Trwa ładowanie...
d2d9qma

Zmiany w instalacji CO, które warto wykonać latem

Modernizację systemu centralnego ogrzewania najlepiej przeprowadzić latem, gdy do sezonu grzewczego jeszcze daleko. To także czas na drobne naprawy i konserwację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zastąpienie jednego paliwa innym nie jest łatwe, niekiedy wymaga przebudowy dużej części systemu grzewczego
Zastąpienie jednego paliwa innym nie jest łatwe, niekiedy wymaga przebudowy dużej części systemu grzewczego (Shutterstock.com)
d2d9qma

Konserwacja CO

Czyszczenie kominów i kotła, przegląd oraz regulacja urządzeń, kontrola ciśnienia wody w instalacji0 – tych prac lepiej nie zostawiać na późną jesień. Na początku sezonu grzewczego wiele osób przypomina sobie o usterkach ogrzewania, serwisanci mają więc pełne ręce roboty, trudniej znaleźć dobrego specjalistę. A odkrycie, że przez kilka dni głównym źródłem ciepła w domu będzie czajnik z gorącą herbatą, to mało przyjemna niespodzianka.

d2d9qma

Przy okazji dobrze jest też sprawdzić, czy nigdzie nie dochodzi do przecieków, a odcinki rur przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia są poprawnie zaizolowane. Stare instalacje mogą wymagać oczyszczenia z nawarstwiającego się wewnątrz kamienia.
Warto też pamiętać o drobiazgach, takich jak odpowietrzenie grzejników i oczyszczenie ich z kurzu jeszcze przed włączeniem ogrzewania, unika się w ten sposób zapachu przypalonego pyłu.

Pod podłogą

Główną częścią systemu ogrzewania podłogowego są zatopione w warstwie jastrychu rury. Średnica standardowych przewodów mieści się w zakresie 12-22 mm, jest wiec stosunkowo nieduża. Gromadzący się wewnątrz osad zmniejsza stopniowo wydajność instalacji, niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent. Co kilka lat dobrze jest więc przepłukać przewody, usuwając z nich szkodliwy szlam.

d2d9qma

Dom inteligentny

Nowoczesne systemy grzewcze to nie tylko kotły i rury. Coraz ważniejszą rolę w dobrze zaprojektowanej instalacji odgrywa elektronika. Automatyczne systemy pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą w domu. Wyeliminowanie gwałtownych wahań temperatury poprawia komfort cieplny, a jednocześnie umożliwia oszczędzenie paliwa. Ten ostatni cel najłatwiej osiągnąć, gdy wszystkie pomieszczenia wyposażone są w regulatory temperatury z odpowiednimi czujnikami. Można dzięki temu podzielić dom na strefy, najintensywniej ogrzewając łazienkę, nieco słabiej część dzienną, a w pomieszczeniach gospodarczych czy nieużywanych pokojach gościnnych utrzymując minimalną temperaturę. Obniżenie zapotrzebowania na energię o kilkanaście procent daje w skali roku oszczędności liczone w setkach złotych, tymczasem ceny regulatorów temperatury spadają – inwestycja może się więc szybko zwrócić.

Kocioł na miarę

Termomodernizacja budynku jest najlepszym sposobem, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Po wymianie okien i drzwi, ociepleniu elewacji i dachu stary kocioł ma z reguły zbyt dużą moc w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania. Żeby uniknąć kłopotów z przegrzewaniem domu oraz zbyt dużym zużyciem paliwa, trzeba wymienić go na bardziej oszczędne urządzenie. Nowoczesne modele mają wyższą sprawność od tradycyjnych, a te z wyższej półki dzięki automatyce są mniej kłopotliwe w eksploatacji.
Generalny remont to okazja, by wymienić źródło ciepła, zastępując stary kocioł węglowy lepszym albo przechodząc na ogrzewanie gazowe. Podejmując taką decyzję, warto postarać się o dopłatę – swoje programy mają poszczególne gminy i samorządy, a także np. PGNiG.
Zastąpienie jednego paliwa innym nie jest łatwe, w niektórych przypadkach wymaga przebudowy dużej części systemu grzewczego w domu.

d2d9qma

Grzejnik (jak) nowy

Gdy instalacja grzewcza działa bez zarzutu, do sprawdzenia pozostaje jeszcze jedna sprawa – czy grzejniki wyglądają dobrze? Pokryte nierówną, przyżółkłą farbą żeberka nie dodają mieszkaniu uroku. Czasem potrzeba tylko malowania, by znów zaczęły wyglądać jak nowe. Kiedy stara powłoka farby jest gruba i mocno zniszczona, najlepszym wyjściem może się okazać demontaż i dokładne czyszczenie. Przy okazji warto wówczas przepłukać grzejnik, usuwając nagromadzony wewnątrz szlam. Wyspecjalizowane firmy prowadzą też konserwację starych żeliwnych grzejników, jednak ze względu na koszt warto w ten sposób odnawiać przede wszystkim zabytkowe urządzenia. Taki wiekowy obiekt może być ozdobą wnętrza. Jako element dekoracyjny mogą też jednak służyć nowe, efektowne grzejniki – względy estetyczne coraz częściej decydują o wymianie tego elementu instalacji.

d2d9qma

Modernizacja centralnego ogrzewania to niełatwe zadanie. Trzeba dopasować ją do zapotrzebowania budynku na energię i zaprojektować całościowo, jako jeden system. Wykorzystanie energii słońca, odpowiedni dobór stolarki, zlikwidowanie mostków cieplnych i nieszczelności są równie ważne, jak sam dobór kotła.

d2d9qma

Podziel się opinią

Share

d2d9qma

d2d9qma