Trwa ładowanie...
rośliny ozdobne
jwrobel
08-06-2020 14:12

Wężownica (sansewieria) - jakie są jej odmiany, jak ją uprawiać?

Wężownica, czyli sansewieria, nazywana jest również szablami albo językami teściowej. Jest idealną rośliną dla osób zapominalskich i takich, które nie mają ręki do kwiatów. Roślina jest łatwa w uprawie, a oprócz tego, że pięknie wygląda, ma właściwości zdrowotne. Jakie są odmiany tej rośliny? Jak uprawiać sansewierię w domu? Jak ją podlewać i przesadzać?

Wężownica nie wymaga nadmiernej pielęgnacji.Wężownica nie wymaga nadmiernej pielęgnacji.Źródło: Getty Images
d2uw531
d2uw531

Sansewieria to roślina pochodząca z gorących terenów Afryki i Azji. W naturalnych warunkach rośnie na kamienistych i suchych terenach. Wężownica to roślina, która doskonale komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami w nowoczesnym stylu.

Wężownica - jakie są jej odmiany?

Do rodzaju sansewieria należy aż 70 gatunków, które różnią się od siebie wyglądem oraz wymaganiami. Większość odmian ma proste i grube liście o intensywnie zielonej barwie. Niektóre z nich są cętkowane, a niektóre mają na brzegach paski w żółtym kolorze. Liście niektórych odmian są cylindryczne, a innych płaskie, czasami liście formują się w rozety. Najbardziej popularne odmiany to:

  1. Sansewieria gwinejska – ma długie i płaskie liście o ostrych zakończeniach. Brzegi liści są zabarwione na kolor kremowy albo żółty. Na liściach niektórych odmian wężownicy gwinejskiej występują również prążkowane zdobienia. Do tej grupy roślin należą na przykład karłowate odmiany "Hahnii Black", "Golden Hahnii", "Honey Boney" oraz "Black Dragon".
  2. Sansewieria cylindryczna – ma długie liście o walcowatym kształcie. Liście niektórych odmian rosną pionowo do góry, a innych rozchylają się. Popularne odmiany to "Mini Rocket", której liście rozchylają się w boki oraz "Straight" o ciemnozielonych, prostych liściach.

Wężownica - jakie ma właściwości?

Wężownica jest jedną z roślin, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Sansewieria oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, które pochodzą ze smogu oraz toksycznych substancji, na przykład farb albo kleju, takich jak:

  • benzen,
  • amoniak,
  • toluen,
  • formaldehydy,
  • trichloretylen,
  • ksylen.

Poza tym, roślina ma zdolność pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza. Z tego względu, wężownicę dobrze jest postawić w sypialni, ponieważ wpływa ona na poprawę jakości powietrza i zwiększenie ilości tlenu, a co za tym idzie sprawia, że śpimy lepiej.

Wężownica - czy jest trująca?

Mimo tego, że wężownica ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, roślina jest toksyczna dla zwierząt domowych. U kotów zjedzenie rośliny może powodować podrażnienia, zwłaszcza pyszczka i żołądka, a także wywoływać objawy takie jak biegunka czy wymioty.

d2uw531

Wężownica - jak ją pielęgnować?

Wężownica jest bardzo odporną rośliną, która właściwie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i jest odporna na zaniedbania. W związku z tym, poleca się tę roślinę osobom zapracowanym i zapominalskim, które nie mają czasu na pielęgnację roślin.

Wężownica - na jakim stanowisku ją postawić?

Wężownica czuje się najlepiej na nasłonecznionych i ciepłych stanowiskach. Będzie ona rosnąć również w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Jeśli roślina ma zbyt mało światła, jej liście stają się wyblakłe, a jaśniejsze paski lub cętki robią się słabo widoczne. W lecie, w trakcie upałów, rośliny nie należy ustawiać w pełnym słońcu, ponieważ jej liście mogą ulec poparzeniu.

Wężownica - jakie podłoże jest dla niej najlepsze?

Sansewieria nie potrzebuje żyznej gleby, najlepiej rośnie na gruboziarnistym, kamienistym podłożu. Na dnie doniczki warto umieścić dość grubą warstwę drenażu. W podłożu nie powinno być torfu.

Wężownica - jak przesadzać?

Wężownicy nie należy często przesadzać. Roślina lepiej rośnie w mniejszych donicach, nie lubi zbyt dużej przestrzeni. Najlepiej sadzić ją w solidnych, ceramicznych donicach, ponieważ starsze okazy są ciężkie i mogą przewracać donice. W przeciwieństwie do większości roślin, po przesadzeniu wężownicy nie należy przez kilka dni podlewać.

d2uw531

Wężownica - jak podlewać?

Sansewierii nie należy podlewać zbyt często, ponieważ roślina bardzo nie lubi nadmiaru wody. Niedostateczne podlewanie nie jest dla niej tak szkodliwe, jak przelewanie. Wężownicę należy podlewać mniej więcej raz w tygodniu w lecie i raz na trzy, cztery tygodnie w zimie. Poza tym, wodę należy nalewać do podstawek, nie bezpośrednio do ziemi. Podczas podlewania trzeba uważać, żeby nie polewać liści.

Wężownica - jak nawozić?

Wężownica nie jest rośliną wymagającą, jeśli chodzi o nawożenie. W lecie warto czasami nawozić ją preparatami przeznaczonymi dla sukulentów, można ją również zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Zimą rośliny lepiej nie nawozić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uw531
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw531