Trwa ładowanie...

Jaki wąż do ogrodu? Zobacz, co liczy się przy wyborze

Wąż ogrodowy to niezastąpione urządzenie podczas prac na działce, nie tylko tych związanych z pielęgnacją trawnika czy roślin. Jaki model warto wybrać i jakie parametry są istotne?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jaki wąż do ogrodu? Zobacz, co liczy się przy wyborzeŹródło: iStock.com, fot: rvbox
d42ek5b

Wąż ogrodowy - długość i średnica

Wąż powinien sięgać jak najdalszego miejsca w ogrodzie od punktu poboru wody. Zawsze warto dodać 2-3 m zapasu na ewentualne przeszkody, które trzeba będzie ominąć. Jeśli ogród jest rozbudowany, wtedy przydadzą się dwa lub trzy węże, które będą dostarczały wodę za pomocą rozdzielacza do kranu. Można też zdecydować się na węża rozciągliwego lub węża spiralnego. Warto pamiętać jednak, że im dłuższy wąż, tym niższe ciśnienie wody przy wylocie. W sklepach dostaniemy np. modele 10-metrowe, 20-metrowe, a nawet 50-metrowe.

Najczęściej można kupić węże ze średnicą 12,5 mm (lub 1/2 cala) i 19 mm (lub 3/4 cala), przy czym ten pierwszy przydaje się do mniejszych powierzchni, a ten drugi - do większych. W sklepach można dostać także grube węże o średnicy 1 cala (2,54 cm), które są i większe, i cięższe, i z reguły droższe.

Wąż ogrodowy - materiał

Węże ogrodowe wykonuje się z kilku warstw (od 1 do nawet 6) PCW lub z lekkiego kauczuku EPDM. Większa liczba warstw i wzmocnienia w postaci oplotów z włókien poliestrowych lub tekstylnych sprawiają, że wąż jest odporny na uszkodzenia i skręcenia.

Warto sprawdzić ciśnienie robocze węża (czyli ciśnienie, w którym wąż będzie pracował optymalnie) i ciśnienie rozrywające węża (po jego przekroczeniu wąż może ulec uszkodzeniu). Im wąż jest mocniejszy, tym zniesie większe ciśnienie.

Wąż ogrodowy - akcesoria

Do węży ogrodowych warto dokupić także akcesoria ułatwiające użytkowanie. W transporcie i przechowywaniu pomogą specjalne wózki oraz wieszaki. W podlewaniu zaś będą pomocne wygodne końcówki, np. w postaci pistoletu z różnymi trybami natrysku.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d42ek5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ek5b
d42ek5b