Zmywarka do każdego domu – przegląd dostępnych modeli i wskazówki doboru
Kiedyś zmywarka była luksusem, a dziś jest powszechnie używanym urządzeniem, podobnie jak pralka czy żelazko. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem modelu do swojego domu, przejrzyj nasze propozycje.
25.10.2018 | aktual.: 04.01.2019 10:54
Zmywarka – tak czy nie?
Zmywarka niewątpliwie oszczędza nasz czas oraz energię, mimo że wiąże się z całkiem sporym, jednorazowym wydatkiem. Na standardowy model trzeba przeznaczyć od ok. 1000 zł do nawet ok. 5000 zł. Dodatkowo trzeba pamiętać o zakupie środków do czyszczenia, które kosztują nieco więcej niż standardowy płyn do mycia naczyń czy gąbki. Niemniej jednak zmywarka ogranicza zużycie wody (współczesne modele zużywają ok. 6 litrów na jeden cykl), pozwala wykorzystać czas na inne aktywności, a dodatkowo ogranicza nasz kontakt z detergentami oraz bakteriami osadzającymi się w zlewie czy na gąbkach. Naczynia są również suche od razu po umyciu, nie trzeba ich więc wycierać ani kłaść na suszarce.
Zmywarka, co ważne, czasami nie jest w stanie pozbyć się trudnych, zaschniętych zabrudzeń, dlatego nierzadko trzeba dodatkowo opłukiwać naczynia przed włożeniem ich do komory. Poza tym nie wszystkie sprzęty mogą być myte w zmywarce, dlatego tak czy siak trzeba zaopatrzyć się w gąbkę lub druciak. Zmywarka wymaga też dodatkowego miejsca w kuchni, dlatego jeśli planujemy kupić model do zabudowy, musimy brać pod uwagę wymiary wnęki już podczas etapu meblowania.
Zmywarka – typy i wymiary
Zmywarki dzielą się przede wszystkim na dwa typy. W ofercie znajdują się modele wolnostojące oraz modele do zabudowy. Zmywarki wolnostojące są stosunkowo łatwe do ustawienia w dowolnym miejscu (oczywiście z uwzględnieniem systemu doprowadzającego oraz odprowadzającego wodę). Niektóre modele mają zdejmowany blat, więc łatwo się je wkomponowuje w wystrój kuchenny. Zmywarki do zabudowy są z kolei niemal niewidoczne na tle pozostałych szaf i szafek (jeśli oczywiście są w tym samym stylu), ale ich wymiary muszą być dopasowane do wnęki. Wśród zmywarek do zabudowy wyróżnia się dodatkowo egzemplarze całkowicie zintegrowane, w których panel sterowania jest ukryty za drzwiami, oraz częściowo zintegrowane, w których panel jest umieszczony na frontowych drzwiach.
Drugą cechą zmywarek są wymiary. Producenci najczęściej wypuszczają na rynek modele o 3 wymiarach. Zmywarki kompaktowe mają ok. 50 cm wysokości i 60 cm szerokości i są najlepszym wyborem do jedno- lub dwuosobowych gospodarstw domowych. Zmywarki standardowe mają ok. 80 cm wysokości, 60 lub 45 cm szerokości, a zmywarki do wysokiej zabudowy mają ok. 90 cm wysokości.
Z wymiarami zmywarki wiąże się wsad, a więc liczba naczyń, które można jednorazowo umyć. Najczęściej bierze się pod uwagę jedynie talerze, sztućce oraz szklanki, jednak w praktyce trzeba również pamiętać o większych misach, patelniach czy garnkach. Przyjmuje się, że na jeden komplet składają czyli 3 talerze (w tym jeden głęboki), kubek, łyżka, łyżeczka, widelec i nóż. Zmywarki kompaktowe mieszczą zazwyczaj od 4 do 6 kompletów naczyń, zmywarki standardowe o szerokości 45 cm mieszczą najczęściej od 8 do 10 kompletów, natomiast modele o szerokości 60 cm – do 15 kompletów.
Zmywarka – klasa energetyczna, klasa suszenia, klasa efektywności zmywania
Przy wyborze zmywarek kierujemy się również 3 klasami: klasą energetyczną, klasą suszenia, klasą efektywności zmywania. Klasa energetyczna jest określana za pomocą liter od A do G, przy czym model z klasą G zużyje o nawet 70 proc. energii więcej niż model z klasą A, mimo że tak naprawdę różnice między klasami są pod tym względem niezbyt znaczące. Rozbieżność w domowym budżecie będzie widać po dłuższym czasie użytkowania, dlatego najlepiej wybierać modele z klasą A.
Klasa suszenia również jest określana literami od A do G, przy czym klasa G oznacza, że naczynia mogą być lekko wilgotne po wyjęciu. Na ten parametr warto zwracać uwagę wtedy, kiedy myjemy szkła, ponieważ przy niższych klasach mogą powstawać zacieki.
Klasę efektywności zmywania także oznacza się literami od A do G. Ten parametr określa to, w jaki sposób zmywarka radzi sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami (klasa A oznacza, że zmywarka radzi sobie z tym najlepiej). W obręb tej klasy wchodzi również pojemność znamionowa, a zatem ilość wody, którą wykorzystuje się do jednego cyklu zmywania. Przyjmuje się, że zmywarki z najwyższą klasą zużywają 1 l wody na komplet naczyń.
Zmywarka – programy i funkcje
Standardowe zmywarki zawierają kilka programów zmywania, które można dostosować do własnych potrzeb. Program normalny wykorzystuje się do średnio zabrudzonych naczyń, mycie wstępne to namaczanie, które pozwala pozbyć się resztek, natomiast program intensywny jest stosowany do silnie zabrudzonych naczyń, w którym wykonuje się kilka cykli mycia w gorącej wodzie (60 stopni Celsjusza).
Dodatkowo zmywarki oferują program przyspieszony, który trwa ok. 30 minut, program delikatny do lekko zabrudzonych naczyń o kruchej strukturze (np. kieliszków) oraz program 1/2 wsadu, który pozwala na umycie jedynie części naczyń przy zmniejszonym poborze wody. Zaawansowane, nowoczesne modele dysponują także programem automatycznym, który dostosowuje parametry mycia do rodzaju i wielkości wsadu.
W zakres funkcji dodatkowych zmywarek, którym warto się przyjrzeć, wchodzą np. opóźniony start, regulacja twardości wody czy dodatkowe zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem. Ciekawą opcją jest również mycie strefowe, które pozwala zmywarce na wybór kosza do umycia. Niektóre modele mają również funkcję pomocnika dozowania, który optymalizuje działanie tabletek, a także dysponują wymiennikiem ciepła, który z kolei wspomaga suszenie i oszczędza energię na podgrzanie wody.