Trwa ładowanie...
dtiyeo9

Czereśnia o soczystych owocach, która na pewno sprawdzi się w Twoim ogrodzie

Drzewa owocowe czereśni występują w różnych odmianach. Jedną z nich jest czereśnia kordia o soczystych owocach. Odmiana pochodzi od naszych południowo-wschodnich sąsiadów, czyli z Czech. Czereśnia wykorzystywana jest najczęściej w sadach towarowych. Polecana jest również do sadów prywatnych oraz przydomowych ogrodów. Bardzo często można spotkać tę odmianę w szkółkach drzewek i krzewów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czereśnia o soczystych owocach, która na pewno sprawdzi się w Twoim ogrodzie
(Shutterstock.com)
dtiyeo9

Materiał partnera: KB.pl.

Sadzenie i uprawa

Czereśnia kordia jest późną odmianą, jednak smak owoców rekompensuje długie wyczekiwanie. Jak posadzić czereśnie w ogrodzie? Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego rozstawu. Sadzenie uzależnione jest od sadzonki, którą zakupimy w szkółce. Jeśli czereśnię zakupimy w doniczce, należy najpierw obficie ją podlać, a następnie wyjąć z doniczki i włożyć w odpowiedniej wielkości dołek. Natomiast, gdy drzewko ma odkryte korzenie, trzeba włożyć je do wody na kilka godzin, po czym posadzić.

dtiyeo9

Drzewko rośnie intensywnie przez pierwsze lata, natomiast później jego wzrost się stabilizuje. Konary są gęste i tworzą szerokostożkową koronę. Czereśnia kordia nie lubi piaszczystych, suchych oraz ciężkich gleb. Zaleca się sadzenie drzewek na wzniesieniach oraz w zacisznym miejscu. Czereśnia wymaga też zasilenia. Drzewko owocuje po 7 tygodniach od kwitnienia, co przypada na połowę lipca. Owocowanie rozpoczyna się na 3 lub 4 rok po posadzeniu. Do zawiązania owoców wymagane są zapylacze. Dokładny opis uprawy tych czereśni można znaleźć na stronach internetowych.

Unsplash
Podziel się

Drzewko owocuje obficie, a duże owoce przypominają kształtem serca. Posiadają jasnoczerwony, zwarty miąższ. Czereśnie są bardzo smaczne i soczyste. Ponadto dobrze znoszą transport, ponieważ nie pękają. Deserowe owoce czereśni kordia doskonale nadają się na przetwory. Co ciekawe, niektóre odmiany, jak np. czereśnia summit, można formować w tzw. hiszpańskie krzewy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.

dtiyeo9

Pielęgnacja

Odmiana kordia jest łatwa pod względem pielęgnacji. Drzewa owocowe są przede wszystkim odporne na różnego rodzaju bakterie i choroby. Wadę drzewek stanowi natomiast słaba odporność na mróz. Zimowe mrozy niekorzystnie oddziałują na drzewka, dlatego należy je zabezpieczać. Natomiast pojawiające się pąki kwiatów są tak delikatne, że nawet niewielki przymrozek może je uszkodzić.

Wiosną po posadzeniu czereśni należy podciąć jej gałązki. Skracamy je o około 1/3 długosci. Dzięki temu zabiegowi zostanie przywrócona równowaga pomiędzy systemem korzeniowym a nadziemną częścią drzewka. W dodatku tym sposobem możemy nadać czereśni dowolny kształt. Należy pamiętać, że najlepszą porą na cięcie czereśni jest wczesna wiosna, zanim ruszy wegetacja. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?

dtiyeo9

Gdy owocowanie się zakończy, powinno się przyciąć wierzchołek czereśni. Wysokość nie ma tak naprawdę znaczenia. Konary również należy skrócić. W kolejnym sezonie warto zwrócić uwagę na odrastające pędy. Zaleca się bowiem usunięcie tych najdłuższych, krzyżujących się lub chorych. Formowanie drzewek na tzw. hiszpańskie krzewy (czereśnia summit) ma miejsce zaraz po posadzeniu czereśni.

Unsplash
Podziel się

Porady i opinie

Niezwykle smaczne czereśnie kordia są bardzo popularną odmianą. Niestety nawet dokładny opis w żaden sposób nie zastąpi ich prawdziwego smaku. Mało kto wie, że owoce czereśni są bogato wyposażone w potas. Mocno wskazane jest więc spożywanie tych owoców. Wykorzystuje się je pod wieloma postaciami – dżemy, soki, nalewki oraz inne przetwory.

Cena sadzonek tej smacznej odmiany wynosi ok. 19 zł – 25 zł za sztukę. To bardzo popularne drzewa owocowe w Polsce. Znaleźć je można w każdym sadzie towarowym. Czereśnie mają bardzo dobre opinie wśród sprzedawców, ponieważ w czasie transportu nie pękają i tym samym wspaniale prezentują się na półkach sklepowych.
Wiemy już, jak posadzić czereśnie w ogrodzie. Uprawa drzewek nie jest trudna, jednak nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji! Na dodatek potrzebne są specjalne zapylacze. Cena odmiany kordia jest nieco wyższa, lecz smak owoców zdecydowanie ją rekompensuje.

Materiał partnera: KB.pl.

Unsplash
Podziel się
dtiyeo9

Podziel się opinią

Share

dtiyeo9

dtiyeo9