołączona jest instrukcja. Warto się z nią zapoznać, zanim rozpoczniemy eksploatację. Jedną z ważniejszych kwestii jest właśnie zabezpieczenie pralki przed osadzaniem się kamienia. Sprawia on, że zużycie energii podczas prania jest większe, a wydajność środków piorących zmniejsza się. Niszczy również tkaniny, ponieważ ich włókna stają się zbite. Kamień osadzający się na grzałce prowadzi do jej przegrzania w trakcie pracy i w konsekwencji – do awarii. Ponieważ zalega on we wszystkich elementach urządzenia (także w podajniku, rurach i wężu), należy stosować preparaty odkamieniające. Najlepiej użyć tych polecanych przez producenta. Można też zamontować specjalny filtr zmiękczający wodę.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Pralka pierze, ale sama się brudzi

#

Choć pranie wyjmujemy czyste, sama pralka wymaga mycia. Zanieczyszcza ją nie tylko kamień i brud, ale też nadmiar detergentów osadzający się na częściach urządzenia. Podajnik proszku często jest bardzo zabrudzony – konieczne jest jego regularne szorowanie. Drzwiczki trzeba myć preparatem do szyb. Także uszczelkę należy potraktować detergentem. Często zapomina się o oczyszczaniu filtra, co skutkuje wyciekiem wody na posadzkę. Usuwanie z niego zanieczyszczeń, drobnych przedmiotów, które wypadły z kieszeni podczas prania, należy powtarzać co 12 cykli prania.

d43wl1d

Aby pozbyć się przykrego zapachu z pralki, dobrze jest raz na miesiąc włączyć pranie o wysokiej temperaturze, bez ubrań. Należy też wietrzyć wnętrze. Niedopuszczalne jest zamykanie drzwiczek po praniu. Po każdym cyklu trzeba zostawić je otwarte na kilkanaście minut, aż do pełnego wyschnięcia. Nie można też robić jednego prania po drugim, bez przerwy. Pralka powinna odpocząć przez kilka lub kilkanaście minut, zanim znów rozpocznie pracę.

d43wl1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d43wl1d