Trwa ładowanie...
d403ibk

Jaki wąż do ogrodu? Zobacz, co liczy się przy wyborze

Wąż ogrodowy to niezastąpione urządzenie podczas prac na działce, nie tylko tych związanych z pielęgnacją trawnika czy roślin. Jaki model warto wybrać i jakie parametry są istotne?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pistolet do węża ogrodowego pozwala podlewać w komfortowy sposób
Pistolet do węża ogrodowego pozwala podlewać w komfortowy sposób (iStock.com, Fot: rvbox)
d403ibk

Wąż ogrodowy - długość i średnica

Wąż powinien sięgać jak najdalszego miejsca w ogrodzie od punktu poboru wody. Zawsze warto dodać 2-3 m zapasu na ewentualne przeszkody, które trzeba będzie ominąć. Jeśli ogród jest rozbudowany, wtedy przydadzą się dwa lub trzy węże, które będą dostarczały wodę za pomocą rozdzielacza do kranu. Można też zdecydować się na węża rozciągliwego lub węża spiralnego. Warto pamiętać jednak, że im dłuższy wąż, tym niższe ciśnienie wody przy wylocie. W sklepach dostaniemy np. modele 10-metrowe, 20-metrowe, a nawet 50-metrowe.

Najczęściej można kupić węże ze średnicą 12,5 mm (lub 1/2 cala) i 19 mm (lub 3/4 cala), przy czym ten pierwszy przydaje się do mniejszych powierzchni, a ten drugi - do większych. W sklepach można dostać także grube węże o średnicy 1 cala (2,54 cm), które są i większe, i cięższe, i z reguły droższe.

d403ibk

Wąż ogrodowy - materiał

Węże ogrodowe wykonuje się z kilku warstw (od 1 do nawet 6) PCW lub z lekkiego kauczuku EPDM. Większa liczba warstw i wzmocnienia w postaci oplotów z włókien poliestrowych lub tekstylnych sprawiają, że wąż jest odporny na uszkodzenia i skręcenia.

Warto sprawdzić ciśnienie robocze węża (czyli ciśnienie, w którym wąż będzie pracował optymalnie) i ciśnienie rozrywające węża (po jego przekroczeniu wąż może ulec uszkodzeniu). Im wąż jest mocniejszy, tym zniesie większe ciśnienie.

Wąż ogrodowy - akcesoria

Do węży ogrodowych warto dokupić także akcesoria ułatwiające użytkowanie. W transporcie i przechowywaniu pomogą specjalne wózki oraz wieszaki. W podlewaniu zaś będą pomocne wygodne końcówki, np. w postaci pistoletu z różnymi trybami natrysku.

d403ibk

Podziel się opinią

Share

d403ibk

d403ibk