Trwa ładowanie...

Wziąć kalosze czy sandały? Malutki gadżet podpowie ci pogodę

Domowa stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, które wskazuje aktualne parametry pogody i przewiduje ją na kilka najbliższych dni. Przyda ci się, jeśli nie masz w zwyczaju sprawdzać prognozy w telewizji czy w internecie. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?

Wziąć kalosze czy sandały? Malutki gadżet podpowie ci pogodęŹródło: Shutterstock.com, fot: marketlan
dgk7vvv
dgk7vvv

Domowa stacja pogodowa – przydatny gadżet dla każdego

Domowa stacja pogodowa odbiera sygnał radiowy i zawiera czujniki, dzięki czemu wskazuje aktualną pogodę, przewiduje prognozę oraz wyświetla ostrzeżenia meteorologiczne (np. o gwałtownych burzach). Występuje zwykle w postaci prostokątnego urządzenia z dużym wyświetlaczem, które wskazuje parametry liczbowo lub za pomocą symboli. Im więcej funkcji posiada urządzenie, tym jest oczywiście droższe. Prostą stację pogodową, która sprawdza temperaturę, wilgotność i ciśnienie oraz wskazuje aktualną godzinę, możemy kupić już za mniej niż 50 zł. Modele, które dodatkowo ostrzegają o złych warunkach pogodowych, mierzą prędkość wiatru czy prognozują warunki atmosferyczne na przyszłe dni, mogą kosztować nawet 200 zł i więcej.

Domowa stacja pogodowa – na co zwracać uwagę?

Wybór stacji pogodowej zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Funkcjonalna stacja pogodowa powinna mieć duży, czytelny i podświetlany ekran, który sprawdzi się zarówno w dzień, jak i wieczorem przy słabym oświetleniu. Dobrze jest, jeśli będzie miała więcej niż jeden czujnik łączący się bezprzewodowo, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż czujniki łączące się za pomocą przewodu. Ważne jest również zasilanie: większość modeli działa na standardowe baterie, ale na rynku najdziemy też urządzenia zasilane energią słoneczną.

Warto zawracać uwagę na zakres mierzonej temperatury oraz błędy pomiaru. Zakres powinien być jak najszerszy, gdyż klimat Polski jest niesamowicie zróżnicowany, więc dolna granica -10 stopni Celsjusza zimą może nie być wystarczająca. Współczynnik błędu pomiaru również powinien być jak najmniejszy (0,5 stopnia Celsjusza to wartość, o którą mylą się najlepsze urządzenia).

Niektóre zaawansowane stacje pogodowe mogą również zapisywać pomiary. Zwykle przechowują od 200 do 400 rekordów, ale droższe i bardziej zaawansowane modele mogą zbierać znacznie więcej danych. Ta funkcja przyda się zwłaszcza osobom, które hobbystycznie zajmują się meteorologią.

Niezwykle przydatną opcją, zwłaszcza dla osób zagrożonych nowotworem skóry, jest pomiar promieniowania UV. To jednak możemy znaleźć w bardziej zaawansowanych urządzeniach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
dgk7vvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgk7vvv