Jak samodzielnie zbudować budę dla psa?
Psy, które spędzają dużo czasu w ogrodzie, powinny posiadać własny, bezpieczny zakątek. Może być nim dobrze zaprojektowana buda. Nowoczesne budy znajdziemy w ofertach sprzedaży. Jednak czasem trudno je dopasować do indywidualnych potrzeb pupila. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielny montaż.
19.07.2018 | aktual.: 05.02.2019 12:02
Przygotowujemy projekt
Projekt to pierwsza rzecz do wykonania. Na wstępie warto określić wymagania naszego pupila. Buda powinna być dopasowana do gabarytów zwierzaka.
Wymiary
Wymiary budy możemy ustalić indywidualnie. Najprostszym sposobem będzie zmierzenie wymiarów legowiska, w którym przebywa nasz pupil. Jeśli pies nie posiada własnego, dobrze dopasowanego posłania warto zmierzyć go podczas snu. Wymiary powinny być większe przynajmniej o 20 cm od wielkości zmierzonego w śnie pupila.
Określając wymiary budy, musimy uwzględnić także wielkość wejścia. Projekt powinien uwzględniać rozmiar wejścia dopasowanego do gabarytów pupila. W tym celu mierzymy wysokość psa od karku, aż do ziemi. Następnie dodajemy przynajmniej 5 cm. Dobrze będzie także zmierzyć szerokość pupila. Dodajemy do niej ok. 10 cm. Wysokość budy powinna być przynajmniej o kilka centymetrów większa od wielkości psa, mierzonej na wysokości jego głowy. Dzięki dokładnym pomiarom wymiary będą dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jednak nie oznacza to jeszcze końca naszych przygotowań.
Ocieplana buda
W drugim etapie określamy częstotliwość przebywania psa na zewnątrz. Jeśli zwierzę przebywa w ogrodzie jedynie sporadycznie, wówczas możemy wykonać prostą budę bez ocieplenia. Zakładamy tutaj, że w okresie zimowym pupil przebywa wraz z nami w ogrzewanym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku konieczna będzie dobrze ocieplona buda dla psa. Warstwę ocieplenia wykonujemy nawet wtedy, gdy pies ma nocować na zewnątrz w okresie jesiennym bądź wiosennym. Poranne spadki temperatur mogą być dla niego bardzo uciążliwe. Ocieplona buda stanowi lepsze zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, a przy okazji zapewnia większy komfort.
Przegląd potrzebnych materiałów
Ustaliliśmy już wstępnie, jak przygotować projekt. W następnym kroku przychodzi czas na wybór materiałów. Najprostsza buda może powstawać z drewnianych desek oraz krawędziaków. Jednak znacznie lepszym pomysłem okazuje się wybudowanie ścian i podłogi z płyty OSB. Płyta będzie łatwiejsza w obróbce i zapewni większą szczelność. Więcej o płytach OSB przeczytasz w tym artykule.
Ocieplana buda dla psa zostaje wykonana dwuwarstwowo. Pomiędzy szkielet z płyt OSB układa się izolację ze styropianu (grubości 2-5 cm). Do izolacji ścian i podłogi nie należy stosować wełny mineralnej. Jest ona zbyt podatna na podciąganie wilgoci. Kompletując niezbędne materiały, pamiętajmy też o folii izolacyjnej. Ułożymy ją na dnie podłogi. Dzięki temu zmniejszymy poziom wilgoci dochodzącej do drewnianej konstrukcji.
Do złączenia wszystkich elementów w jedną całość warto wykorzystać łączniki cieślarskie. Dzięki nim buda będzie bardziej sztywna i zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ważnym materiałem będzie także preparat impregnujący. Wszystkie drewniane elementy powinny być starannie zaimpregnowane. Dzięki temu uchronimy konstrukcję przed szarzeniem, pleśnią oraz atakami szkodników. Więcej o impregnatach do drewna przeczytasz w tym artykule.
Instrukcja budowy przy użyciu prostych narzędzi
Przed rozpoczęciem prac musimy pamiętać o skompletowaniu niezbędnych narzędzi. Wykonując prostą budę z desek bądź płyt OSB, moglibyśmy ograniczyć się do ręcznej piły. Jednak miejsca przecięcia materiału byłyby mocno wyszczerbione. Przy zastosowaniu piły trudno też o precyzyjne wycięcie wejścia do budy. Dlatego do prac warto wykorzystać pilarkę.
Do budowy budy przyda się też wiertarka, wkrętarka, metrówka, poziomnica oraz szlifierka. Jeśli planujemy wykonanie pokrycia z gontu bitumicznego, przyda się również palnik gazowy. Więcej o goncie bitumicznym przeczytasz w tym artykule.
Buda nie jest wcale trudna do wykonania. Cały proces możemy streścić w kilku prostych krokach.
Krok 1 - podstawa
Prace montażowe rozpoczynamy od podstawy budy. Tworzymy szkielet z krawędziaków. Od spodu montujemy zaimpregnowaną płytę OSB. Bezpośrednio pod nią powinna znajdować się folia izolacyjna. Dzięki temu ograniczymy zabezpieczymy budę przed wilgocią pochodzącą z podłoża.
W środku szkieletu podłogi układamy płyty styropianowe. Następnie montujemy wierzchnią płytę OSB.
Wielkość podstawy pod budę nie musi równać się z rozmiarami jej wnętrza. Buda z przedsionkiem powinna powstać na większej, dociętej pod odpowiedni wymiar płycie. Boki płyty mogą posiadać nieestetyczne wykończenie. Dlatego warto je dodatkowo oszlifować po zakończeniu przycinania.
Wskazówka: Płyty OSB impregnujemy dopiero po docięciu. Dzięki temu każdy wierzchni fragment budy będzie dobrze zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz przed atakami szkodników.
Krok 2 – szkielet ścian
Na przygotowanej uprzednio podstawie montujemy szkielet z krawędziaków. Następnie docinamy płyty OSB. Potrzebne nam będą podwójne, pełne płyty na ściany boczne oraz jedna pełna płyta na ściankę tylną. Przednia ścianka powinna posiadać odpowiednie wycięcie, stanowiące wejście do wnętrza budy.
Po wycięciu płyt OSB montujemy ściany wewnętrzne. Następnie układamy w stelażu ocieplenie ze styropianu. W ostatnim kroku montujemy ściany zewnętrzne.
Wskazówka: Niektórzy rezygnują z budowy podwójnej ściany i pozostawiają odsłonięty styropian (we wnętrzu budy). Niestety takie praktyki nie mają żadnego uzasadnienia praktycznego. Pies szybko rozdrapie styropian i uszkodzi całą powłokę ocieplenia. Co więcej, kulki styropianu będą pojawiały się w ogrodzie jeszcze przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Dlatego zaleca się wykonanie podwójnej ściany i ukrycie ocieplenia w jej wnętrzu.
Krok 3 – dach
Konstruując budę moglibyśmy wykonać dach razem ze szkieletem ścian. Takie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze w wykonaniu. Niestety niesie ze sobą także pewne wady. Wnętrze powinno być od czasu do czasu posprzątane i zdezynfekowane. Docieranie do wnętrza przez ulokowany nisko otwór w ścianie okazuje się bardzo mało wygodne. Dlatego znacznie praktyczniejszym pomysłem będzie budowa dachu zdejmowanego. W razie potrzeby możemy w dowolnej chwili unieść zadaszenie i przenieść je w inne miejsce. W ten sposób zyskujemy wygodny dostęp do wnętrza. Możemy wygodnie oczyścić budę, zmienić posłanie czy zdezynfekować wewnętrzną płytę OSB.
Budowa konstrukcji dachowej przebiega podobnie jak w przypadku ścian i podłogi. Na wstępie tworzymy dwuspadowy stelaż z krawędziaków. Następnie montujemy płyty OSB od strony wewnętrznej. Układamy na nim ocieplenie z płyt styropianowych i montujemy zewnętrzną płytę OSB. Dobrze będzie zaprojektować dach w taki sposób, aby klinował się na ścianach budy. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zmiany jego położenia.
Niektórzy fachowcy polecają też zamontowanie dachu na specjalnych zawiasach. Dzięki nim nie musimy zdejmować zadaszenia. Wystarczy je podnieść z jednej strony i otworzyć na zawiasach.
Wskazówka: Dach możemy wykończyć w bardziej estetyczny sposób. Sprawdzonym sposobem jest tu gont bitumiczny. W ofertach sprzedaży znajdziemy gonty o różnorodnym wykończeniu. Z łatwością dopasujemy je do stylistyki aranżacji ogrodowej. Dobrze zamontowany dach z gontu bitumicznego nie jest jedynie ozdobą. Jego zadaniem będzie również odprowadzenie opadów atmosferycznych oraz ochrona przed podciekaniem wilgoci do wnętrza.
Optymalna lokalizacja
Nasza buda jest już gotowa. Trzeba jeszcze ustalić kwestię jej lokalizacji. Zarówno nieocieplona, jak i ocieplona buda powinny znajdować się w miejscu zacienionym. Nie należy ustawiać ich w przestrzeniach wyeksponowanych na intensywne działanie promieni słonecznych. Wnętrze budy jest niewielkie i bardzo szybko się nagrzewa. Pomyślmy o tym wybierając lokalizację. Najlepiej byłoby ustawić budę pod drzewem bądź za wyższym budynkiem. W ten sposób zapewnimy psu cień o każdej porze dnia.
Wybierając lokalizację warto też zwrócić uwagę na orientacje wejścia względem stron świata. Do wnętrza budy nie powinna dostawać się woda deszczowa, ani porywisty wiatr. W Polsce większość wiatrów nadciąga od strony zachodniej. Dlatego dobrze byłoby zorientować wejście do budy na stronę wschodnią.
Pamiętajmy też, że buda nie może stać na nieosłoniętej ziemi. Doprowadzi to do szybkiego zawilgocenia podstawy i zwiększy uczucie chłodu w okresie zimowym. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się ustawienie budy na palecie bądź dodatkowym stelażu z desek.