Domowy ocet jabłkowy. Jak go przygotować i do czego wykorzystać?
Ocet jabłkowy to nieoceniony produkt w każdym domu. Sprawdza się jako przyprawa do wielu dań, preparat czyszczący trudne zabrudzenia, naturalny kosmetyk i lek na wiele dolegliwości. Wypróbuj nasz przepis na domowy ocet jabłkowy i ciesz się jego szerokim zastosowaniem.
O zaletach octu jabłkowego wiedziały już nasze babcie, wykorzystując jego wszechstronne działanie. Roztwór kwasu jabłkowego był wówczas cennym środkiem konserwującym żywność, a także smaczną przyprawą, podkreślającą smak wielu potraw. Kobiety chętnie sięgały po ten specyfik także w codziennej pielęgnacji włosów i skóry, gdyż ocet doskonale wzmacnia i odżywia cebulki, a także skutecznie zwalcza wypryski i zmiany trądzikowe. Z czasem zaczęto odkrywać więcej zalet octu jabłkowego, dzięki czemu zyskał miano naturalnego leku na wiele schorzeń i przydatnego pomocnika w codziennych czynnościach domowych.
Ocet jabłkowy – co to takiego?
Naturalny ocet jabłkowy to jedna z odmian wodnego roztwór kwasu octowego. Powstaje w procesie fermentacji jabłek, a jego cechą charakterystyczną jest ciemno - bursztynowy kolor, intensywny zapach i kwaśny smak, dzięki czemu od dawna wykorzystywany jest jako przyprawa do wielu dań. Już niewielka ilość octu jabłkowego sprawa, że potrawy nabierają wyrazistego charakteru Ocet jabłkowy do dziś stosuje się także jako naturalny środek utrwalający żywność.
Dietetycy zachwalają właściwości zdrowotne octu jabłkowego, zapewniając, że spożywany z umiarem może dobroczynnie wpłynąć na nasze samopoczucie. W tym naturalnym produkcie znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, jak np. enzymy, polifenole, pektyny, aminokwasy, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy, witamina C, a także cały szereg cennych składników mineralnych – żelaza, fosforu, potasu, manganu, wapnia i fosforu – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu ocet jabłkowy stanowi cenny i odżywczy składnik zdrowej diety.
##
Środek antybakteryjny, kosmetyk i preparat na odchudzanie. Najczęstsze sposoby wykorzystywania kwasu jabłkowego
Butelka octu jabłkowego przyda się nie tylko podczas gotowania. Ten naturalny produkt warto mieć pod ręką także podczas domowych porządków. Dzięki właściwościom antyseptycznym i enzymom rozbijającym uporczywy brud dokładnie wyczyścimy każdą powierzchnię. Co więcej, ocet jabłkowy świetnie zastępuje płyn do dezynfekcji rąk, nie wysuszając przy tym delikatnego naskórka. Nalej kilka kropli na dłonie, jeżeli nie masz akurat pod ręką żelu dezynfekującego.
Warto także wspomnieć o zastosowaniu octu jabłkowego w kosmetyce – szczególnie w pielęgnacji włosów i problematycznej cery. Jeżeli martwią cię cienkie, łamliwe kosmyki, zastosuj płukankę albo wcierkę octową, która odżywi cebulki włosów, zapobiegnie ich wypadaniu i pobudzi do ponownego wzrostu. Kuracja octowa sprawi, że włosy staną się mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące.
Ocet jabłkowy warto wykorzystywać w walce z tłustą, łojotokową skórą, trądzikiem i zmianami zapalnymi. Żeby przygotować leczniczy tonik do twarzy, wystarczy wymieszać cztery łyżki octu na szklankę wody i taką miksturą oczyszczać cerę rano i wieczorem. Rezultaty będą widoczne już po kilku tygodniach.
Dla wielu osób ocet jabłkowy to nieodzowny produkt w domowej apteczce. Dlaczego? Okazuje się, że ten naturalny specyfik doskonale radzi sobie z takimi przypadłościami jak przeziębienie, zapalenie ucha środkowego, katar i zatkany nos, zaparcia, czy podwyższony cukier. Także osoby, które walczą z nadmiarem kilogramów, powinny docenić działanie octu. Już kilka kropel tego produktu w codziennej diecie poprawia metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Jak zrobić domowy ocet jabłkowy krok po kroku?
Nie musisz wcale kupować octu jabłkowego w sklepie. Ten wszechstronny produkt bez problemu przygotujesz w domu. Jedyne, czego potrzebujesz, to: kilogram naturalnych, niepryskanych jabłek (najlepiej z ekologicznej uprawy), duży, szklany słój, cukier lub miód i dużo cierpliwości, bo proces fermentacji wymaga czasu.
- Jabłka dokładnie umyj, wytnij gniazda nasienne i pokrój w ćwiartki.
- Owoce przełóż do dużego słoja i zalej je 1 litrem chłodnej, przegotowanej i posłodzonej wody (na tę ilość wody wystarczą 4 łyżki cukru lub miodu).
- Słoja nie powinno się zakręcać. Postaw go w ciepłym miejscu i przykryj bawełnianą ściereczką.
- Po ok. czterech tygodniach od nastawienia ocet jabłkowy jest gotowy do spożycia. O tym, że proces fermentacji przebiegł pomyślnie świadczy brak piany na powierzchni roztworu.