Trwa ładowanie...

Problemy z wentylacją grawitacyjną. Ciąg wsteczny

Ze zjawiskiem ciągu wstecznego można się spotkać w budynku, w którym jest system wentylacji grawitacyjnej. co to za zjawisko i dlaczego lepiej go unikać?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Problemy z wentylacją grawitacyjną. Ciąg wstecznyŹródło: Rekuperatory.pl
d3ag72u
d3ag72u

Wentylacja grawitacyjna powszechnie stosowana w budynkach mieszkalnych opiera swoje działanie na różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Ciepłe powietrze jest rzadsze i lżejsze, dzięki czemu się unosi – tak powstaje ciąg w kominie. Jeśli trafiają tam gorące spaliny, to cyrkulacja przebiega jeszcze intensywniej.

Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!

Zdarza się jednak, że powietrze z wentylacji, a co gorsza także trujące spaliny, nie wylatują przez komin z powodu zakłóceń ciągu. Częstym powodem jest zatkany przewód kominowy. Bywa jednak, że powietrze zamiast być zasysane przez kratkę wentylacyjną, jest z niej wydmuchiwane z innej przyczyny. Wtedy właśnie mamy do czynienia z ciągiem wstecznym.

d3ag72u

Ciąg wsteczny: czym grozi?
Zjawisko ciągu wstecznego jest niepożądane zwłaszcza w łazience czy toalecie, gdzie napływ zimnego powietrza jest szczególnie dokuczliwy. Bywa też niezwykle niebezpieczne, gdy w pomieszczeniach znajdują się urządzenia spalające paliwo – piecyk gazowy, kocioł lub kominek. Spaliny powinny być bowiem od razu wyprowadzane na zewnątrz, a nie rozprzestrzeniane w pomieszczeniach.

O ile dym z kominka czy kotła na paliwo stałe jest łatwy do zauważenia, o tyle spaliny z urządzenia gazowego są niewidoczne i w niewielkich ilościach niemal pozbawione zapachu. Zdarza się jednak, że jest w nich obecny tlenek węgla, którego wdychanie grozi zatruciem (zaczadzeniem), często kończącym się śmiercią.

Ciąg wsteczny: co go powoduje i jak mu przeciwdziałać?
Najczęstszą przyczyną odwrócenia ciągu jest utrudniony napływ powietrza do pomieszczeń (zbyt szczelne okna, zasłonięcie nawiewników) lub za mały przekrój przewodu kominowego (także wynikający z jego zabrudzenia). Niekiedy wina tkwi w braku ocieplenia instalacji, co powoduje osłabienie siły ciągu i wdmuchiwanie powietrza przez komin, nawet przy najlżejszym powiewie wiatru. Rozwiązaniem problemu jest rozszczelnienie okien lub otwarcie nawiewników.

Zakłócenie może wynikać także z niekorzystnego usytuowania wylotu komina – zbyt nisko lub zbyt blisko innych obiektów, które mogą powodować zawirowania powietrza. Niekiedy sprawcą anomalii bywa zbyt silny wiatr. W tej sytuacji pomoże montaż specjalnej nasady kominowej zabezpieczającej przed mocnymi podmuchami powietrza i wspomagającej naturalny ciąg.

d3ag72u

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ag72u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ag72u