OgródNarzędziownia w ogrodzie. Wszystko na swoim miejscu

Narzędziownia w ogrodzie. Wszystko na swoim miejscu

Poupychane na ścianach i w szafkach narzędzia sprawiają, że w garażu jest coraz mniej miejsca? Warto pomyśleć o alternatywie, która pozwoli ci przechowywać wszystkie niezbędne sprzęty i jednocześnie nie zagraci garażu. Postaw na praktyczny domek na narzędzia.

Narzędziownia w ogrodzie. Wszystko na swoim miejscu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.01.2020 12:29

Narzędziownię wykonasz samodzielnie lub kupisz jako gotowy model. Posiadacze niewielkich podwórek z pewnością zadowolą się mniejszą komórką, w której będą mogli pochować niezbędne narzędzia, natomiast ci, którzy mają nieco więcej miejsca, mogą pozwolić sobie na pełnowymiarową chatkę na narzędzia, w której zmieszczą się taczki i kosiarka. Szybko okaże się, że zmieścisz w nim wszystko, na co nie ma miejsca w garażu, a po kilku tygodniach będzie wyglądać niczym mały sklep ogrodniczy.

Jak zaaranżować przestrzeń

Dobra narzędziownia to taka, w której wszystkie schowane w niej sprzęty będą łatwo dostępne bez konieczności przerzucania tony niepotrzebnych w tym momencie narzędzi, by dostać się do tego, którego akurat potrzebujesz. Jednocześnie warto dopilnować, by wnętrze komórki na narzędzia było odpowiednio obszerne, w przeciwnym wypadku wprowadzenie do środka kosiarki lub wniesienie długiej podkaszarki będzie drogą przez mękę. Dlatego należy przyjąć, że domek na narzędzia powinien mieć wymiary około 200 x 150 cm, przy czym drzwi powinny mieć około metr szerokości, tak by można było wygodnie wnosić i wynosić narzędzia.

Kwestia materiału

Domki na narzędzia wykonane są przeważnie z drewna, metalu bądź tworzywa sztucznego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety – tworzywo sztuczne jest odporne na warunki pogodowe, a przy tym nie wypacza się z biegiem czasu. Z drugiej strony drewno prezentuje się o wiele lepiej, jednak wymaga znacznie bardziej skrupulatnej konserwacji. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami plasują się komórki wykonane z blachy falistej, które wyglądem przypominają niewielki kontener. Przy wyborze materiału zwróć również uwagę na to, jakie tworzywo będzie najbardziej pasować do charakteru ogrodu.

Obraz
© Shutterstock.com

Zadbaj o wyposażenie

Zwróć uwagę na to, w jakim stopniu możesz spersonalizować wnętrze narzędziowni. Na ścianach możesz umieścić haczyki na większe narzędzia oraz panele warsztatowe na drobiazgi. Nie warto zawalać nimi podłogi – to miejsce na nieużywane meble ogrodowe, taczki czy kosiarkę do trawy. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż wytrzymałych półek, na których znajdą się worki z nawozem, wrażliwe na chłód kwiaty doniczkowe czy kora, której użyjesz wiosną do podsypania ogrodu.

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, domek nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Drewno stosunkowo szybko się wypaczy pod wpływem wilgoci, a niestabilne podłoże sprawi, że konstrukcja szybko osiądzie. Dlatego zawczasu warto przygotować wylewkę pod praktyczną narzędziownię lub ewentualnie wytyczyć kwadrat z dobrze utwardzonego żwiru. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka, domek z biegiem czasu zatopi się w trawniku, z kolei, jeśli będzie zbyt wysoko, powstanie próg, przez który będziesz mieć problem na przykład z wprowadzeniem do środka kosiarki.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)