OgródCzyszczenie kostki brukowej. Dbamy o piękny ogród

Czyszczenie kostki brukowej. Dbamy o piękny ogród

Kostka brukowa w ogrodzie to rozwiązanie trwałe, uniwersalne i ładne. Walory estetyczne kostki brukowej mogą jednak zostać skutecznie osłabione przez brud, chwasty i wykwity. Jak o nią zadbać?

Czyszczenie kostki brukowej. Dbamy o piękny ogród
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.05.2019 | aktual.: 13.06.2019 10:30

Zadbaj o kostkę brukową

Kostka brukowa słynie z trwałości i dekoracyjnych właściwości. Często po zakończeniu jej układania jesteśmy przekonani o tym, że mamy spokój na kilka lat. Wrażenie mija, kiedy po kilku miesiącach szczeliny pomiędzy poszczególnymi kostkami zasypuje ziemia, z której powoli zaczynają wyrastać małe rośliny, a na porowatej powierzchni pojawiają się zacieki, plamy i wykwity.

Smutny widok zarośniętej kostki brukowej i jej wyblakły kolor to znak, że czeka nas sporo pracy, ale jej efekt jest wart zachodu. Piękny dom okalany ładnym ogrodem, w którym każdy element jest zadbany i czysty to źródło ogromnej satysfakcji. Aby uratować zaniedbaną kostkę, wybierz sposób jej czyszczenia, zaopatrz się we wszystkie potrzebne narzędzia i środki do czyszczenia, a także nie zapominaj o zapewnieniu odpowiedniego odpływu oraz o rękawicach ochronnych. Trakty, podesty i podjazdy z kostki brukowej powinno się czyścić raz lub dwa razy w roku. Warto to zrobić po zimie oraz jesienią. Kostkę możemy wyczyścić tradycyjnie: za pomocą szczotki i wody z detergentem dedykowanym dla tego rodzaju nawierzchni.

Czyszczenie kostki brukowej — szybko i sprawnie

Skuteczne myjki ciśnieniowe mogą znacząco usprawnić czyszczenie kostki. Usuną nawet wieloletnie plamy, osady, mchy i wszystkie inne trudne zabrudzenia, które powstawały na powierzchni kostki przez długi czas. Wystarczy skierować mocny strumień wody z dodatkiem środka do czyszczenia na zabrudzenia i spłukać wodą.

Wyczyść i zabezpiecz

Impregnat do kostki brukowej wnika w jej powierzchnię i pomiędzy poszczególne kostki. W zaimpregnowaną powierzchnię wsiąka mniej wilgoci, dzięki czemu kostka nie brudzi się tak szybko. Impregnat należy nakładać na wyczyszczoną i suchą kostkę. Zaleca się nakładanie impregnatu w niezbyt słoneczny dzień.

Ostatni etap to impregnacja oczyszczonej i suchej powierzchni środkami na bazie wody, silikatów, butanolu i polimerów, które tworzą warstwę uodparniającą powierzchnię na wchłanianie wody. Nanosi się je pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową, najlepiej w niezbyt słoneczny dzień.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)