Trwa ładowanie...
ycipk-20xjqa

Narzędziownia w ogrodzie. Wszystko na swoim miejscu

Poupychane na ścianach i w szafkach narzędzia sprawiają, że w garażu jest coraz mniej miejsca? Warto pomyśleć o alternatywie, która pozwoli ci przechowywać wszystkie niezbędne sprzęty i jednocześnie nie zagraci garażu. Postaw na praktyczny domek na narzędzia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobra narzędziownia na podwórku to więcej miejsca w garażu
Dobra narzędziownia na podwórku to więcej miejsca w garażu (Shutterstock.com)
ycipk-20xjqa

Narzędziownię wykonasz samodzielnie lub kupisz jako gotowy model. Posiadacze niewielkich podwórek z pewnością zadowolą się mniejszą komórką, w której będą mogli pochować niezbędne narzędzia, natomiast ci, którzy mają nieco więcej miejsca, mogą pozwolić sobie na pełnowymiarową chatkę na narzędzia, w której zmieszczą się taczki i kosiarka. Szybko okaże się, że zmieścisz w nim wszystko, na co nie ma miejsca w garażu, a po kilku tygodniach będzie wyglądać niczym mały sklep ogrodniczy.

Jak zaaranżować przestrzeń

ycipk-20xjqa

Dobra narzędziownia to taka, w której wszystkie schowane w niej sprzęty będą łatwo dostępne bez konieczności przerzucania tony niepotrzebnych w tym momencie narzędzi, by dostać się do tego, którego akurat potrzebujesz. Jednocześnie warto dopilnować, by wnętrze komórki na narzędzia było odpowiednio obszerne, w przeciwnym wypadku wprowadzenie do środka kosiarki lub wniesienie długiej podkaszarki będzie drogą przez mękę. Dlatego należy przyjąć, że domek na narzędzia powinien mieć wymiary około 200 x 150 cm, przy czym drzwi powinny mieć około metr szerokości, tak by można było wygodnie wnosić i wynosić narzędzia.

Kwestia materiału

Domki na narzędzia wykonane są przeważnie z drewna, metalu bądź tworzywa sztucznego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety – tworzywo sztuczne jest odporne na warunki pogodowe, a przy tym nie wypacza się z biegiem czasu. Z drugiej strony drewno prezentuje się o wiele lepiej, jednak wymaga znacznie bardziej skrupulatnej konserwacji. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami plasują się komórki wykonane z blachy falistej, które wyglądem przypominają niewielki kontener. Przy wyborze materiału zwróć również uwagę na to, jakie tworzywo będzie najbardziej pasować do charakteru ogrodu.

ycipk-20xjqa
Shutterstock.com
Podziel się

Zadbaj o wyposażenie

Zwróć uwagę na to, w jakim stopniu możesz spersonalizować wnętrze narzędziowni. Na ścianach możesz umieścić haczyki na większe narzędzia oraz panele warsztatowe na drobiazgi. Nie warto zawalać nimi podłogi – to miejsce na nieużywane meble ogrodowe, taczki czy kosiarkę do trawy. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż wytrzymałych półek, na których znajdą się worki z nawozem, wrażliwe na chłód kwiaty doniczkowe czy kora, której użyjesz wiosną do podsypania ogrodu.

Przygotowanie podłoża

ycipk-20xjqa

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, domek nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Drewno stosunkowo szybko się wypaczy pod wpływem wilgoci, a niestabilne podłoże sprawi, że konstrukcja szybko osiądzie. Dlatego zawczasu warto przygotować wylewkę pod praktyczną narzędziownię lub ewentualnie wytyczyć kwadrat z dobrze utwardzonego żwiru. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka, domek z biegiem czasu zatopi się w trawniku, z kolei, jeśli będzie zbyt wysoko, powstanie próg, przez który będziesz mieć problem na przykład z wprowadzeniem do środka kosiarki.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-20xjqa

ycipk-20xjqa
ycipk-20xjqa