Trwa ładowanie...

Wybieramy parasol ogrodowy. Zobacz, na co zwrócić uwagę

Daje przyjemny cień oraz ochronę przed kapryśną pogodą podczas lata. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego parasola na taras lub do ogrodu?

Wybieramy parasol ogrodowy. Zobacz, na co zwrócić uwagęŹródło: Shutterstock.com
d4cj3b2
d4cj3b2

Posiadając ogród bądź taras, nierzadko szukamy na nich cienia podczas wiosny i lata. Wysoka temperatura i brak miejsca, w którym schronimy się przed słońcem, mogą spowodować pogorszenie naszego samopoczucia, a promienie UV dodatkowo są szkodliwe dla oczu i skóry. Sprawdzonym rozwiązaniem jest parasol ogrodowy. Chroni on również przed zmoknięciem, ale tak naprawdę nie jest do tego przeznaczony – przed deszczem krótkotrwałym i letnim, owszem, ale nie przed ulewą ani wiatrem. Nie zawsze wiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie parasola, a aspektów jest niespodziewanie dużo.

Wielkość parasola ogrodowego

Przy wyborze parasola zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wielkość. Nie powinien być ani za mały, ani za duży w stosunku do tarasu czy ogrodu. Jeśli jesteśmy wielbicielami obiadów na świeżym powietrzu, wybierając parasol nad stół, musimy zwrócić uwagę na średnicę osłony oraz wysokość nogi parasola. Ważne, by brać pod uwagę, ilu zwykle gości siada przy stole. Dlaczego? Po to, żeby parasol osłaniał wszystkich. Te, które mają dużą średnicę, rozkładane są zwykle za pomocą kołowrotka, co niewątpliwie stanowi ułatwienie. Do tak dużego parasola lepiej dopasować drewniany stelaż, bo aluminiowy może całej konstrukcji nie utrzymać. Ponadto, jeżeli wykończenie i czasza będą solidnie wykonane, to parasol posłuży przez lata. Nie warto więc oszczędzać na parasolach ogrodowych, bo te słabszej jakości mogą szybko się popsuć.

Rodzaje parasoli i materiał

Parasole ogrodowe dzieli się pod względem ich mocowania na trzy typy: składane, przenośne oraz umiejscowione na stałe. Dla tych, którzy lubią spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu do późna też znalazło się rozwiązanie. Jest nim parasol grzewczy, który można przestawiać w dowolne miejsce tarasu czy ogrodu. Jak to działa? Gaz z butli wykorzystywany jest do ogrzewania powietrza wokół parasola (nawet do kilku metrów).

Materiał, z jakiego parasol jest wykonany, to kolejna kwestia do uwzględnienia. Powinien być wytrzymały, wodoodporny i nie płowieć na słońcu. Dlatego ważne jest przyjrzenie się parametrom samego materiału.
Parasol powinien również komponować się z otoczeniem ogrodu czy tarasu. Niech nie różni się od mebli ogrodowych – ani pod względem koloru, ani materiału, ani stylistyki. W zasadzie często może stanowić wizytówkę ogrodu, więc jego wygląd jest tu istotny.

Jak konserwować?

Żeby parasol służył dłużej, warto zakonserwować go po sezonie. Usuwa się z niego kurz i brud (oraz ewentualne błoto), a potem myje za pomocą twardej szczotki, ciepłej wody i detergentu. Po oczyszczeniu spłukuje się go czystą wodą. Jeśli na parasolu widać plamy, to można posypać je sodą oczyszczoną, poczekać pięć minut i spłukać. W ten sposób wymyty parasol chowa się do pokrowca i przechowuje przez okres zimowy.

Przed zakupem parasola ogrodowego trzeba dość wnikliwie przeanalizować nasze potrzeby oraz miejsce, gdzie ma stanąć. Odpowiednio dobrany może posłużyć przez lata i przede wszystkim chronić przed słońcem podczas upalnych dni.

d4cj3b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cj3b2