Wylewki żywiczne na salonach

Wylewki żywiczne na salonach
Źródło zdjęć: © SieMatic by The Myers Touch

14.06.2017 | aktual.: 16.06.2017 16:57

Czasy, w których posadzki z żywic kojarzyły się z przemysłowymi halami to dzisiaj przeszłość. Od kilku lat przebojem weszły na salony i to dosłownie. Dlaczego wylewki żywiczne warto stosować w najbardziej reprezentacyjnej strefie naszych domów i mieszkań?

Wylewki żywiczne to doskonały pomysł na posadzkę w salonie, kuchni, strefie wejścia czy łazience. Docenią je szczególnie zwolennicy nowoczesnych i mniej typowych posadzek. Wbrew pozorom podłogi z żywicy można zaliczyć do rozwiązań bardzo uniwersalnych. Idealnie wpisują się nie tylko w estetykę bliską stylowi industrialnemu czy minimalizmowi. To również dobra propozycja dla miłośników eklektyzmu czy fusion. Mogą też się na nią zdecydować inwestorzy lubiący aranżację w stylu glamour.

1 / 4

Rodzaje posadzek żywicznych

Obraz
© Arturo Flooring

Wylewki żywiczne wykonuje się przy użyciu różnych rodzajów żywic – we wnętrzach mieszkalnych najczęściej wykorzystuje się żywice epoksydowe oraz poliuretanowe.

Posadzki z żywic epoksydowych są tańsze, ale ze względu na dużą twardość mniej odporne na zarysowania. Ich wadą jest także podatność na działanie promieniowania UV – pod jego wpływem kolor posadzki może ulec zmianie. Jeśli chcemy, by posadzka z żywicy epoksydowej była błyszcząca, konieczne jest wykończenie jej lakierem. Należy ona do bardzo odpornych na chemikalia.

Wylewki z żywic poliuretanowych są droższe, ale mniej podatne na zarysowania czy promieniowanie UV. To także posadzki najbardziej efektowne. Ich powierzchnia może być matowa lub błyszcząca.

2 / 4

Dobre podłoże

Obraz
© Studio Schicketanz

Posadzki żywiczne różnią się nie tylko rodzajem zastosowanej do ich wykonania żywicy, lecz także trwałością podłoża. W miejscach narażonych na duże obciążenia stosuje się posadzki grubowarstwowe. W mieszkaniach i domach z powodzeniem sprawdzają się jednak wylewki cienkowarstwowe z warstwą żywicy grubości do 2 mm. Wykonuje się je najczęściej na podłożu betonowym, a także na jastrychu cementowym lub anhydrytowym.

Podłoże musi być równe i czyste o wilgotności poniżej 5 proc. w przypadku wylewki betonowej lub 2 proc. przy jastrychu cementowym. Jeśli jest nierówne i ma szczeliny lub pęknięcia można zastosować wylewkę samopoziomującą. Warto je też zagruntować, co wpłynie korzystnie na przyczepność żywicy i ograniczy jej zużycie. Podczas pracy temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 15°C.

3 / 4

Efekty estetyczne

Obraz
© Kailey J. Flynn Photography

Wylewki żywiczne należą do bardzo atrakcyjnych pod względem estetycznym. Posadzkom tego rodzaju można nadać dowolną barwę z palety RAL. Bardzo dekoracyjne są posadzki, w których wykorzystuje się elementy dekoracyjne takie jak piasek kwarcowy o różnej kolorystyce i granulacji.

Żywice mogą też tworzyć posadzkę przezroczystą, w której zatapia się na przykład wyoblone przez wodę otoczaki, zdjęcia, fototapety, zasuszone rośliny, tkaniny a także drobne elementy metalowe czy plastikowe.

Posadzka z żywicy tworzy dużą, jednolitą pozbawioną spoin płaszczyznę, co sprawia, że wnętrza wydają się większe niż są w rzeczywistości. Efekt optycznego powiększenia przestrzeni będzie bardziej spektakularny, jeśli dodatkowo powierzchni wylewki nadamy blask.

Zaletą tego typu podłóg jest również możliwość łączenia z innymi materiałami posadzkowymi. Często zestawia się je z drewnem – w parze budują efektowny kontrast podkreślający urodę obu materiałów.

4 / 4

Właściwości użytkowe

Obraz
© Kimberly S. DuBose

Posadzki żywiczne mają wiele walorów użytkowych. Ich jednolita, gładka powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Mogą mieć jednak także właściwości antypoślizgowe, które można im nadać np. poprzez fakturę skórki pomarańczowej. Ich zaletą jest również duża sprężystość odczuwana podczas chodzenia, co korzystnie wpływa na kręgosłup. Posadzki żywiczne są ponadto przyjazne dzieciom, gdyż bardzo dobrze amortyzują upadki.

Można zastosować pod nie podkłady redukujące hałas. Niektóre odbijają światło, dzięki czemu można uzyskać widniejsze pomieszczenie przy mniejszym zużyciu energii. Dostępne są też antybakteryjne posadzki żywiczne, do których produkcji stosuje się nanotechnologię. Zastosowanie jonów srebra hamuje rozwój drobnoustrojów, które nie są w stanie uodpornić się na jego właściwości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)