Trwa ładowanie...
d403ibk

Wentylator czy klimatyzator – co warto wybrać?

Gorące lato daje się we znaki, dlatego bez urządzeń chłodzących trudno jest wytrzymać. Jaki sprzęt będzie lepszy? Wentylator czy klimatyzator?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wentylator daje poczucie chłodu, ale nie schładza powietrza
Wentylator daje poczucie chłodu, ale nie schładza powietrza (Shutterstock.com)
d403ibk

Wentylatory – proste urządzenia w mig dające ochłodę

Obracające się śmigło wentylatora, ukryte zazwyczaj za plastikową lub aluminiową siatką, wprawia w ruch powietrze i daje natychmiastowe poczucie ochłody. To jeden z najprostszych sposobów na walkę z upałem. Klasyczny wentylator ma niezmienną od lat konstrukcję, która różni się przede wszystkim wielkością.

Najmniejsze i najwygodniejsze są modele biurkowe, największe zaś – przemysłowe, które mają większą moc i które wykonuje się z bardziej trwałych materiałów. Prócz tego znajdziemy też wentylatory ścienne oraz wentylatory stojące, w tym podłogowe, które mogą być osadzane na stelażu lub standardowym stojaku. Nowoczesnym wariantem o nieco innej konstrukcji są wentylatory kolumnowe.

Wentylator działa doraźnie i punktowo, nie schładza powietrza i nie zmienia jego składu chemicznego. Jest w miarę bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie naraża na problemy z drogami oddechowymi w takim stopniu jak klimatyzator, chociaż ustawiony bezpośrednio na głowę i gardło może negatywnie działać na zdrowie. Niektóre modele dostępne są także z nawilżaczem, który wzmacnia efekt.

d403ibk
Shutterstock.com

Klimatyzatory – ochłoda na dłużej

Klimatyzatory, w przeciwieństwie do wentylatorów, działają jak lodówka, a więc schładzają powietrze i sprawiają, że komfort pracy czy zabawy jest znacznie większy. Wyróżniamy przede wszystkim egzemplarze przenośne oraz stacjonarne. Modele stacjonarne działają stale na wybranym obszarze, a steruje się nimi zwykle za pomocą pilota lub umieszczonego na ścianie panelu. Modele przenośne są mniejsze i można je ustawić wszędzie tam, gdzie potrzebujemy. Co ważne, klimatyzator może nie tylko schładzać, ale też ogrzewać czy działać jak wentylator.

Klimatyzatory dają większy komfort i są wielofunkcyjne, jednak w przeciwieństwie do wentylatorów gromadzą mnóstwo zanieczyszczeń, które wydostają się wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Toteż regularne przeglądy, wymiany filtrów oraz oczyszczanie to wręcz konieczność. Klimatyzatory są ponadto znacznie droższe od wentylatorów, a ponadto mogą powodować problemy z drogami oddechowymi.

Shutterstock.com
d403ibk

Podziel się opinią

Share

d403ibk

d403ibk