Trwa ładowanie...

Maty i osłony ogrodowe. Uchronią przed wścibskimi sąsiadami i ozdobią

Ogrodzenie wydziela przestrzeń, zapewnia nam bezpieczeństwo i może też chronić nas przed hałasem, kurzem i spoglądającymi zza płotu przechodniami. Sposobów na stworzenie azylu jest wiele, a jednym z nich są panele, osłony i maty ogrodzeniowe.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Maty i osłony ogrodowe. Uchronią przed wścibskimi sąsiadami i ozdobiąŹródło: Shutterstock.com
d2li0yh
d2li0yh

Nareszcie odrobina prywatności! Maty i osłony ogrodzeniowe

Zachowanie prywatności i spokoju we własnym ogrodzie wbrew pozorom nie jest takie proste. Od podwórka sąsiada może nas dzielić kilka metrów i delikatna siatka zawieszona między słupkami ogrodzenia nie spełni swojej roli. Maty i osłony ogrodzeniowe i ogrodowe to różnorodne i wielofunkcyjne dodatki. Giętkie, rozwijane z rolki lub sztywne i w formie przęseł. Z praktycznego i taniego tworzywa sztucznego lub naturalnych materiałów. Małe i duże, kryjące w pełni lub tylko częściowo, a do tego dostępne w wielu długościach i wysokościach.

Czasem zależy nam na tym, aby osłonić działkę od drogi lub fragment tarasu od wiatru. Przydatne w tym celu będą np. panele z deseczek, połączonych pasów sklejki bądź tworzywa. Panele osłonowe mogą być tej samej lub podobnej wysokości, co siatka ogrodzeniowa lub barierka tarasu.

Na siatkę ogrodzeniową, balkon lub barierkę

Osłona przed kurzem, słońcem czy wzrokiem przechodniów może być niełatwa, jeśli nasza działka jest położona przy ruchliwej drodze. Najtańsza opcja osłony to folie lub plandeki z tworzywa sztucznego, ale często okazują się nietrwałe i szybko przebarwiają sie pod wpływem słońca. Tę samą funkcję spełnią odpowiednie maty ogrodzeniowe, które sprawią, że poczujemy się w naszym ogródku swobodnie, a także modnie go przyozdobimy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zainspiruj się naturą – maty i osłony

Coraz większą popularność zyskują maty i osłony z naturalnych materiałów. Do niedawna były wykonane głównie z wikliny i trzcin, ale teraz mamy do wyboru dużo więcej surowców. Nasz balkon lub taras mogą przyozdobić maty z paproci, wrzosu, leszczyny, różnego rodzaju traw i włókien, a także pociętego w wąskie listewki egzotycznego drewna. Ich największym atutem jest naturalny wygląd, który pasuje do wielu aranżacji balkonu, tarasu i ogrodu. Używa się ich często np. jako osłon kompostownika, brzydszej części ogrodu lub uszkodzonego ogrodzenia.

Wiklinowe maty do ogrodu i na balkon

Zwijane maty ogrodzeniowe i ogrodowe nie tylko nadadzą zakamarkom ogrodu czy balkonowi wyjątkowego wyglądu, ale też będą ochroną przed wiatrem czy kurzem. Ich zaletą jest między innymi montaż, bo matę przymocujemy samodzielnie do słupków lub prętów barierek za pomocą giętkiego drutu. Solidna mata powinna być dość zwarta, włókna, gałązki czy listewki powinny być jak najbliżej siebie oraz powinny być solidnie połączone za pomocą np. galwanizowanego drutu.

Cisza spokój i... piękne ogrodzenie

Już w momencie zakupu działki czy decyzji o budowie domu możemy przewidzieć, jaki typ ogrodzenia będzie dla nas najlepszy. W gęstej osiedlowej zabudowie często od razu decydujemy się na ogrodzenie, które dobrze oddzieli naszą przestrzeń prywatną od chodnika, drogi i sąsiadów. Murowane ogrodzenia, solidne słupki z gęstym płotem, kosze gabionowe czy ogrodzenia betonowe to rozwiązania na lata, ale takie ogrodzenie prezentuje się dość masywnie oraz jest kosztowne. Bywa, że niewielki ogródek otoczony taki ogrodzeniem, po prostu za bardzo by się skurczył... Wtedy dobrym rozwiązaniem jest montaż delikatniejszego ogrodzenia np. siatki z folią termokurczliwą, którą wplatamy między druty przęsła.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2li0yh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2li0yh