Trwa ładowanie...
ycipk-4mohka

Wydajne wentylatory na lato. Nie wykosztujesz się

Wentylator to często jedyna opcja, by przetrwać upalne dni w domowym zaciszu. Gdy skwar jest nie do zniesienia, a branie chłodnego prysznica co godzinę nie wchodzi w grę, warto postawić na przenośne wiatraki i wentylatory.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybierz jeden lub kilka wirników
Wybierz jeden lub kilka wirników (Shutterstock.com)
ycipk-4mohka

Przed wyborem warto jednak dobrze się zastanowić. Należy wybrać sprzęt, który będzie miał moc odpowiadającą wielkości pomieszczenia, dzięki czemu zapewni przyjemny chłód nawet w najgorętsze, letnie dni.

Liczy się obieg powietrza

Nie każdy może sobie pozwolić na profesjonalną klimatyzację w domu, nie wszyscy również czują się dobrze w pomieszczeniach klimatyzowanych. Tańszą alternatywą będzie prosty wiatrak, który można postawić w strategicznym punkcie pokoju. Jego zaletą – poza niską ceną – jest stosunkowo duża wydajność. Wentylator stojący może z powodzeniem schłodzić pomieszczenia wielkości nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

ycipk-4mohka

Przed włączeniem dokładnie rozejrzyj się po wnętrzu i wybierz miejsce, w którym stanie wiatrak. Powinien zapewnić ochłodzenie, ale nie może ingerować w naturalny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Dlatego lepiej unikać stawiania wiatraka w przejściu lub pod oknem. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w rogu pokoju i skierowanie wentylatora tak, by śmigła obracały się pod kątem 90 st.

Do niewielkich pomieszczeń – wentylatory kolumnowe

Poza tradycyjnymi wiatrakami, które swego czasu gościły w niemal każdym domu, warto zastanowić się nad nowocześniejszą alternatywą. Wentylatory kolumnowe zajmują stosunkowo niewiele miejsca i mogą funkcjonować jako ciekawy element wystroju domu. Zamiast jednego dużego "śmigła" wyposażono je w wiele małych skrzydełek, które przymocowano do obracającego się z dużą prędkością walca. Dużą zaletą tego modelu jest zasięg działania. Wentylatory kolumnowe są w stanie oscylować w zakresie około 180 st.

ycipk-4mohka
Shutterstock.com
Podziel się

Dzięki takiej budowie wentylator jest stosunkowo niewielki i z pewnością łatwo ustawisz go w odpowiednim miejscu. Doskonale sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach i biurach, w których liczy się każdy centymetr.

Przy wyborze wentylatora do twojego domu warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

ycipk-4mohka

Prędkość nawiewu. Parametr ten zależy od mocy urządzenia. Im będzie większa, tym urządzenie będzie wydajniejsze. Istotne jest to, aby dopasować ją do wielkości pokoju. Niewielkie pomieszczenia czy biura nie potrzebują tak wydajnych urządzeń jak przestronny salon czy sypialnia.

Regulacja obrotów. To parametr o tyle istotny, że pozwala dostosować poziom ochłodzenia do temperatury panującej wokoło. Szybkie obroty w chłodniejsze dni mogą sprawić, że zamiast przyjemnej bryzy, poczujesz nieznośny chłód.

ycipk-4mohka

Kąt działania. Większość modeli ma możliwość cyklicznej zmiany kierunku nawiewu, co wpływa na jakość i obszar chłodzenia. Niektóre modele wyposażono ponadto w funkcję zdalnego sterowania, która umożliwia zmianę kąta cyrkulacji bez wstawania z kanapy czy fotela.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4mohka

ycipk-4mohka
ycipk-4mohka