Zmiany w instalacji CO, które warto wykonać latem

Modernizację systemu centralnego ogrzewania najlepiej przeprowadzić latem, gdy do sezonu grzewczego jeszcze daleko. To także czas na drobne naprawy i konserwację.

Zmiany w instalacji CO, które warto wykonać latem
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

30.07.2018 11:57

Konserwacja CO

#

Czyszczenie kominów i kotła, przegląd oraz regulacja urządzeń, kontrola ciśnienia wody w instalacji0 – tych prac lepiej nie zostawiać na późną jesień. Na początku sezonu grzewczego wiele osób przypomina sobie o usterkach ogrzewania, serwisanci mają więc pełne ręce roboty, trudniej znaleźć dobrego specjalistę. A odkrycie, że przez kilka dni głównym źródłem ciepła w domu będzie czajnik z gorącą herbatą, to mało przyjemna niespodzianka.

Przy okazji dobrze jest też sprawdzić, czy nigdzie nie dochodzi do przecieków, a odcinki rur przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia są poprawnie zaizolowane. Stare instalacje mogą wymagać oczyszczenia z nawarstwiającego się wewnątrz kamienia.
Warto też pamiętać o drobiazgach, takich jak odpowietrzenie grzejników i oczyszczenie ich z kurzu jeszcze przed włączeniem ogrzewania, unika się w ten sposób zapachu przypalonego pyłu.

Pod podłogą

#

Główną częścią systemu ogrzewania podłogowego są zatopione w warstwie jastrychu rury. Średnica standardowych przewodów mieści się w zakresie 12-22 mm, jest wiec stosunkowo nieduża. Gromadzący się wewnątrz osad zmniejsza stopniowo wydajność instalacji, niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent. Co kilka lat dobrze jest więc przepłukać przewody, usuwając z nich szkodliwy szlam.

Dom inteligentny

#

Nowoczesne systemy grzewcze to nie tylko kotły i rury. Coraz ważniejszą rolę w dobrze zaprojektowanej instalacji odgrywa elektronika. Automatyczne systemy pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą w domu. Wyeliminowanie gwałtownych wahań temperatury poprawia komfort cieplny, a jednocześnie umożliwia oszczędzenie paliwa. Ten ostatni cel najłatwiej osiągnąć, gdy wszystkie pomieszczenia wyposażone są w regulatory temperatury z odpowiednimi czujnikami. Można dzięki temu podzielić dom na strefy, najintensywniej ogrzewając łazienkę, nieco słabiej część dzienną, a w pomieszczeniach gospodarczych czy nieużywanych pokojach gościnnych utrzymując minimalną temperaturę. Obniżenie zapotrzebowania na energię o kilkanaście procent daje w skali roku oszczędności liczone w setkach złotych, tymczasem ceny regulatorów temperatury spadają – inwestycja może się więc szybko zwrócić.

Kocioł na miarę

#

Termomodernizacja budynku jest najlepszym sposobem, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Po wymianie okien i drzwi, ociepleniu elewacji i dachu stary kocioł ma z reguły zbyt dużą moc w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania. Żeby uniknąć kłopotów z przegrzewaniem domu oraz zbyt dużym zużyciem paliwa, trzeba wymienić go na bardziej oszczędne urządzenie. Nowoczesne modele mają wyższą sprawność od tradycyjnych, a te z wyższej półki dzięki automatyce są mniej kłopotliwe w eksploatacji.
Generalny remont to okazja, by wymienić źródło ciepła, zastępując stary kocioł węglowy lepszym albo przechodząc na ogrzewanie gazowe. Podejmując taką decyzję, warto postarać się o dopłatę – swoje programy mają poszczególne gminy i samorządy, a także np. PGNiG.
Zastąpienie jednego paliwa innym nie jest łatwe, w niektórych przypadkach wymaga przebudowy dużej części systemu grzewczego w domu.

Grzejnik (jak) nowy

#

Gdy instalacja grzewcza działa bez zarzutu, do sprawdzenia pozostaje jeszcze jedna sprawa – czy grzejniki wyglądają dobrze? Pokryte nierówną, przyżółkłą farbą żeberka nie dodają mieszkaniu uroku. Czasem potrzeba tylko malowania, by znów zaczęły wyglądać jak nowe. Kiedy stara powłoka farby jest gruba i mocno zniszczona, najlepszym wyjściem może się okazać demontaż i dokładne czyszczenie. Przy okazji warto wówczas przepłukać grzejnik, usuwając nagromadzony wewnątrz szlam. Wyspecjalizowane firmy prowadzą też konserwację starych żeliwnych grzejników, jednak ze względu na koszt warto w ten sposób odnawiać przede wszystkim zabytkowe urządzenia. Taki wiekowy obiekt może być ozdobą wnętrza. Jako element dekoracyjny mogą też jednak służyć nowe, efektowne grzejniki – względy estetyczne coraz częściej decydują o wymianie tego elementu instalacji.

Modernizacja centralnego ogrzewania to niełatwe zadanie. Trzeba dopasować ją do zapotrzebowania budynku na energię i zaprojektować całościowo, jako jeden system. Wykorzystanie energii słońca, odpowiedni dobór stolarki, zlikwidowanie mostków cieplnych i nieszczelności są równie ważne, jak sam dobór kotła.

ogrzewanie domucentralne ogrzewanieogrzewanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)